SMEO faktoring – opinie i recenzja

Pomimo wielu oczywistych zalet, prowadzenie własnej firmy, to najczęściej spore wyzwanie na polu logistyki, zaopatrzenia, administracji, a przede wszystkim finansów. Właściwie każde przedsiębiorstwo przechodzi przez okresy dobrej prosperity, jak również trudności ekonomicznych. W tym drugim przypadku, skutecznym wsparciem mogą służyć firmy faktoringowe. Jakie propozycje dla swoich klientów ma firma SMEO faktoring? Na czym polegają jej usługi i czy warto z nich skorzystać?

SMEO faktoring – startup z doświadczonym zapleczem

Firma SMEO faktoring to startup z branży fintech, który swoje funkcjonowanie rozpoczął w 2018 roku, między innymi dzięki otrzymaniu sporego dofinansowania na uruchomienie i rozwój działalności. Co ciekawe, za uruchomieniem tego startupu stoją doświadczeni specjaliści z branży, którzy odpowiadają za pierwsze projekty w dziedzinie faktoringu online. Silne merytorycznie zaplecze, ludzie z pasją i wizją rozwoju sprawiają, że SMEO faktoring szybko osiąga pierwsze sukcesy w branży i zbiera pozytywne opinie klientów. Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu usługa faktoringu była zarezerwowana dla przedsiębiorstw z bardzo dużym kapitałem, bo tylko takie firmy były uznawane za wiarygodnych partnerów w branży. SMEO natomiast zostało stworzone z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach, a także freelancerach. To właśnie wyjście naprzeciw potrzebom niewielkich działalności i wsparcie dla ich funkcjonowania, stało się misją firmy SMEO faktoring.

Ważnym aspektem, którym należy wspomnieć przy okazji recenzowania usług faktoringu, jest fakt, że firma SMEO jest członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i tym samym stosuje przyjęte przez ZPF Zasady Dobry Praktyk. Co to oznacza? Zasady Dobrych Praktyk to zbiór zasad postępowania opartych na ogólnych normach moralnych i zgodnych z polskim prawem. W ramach bycia członkiem ZPF, SMEO faktoring każdego roku przechodzi audyt etyczny kończący się przyznaniem Certyfikatu Audytu Etycznego. Jak widać, firmie szczególnie zależy na transparentności usług i najwyższym poziomie rzetelności wobec klientów. Obecnie do grona branż obsługiwanych przez SMEO faktoring należą: transport, handel, budownictwo, przemysł, gastronomia, a także branża kreatywna i startupy.

Na czym polega usługa faktoringu w SMEO?

Dla osób niezaznajomionych z tematem, pojęcie faktoringu oraz jego rodzajów mogą się wydawać nieco enigmatyczne. W rzeczywistości jednak mechanizm działania usług faktoringowych jest stosunkowo prosty i opiera się na podobnych zasadach, co na przykład pożyczki pozabankowe, czy limity kredytowe przyznawane przedsiębiorcom w instytucjach bankowych. W sytuacji, w której osoba prowadząca własną działalność traci płynność finansową i chciałaby korzystać ze środków niejako zamrożonych na podstawie długoterminowych faktur wystawionych kontrahentom, może stać się o uzyskanie limitu faktoringowego w takiej firmie, jak właśnie SMEO. Przedsiębiorca decyduje o jaką kwotę i na jaki okres czasu będzie wnioskował, a przyznane środki zostaną przekazane według dyspozycji na konto wnioskodawcy w postaci zaliczki. Po uregulowaniu wierzytelności przez kontrahenta klienta względem SMEO, klient otrzymuje resztę środków.

SMEO faktoring w ramach swoich usług oferuje klientom możliwość skorzystania z dwóch produktów, dopasowanych do indywidualnej sytuacji klienta. Są to:

Faktoring Online
Smart Plan

Faktoring Online to propozycja skierowana do tych przedsiębiorców, którzy wystawiają swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, a nie chcą czekać tak długo na możliwość dysponowania środkami z tych należności. W ramach Faktoringu Online SMEO nie pobiera żadnych stałych płatności, a więc produkt ten nie wymaga regulowania opłat abonamentowych. Dodatkowo, firma zapewnia, że nie pobiera żadnych kosztów początkowych ani nawet tych związanych z samym posiadaniem limitu faktoringowego. Przez 30 dni po przekroczonym terminie płatności przedsiębiorca także nie musi się obawiać dodatkowych kosztów. W przypadku faktoringu w EURO cały proces odbywa się bez przewalutowania, gwarantując przedsiębiorcy uniknięcie ryzyka kursowego. Już w 15 minut od weryfikacji faktury, na koncie klienta SMEO mogą się pojawić środki pokrywające nawet 100% wartości faktury netto.

Smeo - Faktoring Online

Źródło: Smeo.pl – Faktoring Online

Drugą propozycją SMEO faktoring dla klientów, którzy zakładają stałą współpracę z firmą, jest produkt Smart Plan. Cechami, które wyróżniają ten system korzystania z usług SMEO jest pełna elastyczność wyboru przedsiębiorcy co do tego, którą fakturę i kiedy chciałby sfinansować. Dzięki temu ma on pełną kontrolę nad swoimi zobowiązaniami i jest w stanie łatwiej utrzymać płynność finansową. Smart Plan gwarantuje klientom SMEO najlepsze ceny usług faktoringowych, gdyż dzięki stałej współpracy z firmą mogą oni liczyć na bardziej atrakcyjne warunki. Celem skorzystania z tego produktu, doradcy SMEO namawiają do kontaktu z konsultantem, który przeprowadzi przez proces zakładania konta w systemie i odpowie na wszystkie pytania dotyczące Smart Planu.

SMEO - Smart Plan

Źródło: Smeo.pl – Smart Plan

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że SMEO faktoring oferuje usługi faktoringu jawnego, a więc takiego, w którym odbiorca faktury musi wyrazić zgodę na cesję wierzytelności. SMEO nie oferuje usług faktoringu cichego (bez wiedzy kontrahenta) ani odwrotnego (kontrahent otrzymuje środki i staje się główną stroną transakcji).

SMEO faktoring – kto może skorzystać z usług?

Założeniem firmy SMEO faktoring było od samego początku udostępnienie tego typu usług mniejszym podmiotom, gdyż do tej pory z faktoringu korzystały przede wszystkim bardzo duże organizacje dysponujące sporym kapitałem. SMEO obsługuje natomiast jednoosobowe działalności gospodarcze, a także małe i średnie przedsiębiorstwa działające na zasadach spółki z o.o. oraz spółki jawnej. Jakie wymagania należy spełnić, aby skorzystać z usług faktoringu w SMEO?

tak, jak w przypadku każdej innej pożyczki lub limitu bankowego, wnioskodawca musi być osobą pełnoletnią, posiadać aktywny numer telefonu i adres poczty elektronicznej;

wnioskodawca powinien mieć możliwość potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą zalogowania się do bankowości elektronicznej;

osoba starająca się o przyznanie limitu faktoringowego musi być przygotowana na to, że będzie sprawdzana zdolność kredytowa jej przedsiębiorstwa celem zabezpieczenia interesów SMEO faktoring. Firma weryfikuje w tym celu wszystkie dostępne bazy zbierające informacje o spłatach zobowiązań, a więc BIK, KRD, BIG InfoMonitor, ERIF oraz KBIG.

Co ważne, usługa faktoringu w SMEO nie obciąża zdolności kredytowej klienta tak, jak pożyczka, kredyt, czy limit kredytowy. Tym niemniej SMEO faktoring raportuje fakt korzystania ze swoich usług do BIKu przedsiębiorcy.

Celem skorzystania z oferty SMEO potencjalny klient musi spełniać też określone wymagania w odniesieniu do faktur, które chciałby sfinansować na zasadach faktoringu:

faktury przesyłane do weryfikacji w SMEO nie mogą być przeterminowane;

faktury muszą posiadać odroczony termin płatności mieszczący się w przedziale od 7 do 90 dni;

dolny limit faktury, którą może sfinansować SMEO to 400 zł netto;

SMEO nie finansuje faktur z płatnością gotówkową.

Jak wnioskować o limit faktoringowy w SMEO faktoring?

Zarówno w przypadku jednorazowego korzystania z usług faktoringu w SMEO, jak i wobec planów nawiązania z firmą długofalowej współpracy w tym zakresie, proces wnioskowania o limit faktoringowy jest niezwykle prosty i można go ująć w kilku podstawowych krokach:

1. Konsultacja z doradcą SMEO faktoring, który wyjaśni przebieg procesu wnioskowania o limit faktoringowy;
2. Założenie darmowego konta w serwisie i wypełnienie wniosku o przyznanie limitu faktoringowego;
3. Weryfikacja tożsamości wnioskodawcy na podstawie jego konta bankowego;
4. Pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie limitu faktoringowego (najczęściej do 15 minut);
5. Podpisanie umowy online i otrzymanie dostępu do limitu faktoringowego do wysokości 50 000 zł.

Jeżeli przedsiębiorcy zależy na otrzymaniu limitu faktoringowego w wyższej kwocie (nawet do 500 000 zł w ofercie Smart Plan), będzie musiał podpisać umowę papierową dostarczoną mu przez kuriera.

Jaki jest limit faktoringowy w SMEO i ile kosztuje ta usługa?

Jednym z najbardziej interesujących aspektów dla przedsiębiorców chcących skorzystać z usług faktoringu, jest górna granica limitu faktoringowego, jaki mogą w danej firmie uzyskać. W przypadku SMEO faktoring wartość limitu przyznawana jest po przeprowadzeniu indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta. W zależności od wyniku analizy sytuacji finansowej klienta, może mu zostać przyznany limit w wysokości od 15 000 zł do nawet 500 000 zł. W przypadku limitu do 50 000 zł wystarczy podpisanie umowy online, natomiast aby otrzymać wyższy limit faktoringowy niezbędne jest podpisanie papierowej wersji umowy w obecności kuriera. Limity powyżej 250 000 zł dostępne są zazwyczaj dla klientów decydujących się na podpisanie ze SMEO umowy długoterminowej w ramach programu Smart Plan. Limit faktoringowy w SMEO jest odnawialny, a więc zaraz po uregulowaniu całości należności przez kontrahenta, klient może korzystać z pełnej, przyznanej mu kwoty.

Korzystanie z usług SMEO faktoring jest bardzo opłacalne, szczególnie dla nowych klientów, których obowiązuje promocja 1%. Oznacza to, że firma od wartości sfinansowanej faktury (niezależnie od tego, na jaki okres została wystawiona) pobiera 1 % prowizji oraz 8% w ramach odsetek w skali roku. Najbardziej opłacalną formą faktoringu w SMEO jest produkt o nazwie Smart Plan. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na podpisanie umowy abonamentowej, będzie mógł liczyć na jedynie 0,08% prowizji dziennie, a więc 2,4% prowizji miesięcznie. SMEO faktoring w przeciwieństwie do firm konkurencyjnych nie pobiera opłat za przyznanie limitu faktoringowego czy prowadzenie konta. Odsetki natomiast naliczane są od okresu faktycznego finansowania. Bardzo przydatnym narzędziem udostępnionym przez SMEO był do niedawna kalkulator kosztu finansowania faktury, który obecnie nie jest już niestety dostępny dla użytkowników serwisu firmy.

Czy faktoring w SMEO jest bezpieczny?

Każda forma pożyczki lub kredytu firmowego niesie ze sobą pewną dozę ryzyka wiążącego się z konsekwencjami ewentualnego braku spłaty zobowiązania. W przypadku zawierania umów finansowych na odległość, kwestie bezpieczeństwa dotyczą jednak jeszcze jednej sfery – groźby przechwycenia danych niezbędnych do logowania się do konta bankowego. SMEO zapewnia jednak, że w procesie weryfikacji tożsamości klienta wykorzystywane są zaawansowane rozwiązania renomowanych firm (Kontomatik) posiadających odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Przesył danych odbywa się za pomocą jednorazowego, szyfrowanego połączenia pobierającego jedynie dane osobowe i historię konta klienta bez danych do logowania. Po zbadaniu zdolności kredytowej wszystkie pobrane informacje są trwale usuwane. SMEO zapewnia również wszelkie niezbędne systemy zabezpieczeń w kontekście konta, które klient zakłada w serwisie firmy.

SMEO - bezpieczeństwo

Źródło: Smeo.pl – Bezpieczeństwo

SMEO faktoring – opinie klientów

SMEO faktoring podaje, że firmie zaufało już blisko 3000 przedsiębiorców. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę stosunkowo krótki czas działania startupu. Zarówno w serwisie SMEO, jak i w wizytówce Google firmy można znaleźć już kilka opinii obsłużonych, a także potencjalnych klientów faktora. Zdecydowanie przeważają pozytywne doświadczenia przedsiębiorców, którzy piszą o sprawnej obsłudze, niskich kosztach faktoringowych w porównaniu z konkurencją, elastyczności umowy, braku ukrytych opłat i szybkim przekazywaniu środków na konto. Negatywne opinie należą z kolei jedynie do osób, które otrzymały od SMEO informację na temat oferowanych przez firmę usług drogą mailową. Są to zatem “recenzenci”, którzy nigdy nie korzystali z faktoringu w SMEO, a jedynie podnoszą zbyt natarczywy marketing mailowy ze strony faktora.

Zalety i wady faktoringu w SMEO

Jakie są największe zalety oferty SMEO faktoring? Czego natomiast brakuje klientom w propozycjach od recenzowanego faktora?

Zalety faktoringu w SMEO

Bardzo konkurencyjne ceny usług
Sprawna obsługa klienta
Szybki czas rozpatrywania wniosku i dostępu do limitu faktoringowego
Wysoka kwota maksymalnego limitu faktoringowego
Dwa produkty do wyboru dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy
Oferta skierowana do JDG, małych i średnich przedsiębirstw
Jasno określone zasady współpracy
Rzetelnie przygotowana baza wiedzy i FAQ
Bezpieczeństwo podczas weryfikacji tożsamości klienta

Wady faktoringu w SMEO

Brak faktoringu cichego i odwrotnego

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Standard obsługi klienta
Szybkość rozpatrywania wniosku
Wysokość limitu faktoringowego
Elastyczne podejście do klienta
Różnorodność oferty
Analizując ofertę SMEO faktoring zwróciliśmy szczególną uwagę na wyjście z usługami faktoringowymi do mniejszych przedsiębiorców i jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest to zdecydowanie pozytywny wyróżnik firmy na rynku. Na pochwałę zasługuje również przynależność firmy do Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i stosowanie tym samym Zasad Dobrych Praktyk. SMEO oferuje także bardzo konkurencyjne koszty swoich usług i stawia na transparentność w prezentowaniu klientom oferty. To, co trzeba poczytać za bardzo dużą zaletę, to wyczerpująca baza wiedzy na temat faktoringu, rzetelnie prowadzony blog oraz dopracowane odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w sekcji FAQ. Na plus recenzowanego faktora trzeba zaliczyć także oferowane przez niego promocje takie, jak np. “Zmień faktora”, czy “Darmowy dostęp do FakturaXL”. Do jedynych wad, jakie można przypisać SMEO faktoring, jest brak w ofercie firmy faktoringu cichego oraz odwrotnego. Z drugiej jednak strony przejrzystość zasad działalności faktora, opierającą się na faktoringu jawnym ciężko jednoznacznie uznać za wadę SMEO. Oferta usług faktoringu od SMEO faktoring zdecydowanie zasługuje na rozważnie i bliższe zapoznanie się z propozycjami przygotowanymi specjalnie dla przedsiębiorców.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Helena B.
Helena B.
25 maja 2021 13:58

Przeczytałam komentarze i widząc dwie tak drastycznie różne opinie miałam obawy, czego się spodziewać. Na szczęście SMEO działa jak każda inna znana mi firma faktoringowa, czyli płaci się prowizję, jaką się ma określoną. Fajna opcja, bo szybko można dostać pieniądze na konto i nie trzeba czekać, aż Klient zapłaci.

Ania D.
Ania D.
17 maja 2021 12:55

Jestem zachwycona! Na prawdę rzadko zdarza mi się pracować z tak profesjonalną i terminową firmą jak Smeo – wszystko załatwione od ręki, pieniądze z faktur mam od razu w dniu wystawienia i przekazania fv :).

Mateusz
Mateusz
13 kwietnia 2021 08:33

Zalecam omijać szerokim łukiem. Jeśli finansujesz u nich fakturę a strona zobowiązana nie wpłaci im w terminie pieniędzy to oni obciążą Ciebie fakturą ,,za kolejny okres finansowania,, i będą wystawiać takie faktury ,,za kolejne okresy finansowania,, do momentu wpłaty przez zobowiązanego pieniędzy. Chodzi o pozyskanie kapitału a można bardzo dużo stracić. Później (po podsumowaniu wszystkich kosztów) dopiszę tu ile kosztowało nas sfinansowanie 11 tyś złotych.

Mateusz
Mateusz
1 maja 2021 11:03
Odpowiedz do:  Mateusz

Podsumowanie. Finansowanie faktury o wartości 15148,68 oznacza, że na konto otrzymasz wartość netto tj 12316,00. Kwota vat jest przelewana po opłaceniu faktury przez zobowiązanego na rzecz Smeo. Należy pamiętać, że mimo, że to Smeo staje się wierzycielem stroną odpowiedzialną za terminową spłatę faktury jest firma wystawiająca faktur i to ona ponosi koszty ewentualnego spóźnienia. Oznacza to, że Smeo zaczyna wystawiać faktury za tzw. kolejne okresy finansowania co oznacza. Podsumowaliśmy koszty: za finansowanie przez 30 dni kwoty 12316,00 zapłaciliśmy 841,07 zł.