Smart saver na koncie bankowym – zalety i wady

3.5 /5
(Ocen: 6)

Nie każdy z nas jest entuzjastycznie nastawiony do tematu oszczędzania. Z myślą o osobach, które niechętnie odkładają “na potem” banki przygotowały opcję smart saver. Po uruchomieniu jej w naszym koncie bankowym zaczniemy oszczędzać bez wysiłku i planowania.

Smart saver, automatyczne oszczędzanie na koncie bankowym – co to właściwie jest?

Smart saver to prosty, wygodny i sprytny sposób na gromadzenie oszczędności. Wystarczy założyć konto bankowe z opcją smart saver i po jej uruchomieniu część wydawanych przez nas pieniędzy będzie trafiała na powiązane z naszym rachunkiem konto oszczędnościowe. Jest to sposób na automatyczne, bezproblemowe odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym bez kontrolowania swoich wydatków.

Smart saver – jak to działa?

Dokonując transakcji kartą debetową dodaną do konta osobistego w banku lub wykonując przelewy internetowe część sumy zostaje pobrana i przelana na oprocentowane konto oszczędnościowe. My musimy wybrać tylko sposób oszczędzania, czyli to jaka kwota zostanie pobrana i przekazana na konto. Najpopularniejsze jest zaokrąglanie wydawanych sum do kwoty 5 lub 10 zł.

Przykład:

Wybraliśmy zaokrąglanie do 5 zł. Zakupiliśmy online bilety do kina za sumę 42,5 zł. 2,5zł zostanie pobrane z naszego konta osobistego i przelane na rachunek oszczędnościowy.

Druga opcja to wybór procentu, jaki będzie pobierany od sumy danej transakcji, od 1 do nawet 10%.

Przykład:

Jeśli zdecydujemy się na 10%, to przy zakupie tych samych biletów do kina za 42,5 zł nasze konto oszczędnościowe zostanie zasilone sumą 4,25zł.

Sami musimy zdecydować co będzie dla nas bardziej korzystne.

Smart saver – zalety i wady automatycznego oszczędzania

Opcję smart saver proponuje między innymi Getin Bank, Credit Agricole i ING Bank Śląski. Wady i zalety takiego rozwiązania omówimy szczegółowo w oparciu o propozycje banku ING.

Zalety:

 • Możliwość otwarcia konta osobistego i smart saver przez Internet bez wychodzenia z domu.
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku
 • Mamy możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów internetowych z konta smart saver na nasz ROR w tym samym banku.
 • Atrakcyjne oprocentowanie konta, aż 2% do kwoty 5000zł, przy większych sumach 0,7%.
 • Odsetki są naliczane od każdej wpłaconej kwoty, a kapitalizacja następuje co miesiąc.
 • Po dokonaniu wyboru metody oszczędzania w każdej chwili możemy dokonać jej zmiany i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej konta smart saver.
 • Smart saver działa jak zwykłe konto oszczędnościowe, a nie lokata co oznacza, że w każdej chwili możemy dokonywać wypłat i przelewów oszczędności bez utraty naliczonych odsetek.
 • Jeśli dokonamy zakupu i na naszym koncie osobistym zabraknie już pieniędzy, dana kwota nie zostanie przekazana na smart saver.

Wady:

 • Trzeba posiadać rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy w banku, który oferuje opcje smart saver.
 • Możliwość aktywowania smart saver wyłącznie dla kont osobistych w złotówkach.
 • Nie zapłacimy tylko za pierwszą wypłatę z konta, za drugą i każdą kolejną zapłacimy prowizję, która wynosi w ING 9zł.
 • Nie możemy wyłączyć opcji smart saver na chwilę, czy wstrzymać tymczasowo. Jeśli nie chcemy, żeby od danej transakcji został pobrany procent bądź dokonano zaokrąglenia musimy zamknąć go w bankowości internetowej i ewentualnie potem otworzyć na nowo.

Smart saver na koncie bankowym – dla kogo?

Smart saver to nowość, którą opracowano z myślą zarówno o tych, którzy skrupulatnie odkładają co miesiąc na czarną godzinę i zawsze szukają dodatkowych możliwości powiększenia oszczędności. Również ci bez genu oszczędzania będą zadowoleni z możliwości odłożenia paru groszy na koncie, które jest oprocentowane.

Smart saver to oszczędzanie praktycznie bez wyrzeczeń, wystarczy wybrać odpowiednią regułę, a zgodnie z tym przy wszystkich transakcjach określona kwota wpłynie na nasze konto oszczędnościowe. Jest to prosty i wygodny sposób na rozpoczęcie oszczędzania. Szczególnie osoby młode, które dopiero zaczynają pierwszą pracę i jeszcze nigdy nie gromadziły pieniędzy, mogą tym sposobem małymi krokami uczyć się oszczędzania.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments