Samorządy i Mieszkanie Plus – jak gminy mogą skorzystać z programu?

5 /5
(Ocen: 1)

Samorządy od samego początku Mieszkania Plus bardzo liczyły na współpracę z BGK Nieruchomości. Dzięki niej mają gwarantowane odzyskanie wartości gruntu, który przekażą pod budowę w ramach komercyjnej części tego rządowego programu. Listy intencyjne podpisało już prawie sto samorządów. Jak będzie wyglądać ta współpraca? Zapraszamy do lektury.

Mieszkanie Plus – tani wynajem dla gmin

Od wielu lat Polska boryka się z ogromnym problemem, jakim jest deficyt mieszkaniowy. Głównym założeniem nowego programu jest zwiększenie ilości tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności po 20 – 30 – stu latach ich użytkowania. Inwestycje w jego ramach nie ograniczą się jedynie do największych miejscowości, mogą być też szansą na poprawę sytuację mieszkaniowej dla mniejszych gmin. Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku już wiosną przyszłego roku.

Opcja wynajmu jest w naszym kraju ciągle mało popularna. Jednak konkurencyjne stawki za czynsz i możliwość wykupienia wynajmowanego lokalu może stanowić ciekawą propozycję. Szczególnie dla tych wszystkich, których nie stać na kredyt hipoteczny, a jednocześnie ich zarobki są zbyt duże, aby mogły liczyć na pomoc, w postaci mieszkania od gminy.

Samorządy i Mieszkanie Plus

W zapisane jest, że “samorządy są jedynymi partnerami KZN, z którymi będzie on mógł powoływać spółki celowe do realizacji inwestycji mieszkaniowych”. Do nich także dostosowane mają być szczegóły poszczególnych projektów. To niekomercyjna część programu, mająca skupić się na gruntach należących do Skarbu Państwa. Gminy będą mogły z nich korzystać, budując mieszkania socjalne albo uzyskując środki publiczne.

Drugim elementem programu jest jego bardziej komercyjne oblicze, tworzone przy współpracy z BGK Nieruchomości. W jego ramach gminy mogą przeznaczać własne grunty pod budowę w ramach M+, w zamian uzyskując udział w budynkach.

Jakie warunki są oferowane samorządom?

Każda zainteresowana gmina negocjuje z BGK Nieruchomości lub KZN indywidualne warunki przekazania swoich gruntów. Opiera się to na czterech podstawowych wariantach. Pierwszy to wprowadzenie aportem przez miasto nieruchomości po cenie rynkowej i otrzymanie certyfikatów inwestycyjnych. Drugi to zakupienie nieruchomości lub gruntu przez od samorządu. Trzeci to dzierżawa udziałów w spółce lub nieruchomości od funduszu (jednak samorządy mają prawo do własnego ustalania zasad najmu). Czwarty wariant natomiast to utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia, której głównym zadaniem będzie zadbanie o mieszkania.

Warto wspomnieć, że gminy mają możliwość pod Mieszkanie Plus przeznaczyć także już istniejące budynki, wymagające modernizacji lub gruntownej przebudowy.

Jak samorządy będą mogły wykorzystać otrzymane mieszkania?

Według prezesa BGK Nieruchomości, żadne mieszkanie, które będzie budowane w ramach programu Mieszkanie Plus, z założenia nie będzie lokalem komunalnym. Inaczej sprawa ma wyglądać w przypadku, gdy samorządy otrzymają mieszkania jako rozliczenie wartości gruntu w inwestycji. Wtedy mają prawo decydować o ich przeznaczeniu i wykorzystać je w dowolny sposób.

Większość samorządów biorących udział w programie, chce odzyskać wartość gruntu w mieszkaniach, by przeznaczyć je na lokale komunalne. Przykładowo, jeżeli grunt przekazany przez samorząd jest wart 10% inwestycji, to 10% tych mieszkań będzie mu zwrócone. Lokale te mogą być również wykorzystywane na inne cele. Na ciekawy pomysł wpadł prezydent Katowic, który ma zamiar przeznaczyć je dla najlepszych studentów katowickich uczelni.

Zainteresowanie samorządów programem Mieszkanie Plus jest bardzo duże. Wszystko to za sprawą jasnych i ciekawych zasad współpracy z BGK Nieruchomości oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments