Rynek mieszkaniowy w pierwszej połowie 2017 roku

5 /5
(Ocen: 2)

Analizy przeprowadzane pod koniec 2016 roku zakładały, że pierwsza połowa 2017 roku nie przyniesie większych zmian. Możemy zdecydowanie stwierdzić, że rynek nieruchomości w pierwszej połowie tego roku przeżył prawdziwy rozkwit. Zwiększyła się sprzedaż mieszkań, a ceny nieruchomości nieznacznie spadły.

Znaczący wpływ na całą sytuację miał niewątpliwie program MDM, pula przygotowana na ten rok szybko się wyczerpała. Dodatkowo niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych zachęcają nadal Polaków do sięgnięcia po taką formę wsparcia w sfinansowaniu zakupu mieszkania.

Rynek nieruchomości w Polsce – I i II kwartał 2017 roku

Wpływ na sytuację na rynku mieszkaniowym zdecydowanie wywarł program MDM. Zainteresowanie było i nadal jest ogromne. Program zwiększył sprzedaż mieszkań w okresie od stycznia do kwietnia 2017 r. Jednak również w późniejszym okresie szczególnie w czerwcu obserwujemy wzrost sprzedaży mieszkań.

Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkania na własność, zamiast wynajmować czy mieszkać z rodziną. Coraz częściej kupujemy mieszkania za gotówkę. Pierwszy kwartał 2017 roku przyniósł wzrost sprzedaży o 23% do I kwartału roku 2016, który uznany został za rekordowy pod względem sprzedaży na rynku nieruchomości.

W II kwartale sprzedaż zmalała o 6,5% jednak i tak pierwsze półrocze 2017 roku zdecydowanie możemy określić jako boom mieszkaniowy. Drugi kwartał, pomimo wyczerpania puli dotacji z MDM również przyniósł zadowalające wyniki. Zmniejszyła się nieznacznie ilość sprzedaży lokali na kredyt, ale wzrósł zakup nieruchomości za gotówkę.

Rekordowa sprzedaż w Łodzi

Drugi kwartał 2017 roku przyniósł ożywienie na rynku nieruchomości w Łodzi. Zanotowano tam rekordową sprzedaż, chociaż wcześniej sytuacja na rynku nieruchomości w tym mieście nie była najlepsza.

Największe spadki sprzedaży mieszkań odnotowano w Poznaniu. Tam zanotowano spadek aż o 26%. Uznaje się, że na tym rynku w latach ubiegłych szczególną rolę odegrał program MDM w kształtowaniu sprzedaży mieszkań.

W Krakowie zanotowano 11% spadek, a już w Warszawie i Wrocławiu jedynie 5%. Trójmiasto i Łódź nie zareagowały negatywnie na wyczerpanie puli z programu MDM. W porównaniu do I kwartału 2017 roku w trójmieście zanotowano 4% wzrost sprzedaży, a w Łodzi aż 11%.

Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2018 roku – Prognoza

Młodzi Polacy, którzy do tej pory nie zdecydowali się na zakup mieszkania, rozpoczną intensywne poszukiwania lokali jeszcze w tym roku, aby móc skorzystać z oferowanych przez rząd dopłat.

W styczniu ruszą kolejne wypłaty z MDM. Osoby, które są zainteresowanie ostatnią szansą wsparcia z programu, już muszą rozglądać się za nowym mieszkaniem. Pieniędzy na dopłaty, które mają być wypłacane w styczniu 2018 roku, ma być o połowę mniej niż w roku ubiegłym, ale i tak będzie to stanowić istotne wsparcie dla rynku nieruchomości z początkiem następnego roku.

Oczywiście dotkliwe może się to okazać dla niektórych lokalizacji. Tam, gdzie większa liczba mieszkań jest kupowana za gotówkę (np. Warszawa, Wrocław), sytuacja nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Tam gdzie dopłaty i wsparcie zakupu kredytami mieszkaniowymi było większe, możemy zaobserwować znaczne zmniejszenie sprzedaży. Następne lata mogą być zdecydowanie słabsze w ilości sprzedanych mieszkań w Poznaniu czy Gdańsku.

Jak uruchomienie programu Mieszkanie + wpłynie na rynek nieruchomości?

W przyszłym roku mają być oddane pierwsze mieszkania w ramach . Na efekty programu przyjdzie zaczekać nam co najmniej 5 lat. Program ma trzy filary:

  • rozwój budownictwa pod najem instytucjonalny (“właściwe” Mieszkanie Plus),
  • rozwój budownictwa społecznego (m.in to wesprzeć mają REITy, o których piszemy tu: REITy – będzie nowa ustawa),
  • Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM).

Dwa pierwsze mają stanowić alternatywę dla mieszkań własnościowych, na razie trudno jednak określić, czy i jak wpłyną na rynek nieruchomości. IKM ma natomiast zastąpić Mieszkanie dla Młodych, jednak ono także początkowo może nie wpłynąć na ilość sprzedanych kredytów mieszkaniowych. IKM ma premiować budowanie oszczędności na specjalnych kontach. Będą one zwolnione z podatku Belki, część uprawnionych ma także otrzymywać specjalne dopłaty. Jednak, by móc skorzystać z bonusów – oszczędności trzeba będzie gromadzić przez minimum 5 lat.

Prognozy w związku z tym nie są zadowalające. Po ostatecznym wyczerpaniu puli z MDM może dojść do niewielkiego zahamowania sprzedaży mieszkań, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Dodatkowo mogą wzrosnąć koszty kredytów mieszkaniowych. Plusem całej sytuacji będzie jedynie wyczekiwany spadek cen mieszkań.

Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2017 roku – Podsumowanie

Na korzystną sytuację na polskim rynku nieruchomości wpływały oferowane przez rząd dopłaty dla rodzin, niskie stopy procentowe, rekordowo niski poziom bezrobocia i ogłoszony w tym roku wzrost gospodarczy. Na rynku deweloperskim jednak nie maleje optymizm.

Poprzedni rok i pierwsza połowa tego roku to mnóstwo nowych inwestycji mieszkaniowych. W tym roku odnotowano rekordowo wysoką liczbę rozpoczętych przez deweloperów inwestycji. Spadek sprzedaży mieszkań w II kwartale rekompensuje wzrost sprzedaży mieszkań za gotówkę. Nawet, jeśli nie będziemy już odnotowywać takich rekordów, jak w roku 2016, czy w I kwartale roku 2017 sytuacja na rynku ekonomicznym w Polsce ma się dobrze.

Rok 2018 w branży nieruchomości chociaż gorszy, niż dwa poprzednie, ma być w miarę stabilny. Kolejne lata będą już zależne od wyników nowego programu wsparcia dla rodzin i sytuacji na rynku ekonomicznym w Polsce. Udział transakcji wspieranych do tej pory programem MDM wynosił około kilkunastu procent, dlatego optymistycznie zakłada się, że następne dwa lata będą nadal stabilne, a liczba sprzedaży mieszkań spadnie nieznacznie.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments