Rewolucja w Mieszkaniu Plus? Zamiast mieszkań dopłaty do czynszu?

5 /5
(Ocen: 1)

Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości, wystąpił wczoraj w radiu TOK FM. Wywiad wywołał niemałe zamieszanie wśród osób zainteresowanych rządowym programem Mieszkanie Plus. Okazuje się, że zasady ogłoszone przez Beatę Szydło mają przejść gruntowną korektę. Projekt rządowych mieszkań na wynajem trafi do kosza, a jego miejsce zajmą prawdopodobnie dopłaty do najmu.

  • Wywiadu z Mirosławem Barszczem posłuchać możesz tutaj.

Mieszkanie Plus do kosza?

Obecnie wiadomo jedynie, że projekt nowych zasad działania Mieszkania Plus ma być ogłoszony dziś (tj. 20.02) na zebraniu Rady Mieszkalnictwa. Po słowach Jerzego Kwiecińskiego oraz Mirosława Barszcza stwierdzić można jedno – rząd postanowił stanowczo odżegnać się od idei budowy mieszkań na wynajem.

Rządowa część programu, mająca powstać pod szyldem Krajowego Zasobu Nieruchomości, przysparza niemałych problemów. Zamiast kilku tysięcy mieszkań w budowie obecnie podpisanych jest jedynie kilkadziesiąt listów intencyjnych. Opóźnienia są spore, a problemy z pozyskaniem pracowników i rosnące koszty zatrudnienia postawiły pod znakiem zapytania pomysł budowania za 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Dziś wiadomo, że jest to nierealne. Rodzi się jednak pytanie – co w zamian?

Dopłaty do czynszu jak Rodzina 500 Plus?

Na razie wiadomo jedynie, że wszystkie zmiany ogłoszone mają być dziś. Kwieciński i Barszcz napomknęli jednak o detalach, które mogą sugerować kierunek zmian.

Jerzy Kwieciński mówił o dopłatach do czynszu, mających działać jak program Rodzina 500 Plus. Oznaczałoby to, że wyrównanie za czynsz otrzymywać by mogły osoby, które nie mają zdolności kredytowej, ale z drugiej strony – nie otrzymują żadnej pomocy socjalnej.

O podobnym modelu mówił również Mirosław Barszcz, wskazując, że jego zdaniem prawo do dopłaty powinny mieć przede wszystkim osoby młode, zaczynające życie zawodowe. Dopłata miałaby przysługiwać także do mieszkań na rynku prywatnym.

Źródła: Tok FM, PAP.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments