rekuperacja z klimatyzacja

Rekuperacja z klimatyzacją – czy warto?

Większość naszego czasu spędzamy wewnątrz różnych pomieszczeń. Jeśli więc chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, produktywnością i zdrowiem, warto postawić na odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich jest rekuperacja z klimatyzacją. Co warto wiedzieć o tym duecie? Czy zawsze jest to dobry wybór? Sprawdźcie!

Rekuperacja i klimatyzacja - co warto wiedzieć?

W letnie dni, gdy temperatury biją kolejne rekordy, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób ochłodzić powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych? Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów, począwszy od niewymagających dużych nakładów finansowych domowych metod (takich jak m.in. zasłanianie okien przy użyciu rolet, żaluzji lub zasłon), a skończywszy na profesjonalnym chłodzeniu w postaci klimatyzacji. Ta ostatnia ma na celu utrzymywanie najkorzystniejszych warunków klimatycznych, zapewniających dobre samopoczucie wszystkim użytkownikom. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednim zakresie temperatur i wilgotności powietrza, dzięki którym tworzone są dogodne warunki do wypoczynku, pracy i funkcjonowania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, w tym klimatyzatory: ścienne, podłogowe, kasetonowe, kanałowe, przenośne, czy typu konsola.

W obniżeniu temperatury latem pomaga też ciesząca się coraz większą popularnością rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła), która nie tylko wymienia powietrze przy możliwie niskich kosztach (przynosząc przy tym duże oszczędności), ale i chłodzi powietrze latem, dzięki wymiennikowi ciepła znajdującym się w rekuperatorze. Tak więc dom z rekuperacją, mimo stałej wymiany powietrza zużytego na świeże, posiada bardziej komfortową temperaturę niż ta na zewnątrz. Należy tu jednak podkreślić, że rekuperacja nigdy nie będzie tak skuteczna jak klimatyzacja. Dlaczego? Ponieważ nie jest ona ani systemem klimatyzacji ani ogrzewania, zatem nie może zagwarantować nam możliwości ustawienia konkretnych parametrów temperaturowych powietrza. Rekuperacja w naszym klimacie, musi zimą funkcjonować równolegle z systemem ogrzewania, natomiast latem odpowiednio chłodne powietrze możemy zapewnić sobie tylko korzystając z systemu klimatyzacji.

W energooszczędnym budownictwie, można sięgać po różne rozwiązania, albowiem łączenie ze sobą nowoczesnych technologii to najlepszy sposób zarówno na wydajne ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń. Przy czym wymierne korzyści daje nie tylko połączenie rekuperacji z klimatyzacją ale i z pompą ciepła. Ta ostatnia dba bowiem o komfort termiczny, zaś wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gwarantuje świeże i pozbawione zanieczyszczeń powietrze. Dopełnieniem tych trzech systemów może być fotowoltaika, która będzie je zasilać tanią energią.

Rekuperacja i klimatyzacja - jak działają oba te systemy?

Żeby przybliżyć tą kwestię, warto wiedzieć, w jaki sposób działają oba te systemy.

Działanie rekuperacji i korzyści z jej posiadania

Rekuperacja (podobnie, jak ekologiczne rozwiązania typu panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy kolektory słoneczne) coraz częściej stanowi nieodłączny element nowoczesnego budownictwa. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (opierającej się na różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem budynku), wentylacja mechaniczna bazuje na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator.

Centrala ta w sposób mechaniczny nawiewa przez odpowiednie kanały świeże powietrze, a następnie wyciąga już zużyte (centrala wentylacyjna może być skonfigurowana wedle potrzeb użytkowników i zapotrzebowania budynku). Co ważne, powietrze wywiewane i nawiewane nie miesza się, dzięki czemu do budynku z rekuperacją cały czas dostarczane jest świeże powietrze. Ponadto:

  • wbudowany wymiennik ciepła pozwala na odebranie wysokiej temperatury ze zużytego powietrza, a następnie ogrzanie nim tego nawiewanego z zewnątrz. Dzięki temu zmniejszone są straty ciepła powodowane przez wentylację (sprawność odzysku ciepła z wentylacji najlepszych rekuperatorów wynosi nawet 95 proc.);
  • centrala pozwala też na filtrowanie i jonizację powietrza, albowiem dzięki zainstalowanych w niej różnego rodzaju filtrom, powietrze nawiewane do pomieszczeń oczyszczane jest z kurzu, spalin, smogu, pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów. Ma to duże znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia, można wówczas uniknąć m.in. syndromu chorego budynku SBS (Sick Building Syndrome);
  • rekuperacja umożliwia utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie, co jest ważny dla dróg oddechowych, skóry i oczu. Ponadto dobra wentylacja i cyrkulacja powietrza sprawia, że pranie szybciej schnie, tak samo jak świeżo umyte podłogi. Neutralizuje ona również nieprzyjemne zapachy pochodzące od zwierząt domowych i eliminuje zapach dymu papierosowego.

Klimatyzacja to układ wielofunkcyjny

A jak działa klimatyzacja? Otóż najczęściej spotykanym w budynkach mieszkalnych, czy biurach system, jest klimatyzacja typu split (jest to nic innego jak powietrzna pompa ciepła typu powietrze-powietrze). Zasada jej działania opiera się zatem na prostym schemacie, podobnym do funkcjonowania lodówki. Wykorzystane do tego są jednostki:

  • zewnętrzna (potocznie nazywana skraplaczem), instalowana na zewnątrz budynku. Agregat wyposażony jest w takie elementy, jak: sprężarka, wentylator, silnik oraz zawór rozprężny i czterodrogowy. Zadaniem jednostki zewnętrznej, jest przygotowanie czynnika chłodzącego do odpowiedniego trybu pracy jednostki wewnętrznej;
  • wewnętrzna (zwana również parownikiem), która odpowiada za schładzanie powietrza. Jednostka ta jest najczęściej montowana na ścianie pomieszczenia, w optymalnym dla jej wydajności miejscu. Znajdują się w niej tylko cicho pracujące komponenty, takie jak: wymiennik, system sterowania, cewka gorąca, obwód elektryczny i wentylator, który odpowiada za dystrybucję chłodnego lub ciepłego (w zależności od trybu pracy) powietrza w pomieszczeniu. Ponadto jednostka wewnętrzna, jest też odpowiedzialna za odbiór powietrza ciepłego, które przejmuje jednostka zewnętrzna.

Obie jednostki połączone są ze sobą systemem elektrycznym i orurowaniem. Umożliwia on przepływ czynnika chłodniczego (zwanego też czynnikiem roboczym) z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. W parowniku pod wpływem ciepła pobieranego z otoczenia, czynnik chłodniczy przechodzi w gaz (paruje), ochładzając powierzchnię wymiennika. Następnie powietrze przechodzące przez jednostkę wewnętrzną oddaje ciepło i tak schłodzone, nawiewane jest przez klimatyzator do pomieszczenia. Przy czym należy tu podkreślić, że układ klimatyzacji spełnia nie tylko funkcję chłodzenia, albowiem zasada jego działania pozwala też na realizację wielu innych zadań, mających wpływ na podniesienie komfortu życia, w tym:

  • możliwość ogrzania powietrza w pomieszczeniu;
  • oczyszczanie powietrza;
  • osuszanie powietrza (klimatyzacja osusza powietrze do poziomu 40-60 proc. wilgotności);
  • filtrację powietrza;
  • jonizowania powietrza.

Co ważne, sama klimatyzacja jedynie chłodzi lub ogrzewa powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Natomiast już w żaden sposób nie jest odpowiedzialna za nawiew świeżego powietrza do środka (zmienia tylko jego temperaturę). Za wymianę powietrza, odpowiedzialna jest wyłącznie wentylacja. Tak więc w uzyskaniu najlepszych efektów, w postaci najbardziej optymalnej temperatury, a także świeżego powietrza pomóc może inwestycja w oba te systemy.

Klimatyzacja schładza to samo powietrze w cyklu zamkniętym, bez jego wymiany na świeże. Tak więc w pomieszczeniu z klimatyzacją, ale już bez efektywnej wentylacji, domownicy oddychają cały czas tym samym, zużytym powietrzem, co ma niekorzystny wpływ na ich samopoczucie i zdrowie.

Rekuperacja - jakie metody chłodzenia w ciepłe dni?

W cieplejsze dni rekuperator pomaga w obniżeniu temperatury w pomieszczeniach, jednak nigdy nie będzie tak skuteczny, jak klimatyzacja. Tylko klimatyzacja umożliwia bowiem dokładne wyregulowanie temperatury tak, aby odpowiadała potrzebom domowników. Warto mieć jednak na uwadze to, że istnieją specjalnie dedykowane do central wentylacyjnych urządzenia schładzające, dzięki którym możliwe jest obniżenie temperatury nawet o kilka stopni.

By-pass w rekuperatorach

Rekuperator umożliwia odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza, co pozwala na dużą oszczędność w okresie zimowym. Aby rekuperacja nie ogrzewała nas latem, powinna być wyposażona w element zwany by-passem. Jest to dodatkowy kanał, dzięki któremu możliwe jest pominięcie etapu odzysku ciepła. Jego działanie polega na przepływie powietrza przez centralę z pominięciem wymiennika ciepła. By-pass stosowany jest w celu schłodzenia pomieszczeń tylko w okresie letnim (nocą, gdy zewnętrzne powietrze o temperaturze poniżej 20°C, jest niższe niż wewnątrz budynku).

Wyróżnia się dwa typy bypassów - ręczny i automatyczny. Przy czym największą efektywność i wygodę zapewnia ten drugi, w przypadku którego otwarcie lub zamknięcie klapy (przepustnicy) następuje bez ingerencji użytkownika. Co ważne ma on również możliwość ustawienia parametrów pracy urządzenia, w tym oczywiście żądanej temperatury pomieszczenia, powyżej której nastąpi wyłączenie odzysku ciepła. Wbudowany w centralę wentylacyjną by-pass może zmniejszyć intensywność z nagrzewania się budynku w czasie cieplejszych wiosennych i letnich dni. Należy jednak pamiętać, że nie obniży temperatury pomieszczeń w czasie upałów (w praktyce rekuperacja schładza poprzez by‑pass powietrze jedynie o 2‑3°C).

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)

Większe korzyści mogą przynieść specjalne urządzenia do chłodzenia pomieszczeń w czasie letnich upałów, w które można wyposażyć wentylację mechaniczną. Może to być gruntowy wymiennik ciepła (GWC), chłodnica kanałowa wodna lub chłodnica freonowa. Prawidłowo dobrany gruntowy wymiennik ciepła zwiększa skuteczność całego systemu i poprawia komfort w pomieszczeniach. Składa się on z dwóch części:

  • instalacji zewnętrznej ułożonej w gruncie (w obiegu zamkniętym krąży w niej glikol);
  • jednostki wewnętrznej umieszczonej przy rekuperatorze.

Na rynku dostępne są wymienniki gruntowe rurowe, płytowe i glikolowe, różniące się między sobą zarówno budową, jak i konstrukcją poszczególnych elementów. Gruntowy wymiennik ciepła spełnia dwie funkcje - wstępnie podgrzewa powietrze zimą i schładza je latem (jeszcze przed tym zanim powietrze trafi do rekuperatora). GWC pobiera bowiem energię zgromadzoną w ziemi na głębokości ok. 1,5 metrów, gdzie niezależnie od pory roku, temperatura wynosi w przybliżeniu sięga 4°C. Przygotowane więc przez gruntowy wymiennik ciepła powietrze, jest chłodniejsze latem i cieplejsze zimą.

Zamontowany do instalacji rekuperacji gruntowy wymiennik ciepła zwiększa efektywność całego systemu rekuperacji, podnosząc komfort cieplny i spełniając rolę najtańszego klimatyzatora.

Chłodnica kanałowa wodna i chłodnica freonowa

Niestety, gruntowe wymienniki ciepła nie są rozwiązaniem dla każdego, albowiem, wymagają posiadania sporej przestrzeni gruntowej pod inwestycję. W sytuacji, gdy nie mamy do tego odpowiednich warunków, możemy zdecydować się na wybór:

  • chłodnicy kanałowej wodnej (instalowanej za centralą wentylacyjną na kanale nawiewnym), stanowiącej powszechne rozwiązanie do chłodzenia powietrza wentylacyjnego. W tym przypadku źródłem chłodu może być powietrzna pompa ciepła z możliwością pracy rewersyjnej lub też gruntowa pompa ciepła z możliwością chłodzenia pasywnego. W okresie letnim dostarcza ona czynnik chłodu do chłodnicy, o temperaturze np. 12°C, obniżając w ten sposób nawiewane powietrze o kilka stopni. Należy tu również dodać, że alternatywą dla chłodnicy kanałowej są chłodnice glikolowe, które są zasilane bezpośrednio z gruntowej pompy ciepła;
  • chłodnicy freonowej, która również jest wymiennikiem ciepła służącym do schłodzenia powietrza w instalacji wentylacji. Ze względu jednak na duży koszty inwestycyjny jej zakupu jest rzadko stosowana w budownictwie mieszkalnym (najczęściej wykorzystuje się ją w obiektach usługowych i użyteczności publicznej). Chłodnica freonowa montowana jest na kanale nawiewnym, w centrali wentylacyjnej lub też w jej pobliżu. Różni się ona od chłodnicy wodnej tym, że występuje w niej wymiennik freonowy, który schładza przepływające powietrze. Źródłem chłodu są tutaj powietrzne pompy ciepła (najczęściej występuje układ z czynnikiem chłodniczym R410A).

Rekuperacja i klimatyzacja to najlepszy sposób na upały

Jak już wiemy, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sama z siebie nie grzeje, ani też nie chłodzi. Oczywiście, dostarczane dzięki niej do pomieszczeń powietrze w upalne dni ma niższą temperaturę niż te na zewnątrz, jednak w żaden sposób, nie jest w stanie wpłynąć na jej obniżenie, tak aby zapewnić latem komfort cieplny na poziomie między 23-25°C. Przy czym mowa tutaj nawet o sytuacji, gdy zamontowany został gruntowy wymiennik ciepła, którego zadaniem jest dodatkowe ogrzewanie zimą i chłodzenie latem nawiewanego powietrza. Jak się bowiem okazuje, uzyskana dzięki GWC niska temperatura, utrzymuje się dłużej wyłącznie na niższych kondygnacjach i to podczas niedużych skoków temperatury.

Natomiast wraz z nadejściem upalnych dni, kiedy to temperatura na zewnątrz przekracza 35°C (przez zmiany klimatu takich anomalii możemy spodziewać się coraz więcej), okazuje się, że ściany i dach mogą nagrzewać się do tego stopnia, że już dedykowane do central wentylacyjnych urządzenia schładzające, dzięki którym możliwe jest obniżenie temperatury, nie są w stanie przynieść domownikom oczekiwanej ulgi. Wówczas jedynym najlepszym sposobem może okazać się montaż energooszczędnej klimatyzacji, dzięki której można chłodzić pomieszczenia przy zredukowanym zużyciu energii (sprawdźcie, jaki jest miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją).

Rekuperacja i klimatyzacja - to się opłaca!

Rekuperacja i klimatyzacja bardzo się od siebie różnią, jednak mogą działać jednocześnie, świetnie się przy tym uzupełniając. Warto więc pomyśleć o tym rozwiązaniu nawet, jeśli wydaje się ono zbyt kosztowne. Dobrze bowiem zadbać nie tylko o wysoką jakość powietrza, ale i jego chłodzenie latem, a to uzyskać można dzięki klimatyzacji do rekuperacji. Co, istotne właściwie zintegrowane, powinny sprawić, że rekuperacja po włączeniu klimatyzacji będzie działać niezależnie.

Ponadto należy mieć na uwadze to, że rekuperator może wspomóc działanie klimatyzatora poprzez nawiewanie (odzyskiwanie) zimnego powietrza. Ponadto decydując się na zastosowanie klasycznej klimatyzacji w oparciu o jednostki wewnętrzne typu split, mamy pewność, że rekuperacja doprowadzi do równego rozkładu temperatur w pomieszczeniach. Natomiast jeśli w planach mamy w system kanałów instalacji nawiewnej włączyć klimatyzator kanałowy, to wówczas (podobnie, jak system rekuperacji), najlepiej jest go zamontować podczas budowy domu, dzięki czemu będzie wymagać mniejszych przeróbek, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Same klimatyzatory zapewniają chłód, ale już nie świeże powietrze. Tak więc, jeśli chcemy się cieszyć jednym i drugim, warto rozważyć połączenie rekuperacji z klimatyzacją. Możliwości połączenia obu tych systemów jest sporo i warto w tym celu skorzystać z bogatej oferty firm instalujących rekuperację i klimatyzację.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments