Sanito Fotowoltaika 2021 – opinie i recenzja

Sanito, to działająca od 2006 roku firma, która do niedawna skupiała się głównie na ekologicznych i inteligentnych źródłach ciepła, w tym m.in. pompach ciepła. Na fali popularności energii słonecznej, firma zdecydowała się jednak wkroczyć również do branży fotowoltaicznej. Zatem, czy fotowoltaika Sanito to opcja godna rozważenia? Co wiadomo o ofercie?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Oferta Sanito – fotowoltaika, pompy ciepła, kogeneracja i nie tylko

Jak już wspominaliśmy, firma Sanito z siedzibą w Warszawie, na rynku funkcjonuje już od kilkunastu lat. Swoją działalnością obejmuje jedynie część Polski, a konkretnie województwo: łódzkie, podlaskie, wielkopolskie, mazowieckie, lubelskie oraz warmińsko mazurskie.

Co wiadomo o ofercie fotowoltaiki Sanito? Niestety, niewiele. Firma, inaczej niż konkurencja, niezwykle lakonicznie podeszła do przedstawienia warunków współpracy. Osoby szukające na stronie szerszych informacji na temat zakresu usług fotowoltaicznych Sanito raczej będą rozczarowane.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

To co jednak wiadomo, to to że w przypadku fotowoltaiki Sanito usługi montażowe są realizowane przez zewnętrzne ekipy instalacyjne. Co to oznacza dla potencjalnego klienta? Brak własnych ekip montażowych może się wiązać z mniejszą kontrolą nad efektem prac i trudnościami w utrzymaniu wysokiej jakości usług instalacyjnych.

Warto przy tym podkreślić, że Sanito, to jedyna firma, która korzysta z tego modelu pracy – na podobnej zasadzie realizowana jest m.in. fotowoltaika Tauron czy fotowoltaika Bruk-Bet.

Co jeszcze wiadomo o ofercie Sanito w zakresie fotowoltaiki? Firma zapewnia, że swoim klientom oferuje kompleksową obsługę inwestycji, uwzględniającą:

Obecnie na ofertę Sanito oprócz fotowoltaiki, składają się:

 • usługi związane z technologią rekuperacji,
 • instalacje ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego,
 • kolektory słoneczne, czyli tzw. solary,
 • różnego rodzaju kotły (m.in. na biomasę, LPG czy gaz),
 • a także wiele innych usług związanych, np. kogeneracja, klimatyzacją, instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, a także serwisem urządzeń.

Sanito Fotowoltaika – dla kogo jest oferta?

Sanito to firma, która aktywnie bierze udział w postępowaniach przetargowych związanych z dostarczeniem fotowoltaiki dla gmin. W ramach tego typu przedsięwzięć, instalator realizuje usługi m.in. dla:

 • osób fizycznychfotowoltaika dla domu to jedna najpopularniejszych obecnie usług realizowanych przez Sanito (ale także przez konkurencję). W 2019 roku zamontowano łącznie ponad 100 tys. mikroinstalacji (o mocy do 50 kW) i stanowiły one większość w ogólnej liczbie podłączonych zestawów fotowoltaicznych.

A czy oferta fotowoltaiki w Sanito obejmuje również gospodarstwa rolne czy klientów biznesowych? Niestety, ale w informacjach na stronie nie znajdziemy żadnych danych na ten temat. Jeśli zatem interesuje Was fotowoltaika dla rolnika lub, jako przedsiębiorstwo, chcecie skorzystać z fotowoltaiki dla firm, najprawdopodobniej będziecie musieli poszukać innego instalatora.

W tym celu sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Ceny fotowoltaiki Sanito na tle konkurencji

A jak fotowoltaika Sanito wypada w kwestii cen? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, warto wiedzieć, że na cenę fotowoltaiki wpływa kilka zmiennych, takich jak:

 • wielkość instalacji – zwykle im wyższa moc zestawu, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kWp,
 • typ i jakość podzespołów – same tylko panele fotowoltaiczne mają ok. 50% udział w ogólnych wydatkach na instalację fotowoltaiczną – im będą droższe, tym bardziej zdrożeje całe przedsięwzięcie,
 • miejsce montażu – usługa montażu to kilkanaście procent ogólnej ceny instalacji. Jeśli prace wymagają większego zaangażowania ze strony instalatora, może to przełożyć się na całkowity koszt inwestycji.

Sanito na swojej stronie nie posiada szerszych i co ważniejsze, aktualnych danych na temat szacunkowych kosztów fotowoltaiki. Według ich kalkulatora kosztów ogrzewania, instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,94 kWp miałaby bowiem kosztować aż 29.988 zł. W przeliczeniu na 1 kWp, daje to aż 11.360 zł brutto, co znacznie wykracza poza aktualne stawki (ok. 4.000-6.000 zł za 1 kWp). Podobne koszty, według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, obowiązywały ok. 2010-2011 roku.

Sanito Fotowoltaika – krok po kroku

Jak wyglądają procedury związane z montażem fotowoltaiki Sanito? Również i w tym temacie firma nie zatroszczyła się o przygotowanie przydatnych materiałów informacyjnych dla klientów.

W przypadku większości firm instalacyjnych, proces realizacji fotowoltaiki składa się jednak z kilku, podobnych kroków:

 • audyt i wykonanie projektu – na podstawie wysokości rachunków i warunków montażowych, specjaliści z firmy instalacyjnej przygotowują projekt instalacji fotowoltaicznej, uwzględniający m.in. jej moc, a także typ i ilość podzespołów.
 • akceptacja projektu i podpisanie umowy – jeśli klient zaaprobuje ustalenia, następuje podpisanie umowy.
 • instalacja – montaż rusza zwykle od kilku do kilkudziesięciu dni po nawiązaniu oficjalnej współpracy i w przypadku mikroinstalacji trwa od 1 do 3 dni roboczych.
 • podłączenie fotowoltaiki do sieci – instalacja może zacząć działać po jej podpięciu do sieci energetycznej, co wiąże się z pewnymi formalnościami. Na szczęście większość firm swoich klientów w tym zakresie.

Bardzo prawdopodobne, że wdrożenie fotowoltaiki od Sanito przebiega w podobny sposób.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika Sanito – zalety i wady

Jeśli chodzi o Sanito i fotowoltaikę, opinie klientów są podzielone. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Zalety fotowoltaiki Sanito

Dostępność usług uzupełniających – np. pomp ciepła czy ogrzewania płaszczyznowego, które doskonale komponują się z fotowoltaiką
Doświadczenie – w samych tylko postępowaniach przetargowych, firma koordynowała realizację kilku tysięcy instalacji

Wady fotowoltaiki Sanito

Brak informacji dla klienta – jeśli chodzi o fotowoltaikę, to na stronie firmy nie znajdziecie żadnych, przydatnych dla klienta danych na temat samej oferty – m.in. na temat cen czy warunków współpracy
Brak własnych ekip montażowych – firma nie posiada własnych zespołów montażowych, co może odbić się na jakości wykonywanych prac, a później może utrudniać egzekwowanie ewentualnych napraw
Problemy w zakresie obsługi klienta

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Choć oferta Sanito Fotowoltaika mogłaby cieszyć się naprawdę dużym zainteresowaniem klientów. Niestety, w naszej opinii, ten potencjał nie został przez firmę wykorzystany. Sanito bardzo oszczędnie przedstawia warunki dla klientów zainteresowanych fotowoltaiką. Właściwie, na stronie nie znajdziemy jakichkolwiek przydatnych danych na ten temat. Brak transparentności w tym zakresie to coś, co może przekonać klientów do skorzystania z oferty konkurencji, która zwykle szczegółowo przedstawia swoje zalety. Wątpliwości wzbudza też fakt, że firma nie posiada własnych ekip montażowych, co niestety może odbić się na jakości prac. Według klientów, firma powinna popracować nad obsługą, gdyż na tym polu pojawiają się problemy.
3.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments