polska po transformacji energetycznej

Respect Energy chce pomóc w szybszej transformacji energetycznej

Respect Energy, polska firma z sektora odnawialnych źródeł energii, chce aktywnie przyczynić się do transformacji energetycznej kraju. Wiceprezes firmy, Tomasz Zadroga, podkreślił potrzebę szybkich działań i konieczność porzucenia węgla jako źródła energii. Firma planuje przejmowanie aktywów węglowych i zastępowanie ich zieloną energią, a także rozwija swoją ofertę zielonej energii dla klientów indywidualnych.

Konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej

Wiceprezes Respect Energy, Tomasz Zadroga, podczas spotkania z dziennikarzami ostro skrytykował stagnację Polski w procesie transformacji energetycznej.

Jeśli chodzi o transformację energetyczną Polski, to jesteśmy w tym samym miejscu co 10 lat temu. Stoimy. – powiedział.

Zadroga dodał, że mimo deklaracji o przejściu na odnawialne źródła energii, realne działania wciąż nie zostały podjęte.

W ocenie Respect Energy czekanie z transformacją do 2049 roku jest błędem.

Czekanie do 2049 roku jest absurdem, a ostatnie wypowiedzi o możliwości niewydobywania węgla, ale gwarantowania miejsc pracy są skrajną hipokryzją. – stwierdził wiceprezes firmy.

Według Zadrogii należy uczciwie przedstawić sytuację górnikom i społeczeństwu. Należy im wyjaśnić, że węgiel na potrzeby spalania to biznes bez przyszłości. W przeciwieństwie do węgla na potrzeby przemysłu stalowego, który wciąż będzie niezbędny.

Strategia Respect Energy: szybka zamiana węgla na OZE

Respect Energy chce zaoferować alternatywę dla aktywów węglowych w Polsce, proponując ich szybką zamianę na odnawialne źródła energii (OZE). Tomasz Zadroga wyjaśnił, że firma pracuje nad konkretną ofertą w tym zakresie:

Wyobrażamy sobie taki scenariusz, że szybko wymienimy aktywa węglowe na zielone. (...) Na razie nie ma oferty z naszej strony. Przymierzamy się do złożenia konkretnej oferty.

Jednocześnie, według firmy, zanim w Polsce powstaną elektrownie atomowe, kraj powinien się skupić na rozwijaniu elektrowni na gaz. Sam Respect Energy nie planuje jednak inwestycji w tym obszarze, chcąc skupiać się wyłącznie na projektach OZE.

Respect Energy – zielona energia na polskim rynku

Respect Energy, działająca obecnie na 27 rynkach, współpracuje z ponad 1000 wytwórcami zielonej energii w Polsce. Firma koncentruje się na odkupywaniu, produkcji i sprzedaży energii wyłącznie z OZE. Klienci Respect Energy mają dostęp do pełnego łańcucha usług energetycznych: od wyszukiwania lokalizacji pod inwestycje, po planowanie, budowę oraz zarządzanie źródłami energii.

Obecnie Respect Energy dysponuje 264 MW własnych mocy wytwórczych w OZE. Ponadto w ramach współpracy z wytwórcami energii firma zarządza portfelem o mocy około 1500 MW. Najważniejsze inwestycje spółki obejmują farmy wiatrowe i fotowoltaikę.

W październiku Respect Energy rozszerzyła swoją działalność na rynek B2C, wprowadzając ofertę sprzedaży zielonej energii dla klientów indywidualnych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-11-06 22:09

Tja…..elektrownie na gaz……. którego nie mamy…… Ale mamy rzeki górskie które niedawno pokazały co potrafią nawywijać. Wystarczy odgrzebać stare projekty – opracowane jeszcze za „Babki Komuny” , aktualizować i wdrożyć do realizacji. Mówię o około 160 projektach zbiorników zaporowych z elektrowniami opracowanych w latach 60-80-tych ub.w. Powtórzę się : – na takim Sanie projektowano 17 zbiorników a wybudowano tylko dwa- Myczkowce i Solinę.
W Polsce mamy potencjał „na wodzie” około 4,5 GW w tym sama KDW (Kaskada dolnej Wisły) to jakieś 1,2GW.
„Wodzianki” maja tę cudowna zaletę , że mogą magazynować energię w mniejszym czy większym stopniu i ja bardzo szybko uwalniać – w przeciągu kilkudziesięciu sekund. Oczywiście „ekoterroryści” chcą „dzikich rzek” więc będą protestować. Całe towarzystwo zebrać pod jakąś starą zaporą i poczekać na wielką wodę…..jest szansa że do tego czasu zmądrzeją i przestana hamować rozwój polskiego przemysłu.