Remont na wiosnę z kredytem gotówkowym – czy to dobry pomysł?

0 /5
(Ocen: 0)

Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się szybko, a w dobie przykładania większej wagi do estetyki pomieszczeń, niektórzy starają się za nimi nadążyć. Ulubionym okresem w roku na dokonywanie zmian w naszych mieszkaniach jest niewątpliwie wiosna.

To wówczas markety budowlane przeżywają oblężenie. Sprzyjająca temperatura pozwala na szybkie schnięcie zapraw, posadzek czy farb na ścianach. Niektórzy z nas decydują się w związku z powyższym na kosmetyczne odświeżenie wnętrz i zmianę dodatków, inni planują gruntowne remonty, które często generują spore wydatki. Co w przypadku kiedy nasze fundusze okazują się niewystarczające? Wielu z nas z pewnością rozważy w takiej sytuacji skorzystanie z kredytu. Czy jest to jednak najlepsze rozwiązanie?

 

Wyburzanie ścian czy kosmetyczne zmiany, czyli ile pieniędzy na remont?

Planując remont, niezależnie od stopnia jego zaawansowania, zawsze należy wykonać wstępny bilans kosztów. Wstępny, ponieważ w wielu przypadkach w trakcie prowadzenia prac okazuje się, że wydatki będą większe (rzadko mniejsze) niż pierwotnie zakładaliśmy. Wielu z nas latami oszczędza na gruntowny remont, ale czasami decyzja o renowacji zostaje wymuszona lub podjęta nagle. Może się wówczas okazać, że brakuje nam na ten cel środków. Nawet jeżeli nasze wnętrza zostaną poddane jedynie odświeżeniu, to koszt farb, zaprawy gipsowej, tapet, akcesoriów malarskich może wynieść kilka tysięcy złotych. Koszty oczywiście wzrosną jeżeli zamierzamy zatrudnić ekipę remontową. Należy pamiętać, że nawet jeżeli kwota, którą zaplanujemy wydać będzie oscylowała w granicach 1-2 tys. zł, to możemy nie dysponować wolną gotówką nawet w tej wysokości. W takiej sytuacji polecamy w miarę możliwości pożyczkę od znajomych lub rodziny, aby uniknąć kosztów kredytowych, które mogłyby nasz remont uczynić mało opłacalnym. Inaczej rzecz ma się w przypadku gruntownych renowacji, które w zależności od stopnia zaawansowania i odnawianej powierzchni, mogą pochłonąć od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto poszukać wówczas najbardziej korzystnej oferty kredytu gotówkowego. Banki często tworzą propozycje dedykowane właśnie pod cele remontowe. Dzięki temu pożyczymy potrzebną kwotę, którą będziemy mogli spłacać nawet przez kilka lat w dogodnych ratach. Często oprocentowanie kredytu jest również w takich ofertach bardzo korzystne, co zmniejszy koszty ogólne naszej pożyczki.

Remont na kredyt czy z oszczędności?

Jak już wspominaliśmy, podjęcie decyzji o remoncie może być nagłe i wymuszone na przykład zdarzeniami losowymi. Jeżeli jednak przeprowadzenie wiosennych renowacji planujemy od miesięcy lub nawet lat, to prędzej czy później staniemy przed wyborem sposobu i źródła ich sfinansowania. Często nasze wynagrodzenia nie pozwalają na comiesięczne odkładanie nawet niewielkich kwot i zaciągnięcie pożyczki staje się jedynym wyjściem z sytuacji. Wówczas musimy przemyśleć to, czy nasz budżet udźwignie dodatkowe obciążenie w postaci raty kredytu. Oczywiście, najbardziej komfortową sytuacją jest pokrycie kosztów remontowych z własnych oszczędności. Pozwala to cieszyć się efektami prac nie myśląc o czekających nas spłatach zobowiązań. Niestety rzeczywistość często wygląda inaczej i musimy wykonać bilans zysków i strat.

 

Do decyzji o każdej pożyczce musimy podchodzić z rozwagą. Choć remont często urasta do rangi marzenia, to w przypadku zobowiązań finansowych zawsze lepiej kierować się rozsądkiem niż emocjami. Kredyt na remont to nie jest zły pomysł, pod warunkiem zabezpieczenia co miesiąc kwoty na jego spłatę.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments