Rekordowo tanie kredyty gotówkowe – co za tym stoi?

5 /5
(Ocen: 1)

Według ekspertów od 2015 roku mamy najtańsze kredyty gotówkowe w historii. Dzieje się tak za sprawą łagodnego podejścia Rady Polityki Pieniężnej przy ustalaniu stóp procentowych w Polsce. Czy to jest ostatni moment na skorzystanie z taniej pożyczki?

Dlaczego kredyty gotówkowe są rekordowo tanie?

Oprocentowanie kredytów gotówkowych jak i hipotecznych ustalane jest na podstawie stopy referencyjnej NBP, która od 2015 roku wynosi zaledwie 1,5 proc. Od 2016 roku oprocentowanie nominalne w Polsce nie może przekroczyć dwukrotności stopy referencyjnej powiększonej o 7 punktów procentowych. Łatwo jest więc policzyć, że kredyty nie mogą być wyżej oprocentowanie niż 10 proc. w skali roku.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy potrzebują dodatkowej gotówki w budżecie domowym. Niestety wiąże się to jednak z mniejszymi dochodami banków. Owszem banki nakładają na konsumentów dodatkowe opłaty, takie jak: prowizja za udzielenie kredytu czy składki na , ale nie mogą podnieść oprocentowania pożyczki powyżej 10 proc. w skali roku.

Niskie oprocentowanie sprzyja także osobom planującym konsolidację zobowiązań. Po pierwsze dzięki takiemu zabiegowi mogą obniżyć koszt pożyczki, po drugie łącząc kilka zaciągniętych kredytów w jeden będą spłacać tylko jedną ratę. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze oraz czas potrzebny na wykonywanie koniecznych przelewów.

Co się stanie jak stopy procentowe wzrosną?

Ekonomiści od roku straszą koniecznością podwyższenia stóp procentowych w związku z rosnąca inflacją. Skutkiem tego będzie wzrost cen kredytów gotówkowych, nie tylko nowych, ale także tych już zaciągniętych o ile mają zmienną stawkę oprocentowania. Chcąc sprawdzić czy należymy do grupy ryzyka wystarczy przeczytać umowę jaka podpisaliśmy (znajdziemy tam informacje na temat typu oprocentowania – zmienne lub stałe).

Posiadacze kredytów gotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem mogą zdecydować się na konsolidację. Przy czym nowa pożyczka koniecznie musi mieć stałe oprocentowanie. Jest to dobre rozwiązanie o ile zdążymy dokonać zmian przed podwyższeniem stóp procentowych przez Radę polityki Pieniężnej.

Z kolei te osoby, które chcą teraz skorzystać z taniego kredytu powinny dokładnie sprawdzić czy bank, w którym planują zaciągnąć zobowiązanie proponuję kredyt ze stałym oprocentowaniem aby nie narazić się na podwyżkę rat w przyszłości. Pamiętajmy także, że na cenę pożyczki wpływają dodatkowe opłaty. Poza sprawdzeniem oprocentowania powinniśmy porównać RRSO. Jest to wskaźnik, który pozwoli nam szybką ocenę produktów w kilku bankach – im niższe RRSO tym tańszy kredyt. Z pomocą przyjdą nam także porównywarki i rankingi dostępne na stronie gotówkowe.net.

Pamiętajmy jednak, że podwyżki stóp procentowych w największym stopniu odbiją się na wysokości rat kredytów hipotecznych, ponieważ dotyczy to zdecydowanie wyższych kwot niż w kredytach gotówkowych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments