Rekordy w branży deweloperskiej

0 /5
(Ocen: 0)

W Polsce nadal mamy deficyt mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W związku z tym, nikogo nie zaskakuje fakt, iż z roku na rok firmy deweloperskie odnotowują wzrost sprzedaży. W I kwartale 2017 roku sprzedano rekordową ilość mieszkań – 18,6 tys, co więcej w największych polskich miastach sprzedaż wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 30%.

Według informacji udostępnionych przez GUS największy wzrost sprzedaży mieszkań nastąpił w województwach: wielkopolskim (o 48,1 proc.), pomorskim (o 30,6 proc.) i małopolskich (o 18,8 proc.). Z kolei znaczący spadek nastąpił w województwie dolnośląskim (o 19,1 proc.), podkarpackim (o 15,7 proc.) i lubelskim (o 7,3 proc.). Patrząc na dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania z 2016 i 2017 zauważymy znaczący wzrost – aż o 18,1 proc.

Ceny mieszkań a Mieszkanie dla Młodych

Analizując ceny mieszkań z rynku pierwotnego należy uwzględnić ważny czynnik jakim jest program MdM. Dopłaty rządowe spowodowały, że liczba dostępnych najtańszych mieszkań znacząco spadła. Co ciekawe, ceny za m kw. systematycznie rosną. Poza Mieszkaniem dla Młodych ma na to wpływ rosnący popyt oraz bogacenie się społeczeństwa. Coraz częściej nieruchomości kupowane są jako inwestycja i wynajmowane. Najbardziej zauważalne jest to w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz Łódź gdzie sprzedano 36,4 tys. nowych mieszkań.

Firmy deweloperskie cieszą się wzrostem sprzedaży

Średni wzrost sprzedaży dla największych firm deweloperskich w porównaniu z rokiem ubiegłym wynosi odpowiednio około 25% dla pierwszego kwartału oraz 15% dla kwartału drugiego. Wartości wiążą się nierozerwalnie z naborem na MdM – w styczniu miał miejsce nabór na rok 2017, w maju zakończył się nabór na rok 2018. W przypadku poszczególnych firm wzrost wynosił nawet 80%. Zaledwie jedna firma zanotowała wartość na minusie, nie była ona jednak dość dotkliwa.

I tu pojawia się pytanie: kiedy rynek nieruchomości zostanie nasycony? Według specjalistów, w najbliższym czasie nic takiego nam nie grozi. Rynek nieruchomości jest w tej chwili dość stabilny a ceny mieszkań nie zmieniają się co kwartał. Specjaliści przewidują, że w najbliższym czasie zajdą znaczące zmiany w sposobie płatności. W tej chwili dominują transakcje gotówkowe.
Wraz ze spadkiem oprocentowania przeważać będą nieruchomości zakupione na kredyt. Pamiętajmy jednak, że każdy rynek w końcu się nasyci. Ważne aby deweloperzy zachowali czujność, ponieważ mogą zostać z niesprzedanymi nieruchomościami lub co gorsza, z kupionymi działkami. Niestety, w tej chwili jeszcze nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego momentu.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
olga
olga
29 września 2017 09:01

tak rekordy biją na tych biednych ludziach, którym zachciało się własnego mieszkania. to jest straszne. wolałabym żeby były wprowadzone jakieś regulacje odnośnie tych wszystkich cen.

darek_m
darek_m
28 września 2017 09:46

u nas akurat w łodzi ceny trochę spadły tych mieszkań. pół roku temu metr był prawie o 100 zł droższy. teraz lepiej można wyjść na kupnie mieszkania. już od dawna się przymierzamy do zakupu nieruchomości więc mamy już trochę obeznania. a w gazetach piszą raz tak a raz tak. jak człowiek zaczyna szukać to dopiero nabiera przekonania co rzeczywiście drożeje a co tanieje.

marek&anna
marek&anna
28 września 2017 09:10

a ceny mieszkań ciągle rosną i rosną… mnie to przeraża. jesteśmy z mężem świeżo po ślubie. planujemy gromadkę dzieci, ale gdzie mamy je wychowywać? w bloku u rodziców, którzy i tak już się cisną? to raczej się nie uda. dobrze że są jeszcze takie programy jak ten, przynajmniej jakoś da się to rozsądnie zaplanować tylko niech deweloperzy przestaną z tym ciągłym podnoszeniem cen, bo w końcu ta dopłata na nic się nawet nie przyda. na Ukrainie miałabym trzy mieszkania w cenie naszego jednego, ot cała polska rzeczywistość!

makkowickie
makkowickie
11 września 2017 12:43

biedni ludzie patrza na obecne oferty tak chetnie podciskane przez banki a potem płaczom w poduszkę dlaczego tak drogo! lepiej sie zastanufcie zanim cos kupicie

angryyy
angryyy
4 września 2017 11:36

a deweloperzy z roku na rok podnoszą ceny mieszkań i tylko zacierają ręce widząc zysk. najgorsze jest to że jesteśmy wobec tego bezsilni a władze też nie zamierzają nic z tym zrobić. powinny wejść jakieś regulacje prawne.

Ania Pyrek
Ania Pyrek
15 września 2017 16:32
Odpowiedz do:  angryyy

tak parę lat temu mogłam wziąć kredyt bez poręczyciela, teraz już nie ma takiej opcji…

AdaM
AdaM
24 sierpnia 2017 10:03

Czy ludzie naprawdę niemyślą? i biorą kredyty na 30 lat tylko dlatego, że akurat są tanie? przecież taki kredyt może zdrożeć nawet 2-3 razy!!! wszystko zależy od stóp procentowych, a te na razie są najniższe od lat. Wiele osób chba niezdaje sobie z tego sprawy.

Bolesław
Bolesław
25 sierpnia 2017 11:19
Odpowiedz do:  AdaM

ale co masz do tych ludzi? to ich sprawa. czasami trzeba zaryzykować i tyle. inaczej nic nie osiągniesz. niektórzy niechcą do końca życia z rodzicami mieszkać i trzeba to uszanować.

mariusz
mariusz
22 sierpnia 2017 10:11

a najgorsze jest to ,że taki zjadacz przeciętny zjadacz chleba często porywa się na kredyt, na który go nie stać i potem płacze jaki on biedny jest. stąd biorą się właśnie rekordy w branży deweloperskiej.

Miła
Miła
15 sierpnia 2017 10:07

naturalnie, że mieszkań brakuje, ale cyny na metr są kosmiczne, czasami nawet w mniejszych miejscowościach gdzie z pracą bardzo ciężko. Jednak głównie nowe mieszkania kupują osoby, które wynajmując je z tego żyją, albo traktują jak dobrą inwestycję. Dla przeciętnego zjadacza chleba kupno mieszkania za 6 tyś za metr jest nierealne.

Joanna Nowak
Joanna Nowak
18 września 2017 11:50
Odpowiedz do:  Miła

u mnie zaśpiewali 5 tys za metr. nie stać mnie i najprawdopodobniej długo jeszcze nie będzie na mieszkanie w takiej cenie.