Ruszyła budowa Arkony – największej farmy wiatrowej na Bałtyku

0 /5
(Ocen: 0)

Niedawno donosiliśmy, że na Morzu Północnym ruszyła budowa gigantycznej farmy wiatrowej. Dzisiaj informujemy, że właśnie rozpoczęto budowę największej elektrowni wiatrowej na Bałtyku.

Decyzja o budowie Arkony, bo tak brzmi oficjalna nazwa farmy wiatrowej, zapadła w kwietniu br. Zlokalizowana ona będzie 35 km od niemieckiej wyspy Rugia. Inwestycja będzie kosztować ok. 1,2 mld euro i w jej skład wejdzie 60 elektrowni Siemens SWT-6.0-154, każda o mocy ok. 6 MW, łącznie wygenerują one 385 MW. Średnica wirnika w turbinach wynosi aż 154 m i zostaną one wyposażone w najdłuższe na świecie 75-metrowe łopaty.

Inwestorami farmy wiatrowej są E.ON i Statoil. Budowa elektrowni ma zakończyć się już w 2019 roku.

mapa z lokalizacją farmy wiatrowej Arkona

źródło: Statoil

Na niemieckiej stronie Bałtyku nie tylko działają już farmy wiatrowe, ale prowadzone są kolejne inwestycje np. rozpoczęła się budowa elektrowni Wikinger (koszt jej budowy to ok. 1,4 mld euro, inwestycja ma być ukończona na koniec przyszłego roku). Jak widać Niemcy odkryli potencjał w sile morskiego wiatru. A co z polską częścią?

Do budowy gigantycznej farmy przymierza się Polenergia – koszt inwestycji to blisko 10 mld zł, a elektrownia wiatrowa ma mieć moc 600 MW – jeden wiatrak ma mieć moc do 5 MW. Farma ma być zlokalizowana 23 km na północ od linii brzegowej na wysokości gminy Smołdzino (woj. pomorskie).

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments