Samodzielna wycena nieruchomości będzie karana?

1 /5
(Ocen: 1)

Sejm znowelizował niedawno ustawę o gospodarce nieruchomościami, a prawnicy biją na alarm. Chodzi o art. 189b, mówiący o tym, że wyceny nieruchomości może dokonać jedynie rzeczoznawca majątkowy, wykonujący zawód, prowadzący we własnym imieniu działalność gospodarczą albo pracujący u podmiotu zawodowo zajmującego się szacowaniem wartości nieruchomości.

Bubel prawny sejm przepchnął, pomimo apelów specjalistów z zakresu prawa oraz handlu nieruchomościami, tym bardziej, że w przypadku nie zastosowania się do treści przepisu – grozi nam grzywna. Może ona sięgnąć nawet 50 000 złotych!

Legislacyjna wpadka może uderzyć w samych polityków

Co najciekawsze – wspomniany artykuł ustawy w pierwszej kolejności uderzyć może w polityków na każdym szczeblu. Na jego podstawie podważyć będzie można każde zeznanie majątkowe, zawierające samodzielnie przygotowaną wycenę nieruchomości. Do składania jawnych zeznań majątkowych zobowiązani są: posłowie, senatorowie, radni, pracownicy służb dyplomatycznych i wielu pracowników służb publicznych.

Jednak problem dotyka także zwykłych obywateli. Może się okazać bowiem, że Urzędy Skarbowe na podstawie art. 189b żądać będą operatów od rzeczoznawcy przy składaniu zeznania o nabyciu prawa majątkowego koniecznego przy ustalaniu podatku od spadku. Dziś robią to samodzielnie osoby, które odziedziczyły  nieruchomość. Będzie to oznaczać dodatkowe koszty, obecnie opłata za taką usługę waha się średnio do 500 do 2 000 złotych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa tłumaczy, że przepis miał uszczelnić zawód rzeczoznawcy majątkowego i wykluczyć z życia zawodowego osoby, które świadczą usługi bez działalności gospodarczej. Jak jednak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna – wyraźnie się to resortowi nie udało. Serwis przytacza opinię profesora Macieja Gutowskiego, specjalisty od prawa cywilnego:

Ten przepis to przykład dyletanctwa legislacyjnego. Można dojść do przekonania, że penalizuje on każde nieprofesjonalne wycenianie nieruchomości.

Dotychczas operatów szacunkowych rzeczoznawcy majątkowi dokonywali głównie na potrzeby banków oraz transakcji kupna-sprzedaży. Teraz szerokie spektrum nowego artykułu sprawia, że może się okazać, że będziemy musieli ich wynajmować nawet do oszacowania kwoty, jaką chcemy zamieścić w ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania.

Przyszłość pokaże, czy przepis faktycznie był wymierzony w rzeczoznawców, działających w szarej strefie, czy jednak uderzy także w osoby, które samodzielnie wyceniają wartość nieruchomości na potrzeby zeznań majątkowych lub podatkowych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments