Serwis fotowoltaiki – czy i kiedy jest konieczny?

4.57 /5
(Ocen: 7)

Fotowoltaika to wyjątkowe rozwiązanie, które zapewnia dostęp do taniej i przyjaznej środowisku, jednocześnie nie wymagając od użytkownika niemal żadnej obsługi. Nie do końca jest jednak tak, że instalację fotowoltaiczną, po zamontowaniu można pozostawić samą sobie. Bądź co bądź, jest to system połączonych urządzeń elektrycznych. A to oznacza, że dla jego wydajnej pracy i naszego bezpieczeństwa, warto niekiedy rozważyć serwis fotowoltaiki. Na polega taka usługa? I kiedy warto się na nią zdecydować?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Serwis fotowoltaiki – kiedy może być potrzebny?

Panuje przekonanie, że skoro instalacje fotowoltaiczne do działania nie potrzebują żadnych działań podejmowanych przez właściciela, to nie wymagają one również absolutnie żadnych przeglądów i serwisowania. Jak już wiemy – jest to mit. Choć w istocie, fotowoltaika z reguły jest bezawaryjna, jako system pod napięciem, wymaga ona co jakiś czas sprawdzenia i ewentualnych prac naprawczych, tak jak wszystkie inne instalacje, szczególnie te związane z elektrycznością.

Kiedy zatem warto rozważyć wsparcie ze strony serwisu? Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim:

 • nagły spadek, częściowy lub nawet całkowity spadek wydajności instalacji,
 • wzrost opłat za prąd,
 • widoczne nieprawidłowości, takie jak np. poluzowana konstrukcja czy uszkodzenia paneli,
 • nietypowa praca falownika – np. wydobywające się z niego głośne dźwięki.
Co istotne, serwis fotowoltaiki może być niekiedy wymagany przez firmę montażową dla zachowania warunków gwarancji. Wówczas mamy do czynienia z okresowym przeglądem instalacji fotowoltaicznej, który powinien być przeprowadzony w terminie określonym w umowie, a którego zaniedbanie może spowodować wygaśnięcie gwarancji.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Na czym polega serwis fotowoltaiki?

Z przypadku fotowoltaiki, serwis może polegać na różnych działaniach, nie tylko tych związanych z naprawami paneli fotowoltaicznych, inwertera czy pozostałych elementów instalacji. Niekiedy do wychwycenia błędów i awarii wystarczy zwykły “rzut oka.

Zatem, jakie konkretnie działania może obejmować przegląd instalacji fotowoltaicznej?

 • Wzrokowa inspekcja elementów zestawu fotowoltaicznego i połączeń – podczas takiego badania najszybciej wyłapiemy potencjalne odstępstwa od normy, takie jak np. poluzowanie konstrukcji, uszkodzenia modułów (delaminację, odbarwienia), uszkodzenia mocowań). Co istotne, tego typu weryfikację może przeprowadzić nawet sam inwestor.
 • Sprawdzenie zabezpieczeń stało i zmiennoprądowych (AC i DC).
 • Przeprowadzenie pomiarów kontrolnych – w tym (przynajmniej!) napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji, prądu zwarciowego, ochrony przeciwporażeniowej).
 • Wykonanie analizy instalacji z wykorzystaniem kamery termowizyjnej – choć może to brzmieć dość nieprawdopodobnie, badanie tego typu może być bardzo przydatne, gdyż jest ono w stanie wykryć punkty o nadmiernej temperaturze (np. hot spoty na panelach fotowoltaicznych), które mogą prowadzić do pożaru fotowoltaiki.
 • Sprawdzenie konstrukcji – klem, elementów wsporczych, pod kątem stabilności, ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń.
 • Na ile to możliwe – kontrola stanu przewodów AC i DC, ze szczególnych uwzględnieniem mechanicznych uszkodzeń izolacji. Te prace przeprowadza się raczej w przypadku fotowoltaiki na gruncie lub przewodów wokół inwertera przy instalacji dachowej. Badanie to ma również największą zasadność przy instalacjach zlokalizowanych na terenach wiejskich, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzeń dokonanych przez zwierzęta lub nieuprawnione osoby.
 • Kontrola czystości modułów – regularne badania i mycie paneli fotowoltaicznych pozwala na uniknięcie strat w wydajności i może pomóc uniknąć usterek (np. wspomnianych już hot-spotów).
 • Diagnostyka inwertera – pod kątem błędów w pracy całej instalacji, jak i samego urządzenia.
 • Ewentualna naprawa lub wymiana uszkodzonych urządzeń lub części instalacji.

Oczywiście nie wszystkie z powyższych zadań należy każdorazowo przeprowadzać podczas wizyt serwisanta. Nie mniej jednak, co jakiś czas, wskazane jest wykonanie jednej lub kilku czynności. Warto też podkreślić, że powyżej znajdują się prace wykonywane najczęściej – nie jest to jednak skończona lista. Wiele zależy bowiem od zaleceń producentów poszczególnych komponentów instalacji.

Jak często serwisować fotowoltaikę?

Wielu obecnych i przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych obawia się częstotliwości prac związanych z konserwacją fotowoltaiki. Czy faktycznie, jest czego się bać?

Jeśli chodzi o wymogi prawne, to fotowoltaika, tak jak pozostałe instalacje elektryczne, powinna zostać poddana przeglądowi co najmniej raz na 5 lat.

Jak często należy natomiast przeprowadzać przeglądy serwisowe? Wskazówki w tym zakresie dostarcza m.in. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Częstotliwość przeprowadzania przeglądów fotowoltaiki

Prace Co jaki czas? Kto może przeprowadzić?
Wizualna kontrola stanu instalacji (systemu montażowego oraz urządzeń) raz na rok właściciel/serwisant
Monitoring pracy instalacji raz na 3 miesiące właściciel/serwisant
Pomiary kontrolne raz na 5 lat serwisant
Ocena czystości modułów raz na 3 miesiące właściciel/serwisant
Czyszczenie modułów w zależności od potrzeb,

zalecane: raz na rok

właściciel/serwisant

Uwaga! Mycie we własnym zakresie stwarza ryzyko uszkodzeń!

Szczegółowa analiza pracy falownika raz na 5 lat serwis
Sprawdzenie zabezpieczeń raz na 5 lat, dodatkowo – po pierwszym roku od montażu serwis
Badania termowizyjne nieobowiązkowe, w zależności od potrzeb serwis
Kontrola stanu okablowania raz na rok właściciel/serwis

Przegląd instalacji fotowoltaicznej – cena

Skupmy się teraz na kwestii niezwykle istotnej z punktu widzenia większości inwestorów, a mianowicie kosztach. Ile kosztuje przegląd fotowoltaiki?

Standardowo, jeśli chodzi o przegląd instalacji fotowoltaicznej cena oscyluje zwykle w granicach od ok. 300 zł do ok. 1000 zł. Uwzględnia ona m.in. pełną analizę pracy instalacji, pomiary parametrów elektrycznych.

Ile kosztuje serwis fotowoltaiki? Jakie są ceny poszczególnych usług? Wszystko zależy oczywiście od firmy, której zlecimy przeprowadzenie prac. Przykładowe koszty serwisu instalacji fotowoltaicznej wyglądają następująco:

Serwis fotowoltaiki – cennik przykładowy

Usługa Zakres cen
Konfiguracja i sprawdzenie pracy instalacji po montażu w cenie montażu lub ok. 500-800 zł brutto
Pomiary kontrolne (np. rezystancji izolacji, napięć, pracy wyłącznika przeciwporażeniowego) w cenie montażu lub ok. 400- 600 zł brutto
Wymiana panela, falownika, przewodów etc. ok. 500-1000 zł brutto za sztukę + komponentu
Godzina pracy serwisanta ok. 70 – 300 zł brutto

Uwaga! Większość serwisów do ceny usługi dodaje jeszcze koszt dojazdu, w cenie ok. 1,1 zł/km, liczony w obie strony.

Naprawa i serwis paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?

Na najtrudniejsze warunki, sprzyjające różnego rodzaju awariom, w największym stopniu narażone są panele fotowoltaiczne. Czy w przypadku zauważenia uszkodzeń czy innych niepożądanych śladów, możliwa jest naprawa paneli fotowoltaicznych?

Co do zasady, moduł fotowoltaiczny stanowi zamknięty system, w którym nie ma większej możliwości przeprowadzenia napraw (ale i też nie ma w nich elementów, które takiej naprawy by wymagały). Na dobrą sprawę, w przypadku panelu, jedyne prace serwisowe jakie można przeprowadzić to:

 • wyczyszczenie,
 • wymiana skrzynki przyłączeniowej,
 • wymiana diody bocznikujące.

W pozostałych przypadkach, a zatem przy pęknięciach, hot-spotach, korozji, zaawansowanej delaminacji, jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonego modułu.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Serwis instalacji fotowoltaicznej – uwierz, że warto!

Choć serwis fotowoltaiki często bywa przez nas marginalizowany (szczególnie w przypadku nowej instalacji), tematu tego nie warto zaniedbywać.

Omijanie przeglądów fotowoltaiki może mieć bowiem więcej, nieprzyjemnych konsekwencji. Utrata gwarancji i wynikające z tego wyższe koszty napraw to jedno. Ale związane z awariami znaczne spadki wydajności i krótsza żywotność instalacji, to coś, co powinno przemówić do naszej wyobraźni. Podobnie zresztą, jak potencjalne ryzyko porażenia prądem lub pożaru niesprawnej fotowoltaiki. Instalacja może efektywnie działać przez naprawdę długi czas (najstarsza elektrownia słoneczna działa nieprzerwanie od 30 lat). Jednak, aby tak było trzeba jej poświęcić odrobinę uwagi i profesjonalny przegląd fotowoltaiki co jakiś czas.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anka
Anka
31 sierpnia 2021 17:11

Właśnie miałam serwis fotowoltaiki , pierwszy raz pan przyjechał, popatrzył , zrobił zdjęcia, nic nie mierzył, nie otwierał, ponieważ mam 2 fotowoltaiki za każdą firma skasowała po 400 zł z bardzo krótkim terminem płatności i ponagleniem (termin jeszcze nie mija ) sms. Naciąganie klienta. Sama mogłam im te zdjęcia wysłać.

Małgorzata
Małgorzata
2 września 2021 13:16
Odpowiedz do:  Anka

Pani Aniu,a czy można namiary na serwisanta??