Rządowe programy mieszkaniowe w 2020 roku – pozostało tylko M+?

4.8 /5
(Ocen: 5)

Z rządowych programów mieszkaniowych pozostało Mieszkanie+, Mieszkanie na Start… i to koniec wyliczanki? Ale przecież to nie o ilość programów chodzi, a o jakość polityki mieszkaniowej. A zatem, jak jest z efektami Narodowego Programu Mieszkaniowego? NPM działa od czerwca 2016 roku. Do III kwartału 2019 roku oddano w jego ramach 867 mieszkań. Może w 2020 będzie ich już więcej? Czy osoby, które nie stać na kredyt hipoteczny mogą liczyć na rządowe programy mieszkaniowe w 2020 roku?

Problem mieszkaniowy – rozwiązanie rządowe a wolnorynkowe?

Miodowe lata Narodowego Programu Mieszkaniowego skończyły się. Na początku, przy okazji jego prezentowania, padło wiele słów obietnic. Teraz rząd jest z nich rozliczany i pozostaje mu robić dobrą minę do złej gry. Problem mieszkaniowy nie zostanie rozwiązany samymi siłami rynku, ale do tej pory to właśnie prywatni inwestorzy przyczyniali się do poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków.

Jednak poprawa wskaźników na rynku nieruchomości nie zawsze równomiernie przekłada się na lepsze warunki mieszkania obywateli. Widać to wyraźnie w przypadku luki mieszkaniowej w jaką wpada wielu Polaków – zarabiających zbyt wiele, aby dostać mieszkanie socjalne, ale mających zbyt mało, aby kupić lub zaciągnąć kredyt hipoteczny na własne M.

Jeżeli deweloperom opłaca się wstrzymywać z budową/oddawaniem nowych mieszkań, aby zwiększyć zyski; a bankom udzielać kredytów hipotecznych osobom z wyższym wkładem własnym, to luka mieszkaniowa będzie się powiększać. I choćby dlatego jest miejsce dla rządowych programów mieszkaniowych.

Bieżące efekty Narodowego Programu Mieszkaniowego

Kolejnym ekipom rządzącym zajęło wiele czasu, aby zauważyć problem mieszkaniowy i przygotować dla niego plan działań. Porównanie Rodziny na Swoim, Mieszkania dla Młodych i Mieszkania+, pokazuje jaką ewolucję musiała przejść polityka mieszkaniowa w Polsce.

Po skutecznym, ale nie pozbawionym wad MdMie, przyszła pora na rządowy program budowy tanich mieszkań na wynajem. Jeżeli oceniać M+ w perspektywie diagnozy problemu, wypadłby on najlepiej ze wszystkich poprzednich programów mieszkaniowych. A gdyby sądzić go po efektach? Ale jakich efektach?!

  • 867 wybudowanych mieszkań (w ramach komercyjnego filaru Mieszkanie Plus)

Dlaczego podkreślamy, że są to inwestycje zrealizowane przez PFR Nieruchomości? Bo pokazuje jaką drogę przeszedł pierwotny program M+. Celem filaru komercyjnego jest przede wszystkim zysk z inwestycji. Spójrzmy np. na deklarowane ceny czynszu w jednej z lokalizacji.

  • Nowy Nikiszowiec w Katowicach cena najmu od 24,5 zł za m2 do 45,5 zł za m2

To cena najmu z opłatą eksploatacyjną (5,5 zł/m2), ale bez opłat za media. Wysokość czynszu uzależniona jest od rodzaju umowy najmu. Zakładając, że chcemy wynająć 50 m2 za najniższą stawkę będziemy mieli do zapłacenia 1225 zł czynszu miesięcznie.

Średnia cena najmu w Katowicach według raportu AMRON-SARFiN za II kw 2019 wynosi 941 zł. Gdyby nawet w ramach dopłat do czynszu z Mieszkania na Start odjąć 200 zł (kwota szacunkowa), to lokale z komercyjnego M+ są nadal droższe od przeciętnego wynajmowanego mieszkania w Katowicach.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku w III kwartale 2020 roku. Planowany termin składania wniosków to koniec 2019 roku.

  • 1591 mieszkań w trakcie budowy

Są to inwestycje na różnym etapie. Trzeba w dodatku założyć, że ich zakończenie zajmie ok. 2-3 lat. Choć w fazie projektowania jest  ok. 18 tys. mieszkań, to o najdrobniejszym efekcie Mieszkania Plus będzie dopiero można mówić za kilka lat.

Nawet przy 100 tys. mieszkań wybudowanych w ramach komercyjnego Mieszkania+, to będzie jedynie ok. +6% do wszystkich mieszkań wybudowanych przez prywatnych deweloperów – zobacz artykuł: dokąd zmierza Mieszkanie Plus.

Publiczny filar Narodowego Programu Mieszkaniowego

Bez większych środków na politykę mieszkaniową, w ramach NPM pozostanie tylko komercyjna część M+. A jak widać po stawkach za najem, nie będzie to najtańszy sposób na wynajęcie mieszkania dla Polaków. Co zatem wiadomo o publicznym Mieszkaniu Plus?

Nieco informacji na ten temat znajdziemy w sprawozdaniu z działalności Rady Mieszkalnictwa w latach 2018-2019.

Od 2016 r. do 31 lipca br. dzięki pomocy państwa w 173 miejscowościach powstały 3 572 mieszkania (część w wyniku remontu) oraz 49 miejsc noclegowych. Najwięcej w Gdańsku (278 lokali), Poznaniu (230) i Gorzowie Wielkopolskim (113). W budowie jest zaś 6 148 mieszkań i 404 miejsca noclegowe w 159 miejscowościach, m.in. w Szczecinie (768), Krakowie (357), Goleniowie (251), i Gdańsku (227)”.

Na podstawie danych z raportu wynika, że pod koniec 2018 roku aż 149 tysięcy gospodarstw domowych czekało na mieszkanie komunalne. Przeczytamy w nim też, że:

W latach 2014-2018 powstało ok. 1,8 tys. lokali komunalnych rocznie. Statystycznie: mniej niż 1 mieszkanie na gminę.

Ogłoszenie Narodowego Programu Mieszkaniowego nie wprowadziło poprawy w tym zakresie. Celem publicznego filaru Mieszkania Plus jest wybudowanie ok. 30 tys. mieszkań do 2030 roku. Jednak bieżący stan NPM, który widać w samym raporcie, nie napawa optymizmem.

Mieszkanie na Start – jakie będzie dofinansowanie do czynszów w 2020?

Jeżeli w Narodowym Programie Mieszkaniowym nie zajdą zmiany, to głównym kołem zamachowym całego projektu będzie komercyjna część M+. Jednak jak pokazuje przykład cen najmu w Katowicach, bez dopłat do czynszów, rządowy program nie poprawi sytuacji w Polsce.

Koszt wynajęcia lokalu w Mieszkaniu Plus będzie wysoki i nie zachęci rynku do zmniejszenia czynszów. Dodatkowa podaż mieszkań z rządowego programu jest bardzo niewielka. To poważny problem, bo środków w ramach Mieszkania na Start jest więcej niż lokali, którym przysługuje dofinansowanie.

Do II kwartału 2019 roku w ramach Mieszkania na Start, z dopłat do czynszów skorzystało 378 mieszkań a BGK wypłaciło w jego ramach 66,5 tysiąca złotych. Mając do dyspozycji 1,5 mln złotych na cały 2019 rok. A pamiętać trzeba, że w ramach Mieszkania na Start trzeba spełniać odpowiednie warunki (np. dochodowe).

Zatem mniej ważny jest limit dopłat do czynszów w 2020 roku. Większym problemem jest brak mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie na Start.

Ile budynków w ramach Mieszkanie+ w roku 2020?

Do końca roku 2019 ma być wybudowanych ok. 1000 mieszkań. Oceniając plany PFR Nieruchomości, warto przypomnieć, że w zeszłym roku informowano, o tym, iż do końca 2019 roku w przygotowaniu będzie ok. 100 tys. mieszkań. Dziś wiadomo, że to nierealne obietnice.

Teraz w ramach M+ buduje się 1591 mieszkań. To inwestycje na różnym etapie. Zakładając nawet, że uda się je wszystkie oddać do użytkowania w 2020 roku, to ich ilość stale jest zbyt mała, aby można było liczyć na rządowe programy mieszkaniowe.

Czy zobaczymy jeszcze Mieszkanie dla Młodych w 2020 roku?

Polacy odczuwają deficyt mieszkań już dziś. Skoro Mieszkanie Plus potrzebuje kilku lat na to, aby się rozkręcić, to może pora na wrócić do Mieszkania dla Młodych?

Program skończył się w 2018 roku. Ale zgromadzenie wkładu własnego w 2020 jest coraz trudniejsze, dlatego przydałaby się dodatkowa pomoc ze strony rządu. Szczególnie, że jedynym sposobem na własne M jest kredyt hipoteczny.

Rzecz w tym, że szanse na powrót MdM są bliskie zeru. To dodatkowe obciążenie dla budżetu, a środków brakuje też przy aktualnych programach mieszkaniowych. Czemu powtarzać te same błędy? Mieszkanie dla Młodych w 2020 roku oznaczałoby przede wszystkim większe ceny mieszkań. Co w efekcie dawałoby to, że duża część dofinansowania znalazłaby się w kieszeni banków i deweloperów.

Czy pożegnaliśmy się na dobre z Indywidualnymi Kontami Mieszkaniowymi?

IKMy miały być trzecim filarem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Był to ciekawy sposób na zachęcenie Polaków do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Na specjalnych rachunkach gromadzone byłyby środki, które później można wykorzystać np. na wkład własny czy budowę domu.

Niestety Indywidualne Konta Mieszkaniowe musiały ustąpić Mieszkaniu na Start. Wraz z weryfikacją założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego, okazało się, że bez dopłat do czynszów także komercyjna część M+ straci swój sens.

Czy powyborcze zmiany w rządzie dają szansę na powrót tego interesującego pomysłu? Jadwiga Emilewicz stawia raczej na współpracę z deweloperami i samorządami.

Mieszkanie Plus w 2020 roku czeka kolejna zmiana?

Po październikowych wyborach przyszedł czas na lifting w rządzie. Odpowiedzialność za program Mieszkanie Plus spadła na barki Jadwigi Emilewicz. Według pierwszych informacji szykowane są zmiany przy M+.

Jadwiga Emilewicz chce przyspieszyć budowę mieszkań opierając zmiany o trzy filary. Pierwszym ma być rządowy deweloper. Można się domyślić, że chodzi o pomysł podobny do wyborczego programu Lewicy. Państwowy deweloper zapewniałby tańszy sposób na realizację inwestycji.

Drugi filar to ściślejsza współpraca ze spółdzielniami mieszkaniowymi i samorządami. Trzeci filar to zaangażowanie do Mieszkania Plus prywatnych inwestorów. Bez nich ciężko będzie o zrealizowanie celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Jak widać w powyższych planach nie ma mowy o IKMach. To chyba wystarczy, aby ostatecznie pogrzebać nadzieje na powrót Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Mieszkanie Plus czy kredyt hipoteczny w 2020 roku?

Z tych dwóch opcji bardziej prawdopodobne jest, że własne M uda nam się zdobyć dzięki kredytowi hipotecznemu, a nie śladowej ilości mieszkań pochodzących z rządowego programu.

Jeśli szukasz informacji, które pomogą Ci w uzyskaniu kredytu hipotecznego zajrzyj do naszych kalkulatorów, które podpowiedzą jaką zdolność kredytową posiadasz i jaki kredyt mieszkaniowy może być dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments