Rodzina na Swoim generuje wysokie koszty

5 /5
(Ocen: 1)

Pierwszy, pilotażowy program kompleksowego rządowego wsparcia Rodzina na Swoim został już prawie zapomniany. Zbliżający się, rozstrzygający, rok dla MdM 2018 i oczekiwany z niecierpliwością MdM 2017 jest obecnie w centrum zainteresowania. Co nie znaczy, że koszty związane z poprzednią formą dofinansowania zakończyły się wraz z pozytywnym rozpatrzeniem ostatniego wniosku.

Jakie możliwości dawał program?

System dopłat obejmował wsparcie odsetek kredytów w wysokości około pięćdziesięciu procent przez okres ośmiu lat. W przypadku MdM dofinansowanie jest jednorazowe i nie generuje w przyszłości ciężkich do przewidzenia kosztów, tak jak w przypadku Rodziny na Swoim. RnS ma się definitywnie zakończyć w 2020.

Z porównania obu programów wynika, że będą podobnym obciążeniem dla budżetu państwa. Szacunkowe koszty dla każdego z osobna to 5 miliardów złotych. W zależności od tego czy utrzyma się WIBOR 3M i niskie stopy procentowe, wsparcie każdego zakupionego metra kwadratowego może być podobne, na poziomie 455. Jednak, gdy wskaźniki ulegną zmianie, może się okazać, że RnS będzie w sumie dopłacał odrobinę więcej.

Dlaczego MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych podchodzi do problemu mieszkaniowego w Polsce bardziej kompleksowo. Do udziału przystępują również pary bez związku małżeńskiego i single. Rynek wtórny, mniej kosztowny i bardziej dostępny w mniejszych miejscowościach również bierze udział w projekcie. Wysokość dofinansowania obliczana jest na podstawie liczby wychowywanych dzieci. Dlatego bezdzietni mogą liczyć na 10, z jednym na 15, z dwójką na 20%, trójka to już 30% dofinansowania całości kredytu. Dostępny na stronie kalkulator MdM pozwoli nie tylko wyliczyć wysokość dopłaty, a także sprawdzić swoją zdolność skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych.

Zapowiadany nowy rządowy program Mieszkanie Plus jest w dalszym ciągu sporą zagadką. Sprawdzonemu MdMowi zaufało już ponad pięćdziesiąt tysięcy Polaków. Dofinansowanie jest pewne, znaczące i warto zapoznać się ze szczegółami. Może akurat dzisiaj podejmiesz jedną z najważniejszych życiowych decyzji, a już za jakiś czas będziesz świętować “parapetówkę”?

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tomo
Tomo
16 września 2016 10:26

nic za darmo:)