RWE Stoen Operator i Smart Grid – trwają prace nad pionierskim projektem

0 /5
(Ocen: 0)

rwe-profilePionierski projekt RWE Stoen Operator dotyczący technologii Smart Grid, może być krokiem milowym w zakresie wdrażania budowy nowoczesnych sieci elektroenergetycznych. Projekt, w przeciwieństwie do przedsięwzięć w innych krajach, wyróżnia innowacyjność, która opiera się o pomysł dr inż. Bartosza Pawlickiego.

Temat Smart Grid poruszaliśmy już w naszej porównywarce kilka miesięcy temu. W szybkim skrócie – to inteligentny system elektroenergetyczny, łączący usługi energetyczne z IT. Technologia wiąże się z wieloma plusami m.in.: obniża koszty dostaw prądu, przesyła efektywniej energię, zmniejsza zawodność przesyłu. Nie bez powodu wielu ekspertów uważa, że Smart Grid czeka świetlana przyszłość, a firmy energetyczny coraz częściej poświęcają czas i środki finansowe na realizacje różnych projektów.

Pionierski projekt z zakresu Smart Grid, a dokładniej Demand Response, wdraża RWE Stoen Operator. Dystrybutor w swoim projekcie chce sprawdzić, czy stosowanie regulacji obciążeń odbiorców końcowych (wraz z wykorzystaniem regulacji napięcia w funkcji wartości częstotliwości) w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych umożliwia zwiększenie nie tylko bezpieczeństwa całego systemu, ale również efektywności.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do rozwiązań wdrażanych w innych krajach, projekt RWE jest innowacyjny i opiera się o dorobek polskiego naukowca dr inż. Bartosza Pawlickiego.

W ramach przedsięwzięcia zostaną zainstalowane dwa układy do zarządzania zapotrzebowaniem. Zadaniem urządzeń będzie regulowanie napięcia w stacjach SN/nN w zależności od zamierzonej wartości częstotliwości sieciowej.

Projekt RWE pozwoli sprawdzić, czy stosowanie powyższego rozwiązania będzie uzasadnione zarówno technicznie, jak i ekonomicznie.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments