RWE zainteresowana energetyką atomową w Polsce

4.83 /5
(Ocen: 12)

Prezes Lambertz ocenia, że energia jądrowa istotnie przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ochrony klimatu oraz jest nierozerwalnym składnikiem szerokiej i zrównoważonej gamy paliw energetycznych. Niedawno opublikowane przez UE dane pokazują, że koszt energii wytwarzanej w elektrowniach atomowych jest porównywalny z energią wytwarzaną innymi sposobami z uwzględnieniem kosztów handlu emisjami.

– RWE dlatego nie wyłącza ze swoich rozważań żadnych źródeł – także energii jądrowej. Jeżeli Polska podejmie decyzję by budować elektrownie jądrowe i uruchomi taki projekt, RWE na pewno dogłębnie go przeanalizuje jako interesującą opcję inwestowania – mówi dr Johannes Lambertz.

Przekonuje przy tym, że RWE ma długoletnie doświadczenie w eksploatacji elektrowni jądrowych w Niemczech, gdzie rynek energii jest o nie oparty w 26 procentach. Prezes RWE Power jest zwolennikiem dalszego rozwoju energetyki jądrowej. W Niemczech istnieją plany stopniowego ograniczania potencjału energetyki atomowej.

– Jej niezawodność, czystość i ekonomiczność są według nas tak silnymi argumentami za, że uważamy iż nad eliminacją sektora jądrowego należy się jeszcze zastanowić. Jesteśmy za weryfikacją odchodzenia od energii jądrowej w Niemczech i przedłużeniem czasu eksploatacji już istniejących elektrowni atomowych, które przyczyniają się do bezpiecznego i przyjaznego dla klimatu wytwarzania energii – zapewnia Johannes Lambertz.

RWE uczestniczy w projektach rozwoju energetyki jądrowej poza Niemcami, na przykład w Bułgarii, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Niedawno Juergen Grossmann, prezes RWE, w wywiadzie dla Financial Times Deutschland przyznał, że kierowany przez niego koncern zainteresowany jest udziałem w budowie elektrowni atomowych w państwach bałtyckich i Europie Wschodniej. Najbliżej rozpoczęcia budowy jest elektrownia atomowa w Ignalinie, na Litwie, w budowie której uczestniczyć ma również Polska Grupa Energetyczna.

– Jesteśmy zainteresowani budową elektrowni w regionie państw bałtyckich, ponieważ w naszej opinii to atrakcyjny i perspektywiczny rynek. W prowadzonych analizach nie wykluczamy żadnej technologii wytwarzania energii, również jądrowej. Jeśli projekt budowy nowej elektrowni jądrowej na Litwie się rozpocznie i zostanie uruchomiony proces przetargowy, RWE z pewnością będzie zainteresowane udziałem. Dalszy postęp prac zależy jednak przede wszystkim od struktury przedsięwzięcia, a o tym, jaki będzie ono miało kształt zdecydują zaangażowane w projekt firmy z regionu bałtyckiego – mówi Iwona Jarzębska, rzeczniczka RWE Polska.

W aktualnej strukturze mocy zainstalowanej RWE ponad 56 proc. stanowi węgiel kamienny i brunatny, 16 proc. gaz, 14 proc. energia nuklearna, 3 proc. energia odnawialna i 11 proc. pozostałe źródła, w tym elektrownie szczytowo-pompowe (ESP), olej opałowy i inne.

źródło: www.wnp.pl

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments