RWE posiadaczem drugiej co do wielkości farmy wiatrowej na świecie

0 /5
(Ocen: 0)

RWE, Siemens oraz Stadtwerke München to podmioty, które zainwestowały w budowę drugiej co do wielkości na świecie morskiej farmy wiatrowej. Wielkie otwarcie parku Gwynt y Môr odbyło się 18 czerwca br. Inwestycja dostarczy prąd do około 400 tys. gospodarstw domowych w Walii.

Farma wiatrowa Gwynt y Môr położona jest 8 mil od wybrzeża Walii i zajmuje obszar około 80 kilometrów kwadratowych. Przedsięwzięcie było nie lada inwestycją i kosztowało 2 miliardy funtów brytyjskich (11,5 mld złotych), finansowania podjęły się trzy firmy: RWE (60% udziałów), Siemens (10%) oraz przedsiębiorstwo komunalne Stadtwerke München (30%). Wielkiego otwarcia parku wiatrowego dokonał 18 czerwca br. premier Walii Carwyn Jones.

160 turbin wiatrowych będzie wytwarzać zieloną energię!

Farma wiatrowa Gwynt y Môr zajmuje obszar 80 km kwadratowych – tak szczerze, to nawet trudno jest nam to sobie wyobrazić, ale to nie koniec liczb, które potrafią przytłoczyć. W parku zostało zainstalowanych 160 turbin (!) Siemensa o mocy 3,6 MW każda – łączna moc zainstalowana wyniesie 576 MW.

park wiatrowy Gwynt y Mor

fot. RWE.

Turbiny znajdują się na jednopalowych fundamentach stalowych (waga niektórych dochodzi nawet do 700 ton), część elementów konstrukcyjnych zainstalowanych jest nawet 28 metrów pod wodą. Cała morska operacja była przeprowadzona z pomocą specjalistycznych statków. Ponadto, zbudowano dwie morskie stacje sieciowe (masa każdej to 1300 ton!) oraz ułożono 134 km kabli na lądzie. Obsługą instalacji przez 12 lat będzie zajmować się firma Siemens, która dostarczyła turbiny oraz stacje sieciowe. Wytwarzana energia będzie zasilała aż 400 tys. gospodarstw domowych w Walii.

Ekspansja RWE w kierunku OZE

RWE stawia na OZE, dlatego też w najbliższych latach głównym celem firmy będzie zwiększanie udziału energii zielonej – Hans Bünting, prezes RWE Innogy, szacuje, że już pod koniec tego roku aż 40% wytwarzanej energii będzie pochodzić z morskich farm wiatrowych.

Na poparcie tych słów dodajmy, że zaledwie na trzy tygodnie przed otwarciem parku wiatrowego w Gwynt y Môr, RWE uruchomiło swoją farmę wiatrową w Nordsee Ost (48 turbin o mocy 295 MW). Dzięki powyższym inwestycjom RWE awansowało na trzecie miejsce na europejskim rynku energetyki morskiej. Ale firma wcale nie zwalnia tempa, według planów energetycznego giganta do 2017 roku zainwestuje on ponad miliard euro w OZE i głównie będzie to energia wiatrowa.

RWE inwestuje w zieloną energię w Polsce

Na koniec artykułu wracamy na nasze polskie podwórko, gdyż RWE inwestuje również w OZE u nas w kraju. Aktualnie firma posiada 6 lądowych farm wiatrowych, które znajdują się w Krzęcinach, Nowym Stawie koło Gdańska i Tychowie. Moc zainstalowana z wszystkich parków wynosi 197MW, ale w najbliższych latach ma ona wzrosnąć do poziomu 242 MW – RWE prowadzi rozbudowę farmy w Nowym Stawie (wzrost mocy o 28 MW), a także rozpoczęło budowę parku w Opalenicy o mocy 17 MW. Po ukończeniu planowanych inwestycji firma będzie w stanie zasilić 250 tys. gospodarstw domowych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments