Smog w Polsce – to musisz wiedzieć!

5 /5
(Ocen: 5)

Zjawisko smogu jest ostatnio w naszym kraju bardzo gorącym tematem. W naszym dzisiejszym artykule przybliżamy wszystkie najważniejsze informacje, które po prostu musicie wiedzieć! Zapraszamy do lektury.

Czym jest smog i skąd się bierze?

Słowo smog pochodzi z języka angielskiego. Jest to połączenie dwóch słów smoke (dym) i fog (mgła). Zjawisko smogu, jako pierwsze zostało zanotowane w połowie XIX wieku. Było zauważalne w przemysłowych dużych miastach zachodniej Europy. Jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne powstałe na skutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych takich jak bezwietrzna pogoda i mgła.

Smog składa się z zanieczyszczeń, głównie z gazów i pyłów biorących się ze spalin grzewczych, samochodowych i przemysłowych. Najwięcej zanieczyszczeń wytwarzanych jest przez gospodarstwa domowe powoduje spalanie śmieci, miału i mułu. Od strony chemicznej w skład smogu wchodzą tlenki siarki, azotu, węgla, pył drobny PM10 i PM2.5, benzen, ozon oraz metale ciężkie m. in. ołów, kadm, nikiel.

Wpływ smogu na nasze życie i zdrowie

Według licznych badań smog ma bardzo negatywne działanie na nasze życie i zdrowie. Szacuje się, że rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 5 mln ludzi na świecie. Smog znacznie zwiększa ryzyko zapadania na wiele chorób. Najczęściej są to choroby układu oddechowego i układu krążenia takich jak: astma, rak płuc, choroby wieńcowe, niewydolność serca. Wdychanie bardzo zanieczyszczonego powietrza można przyrównać do wdychania dymu papierosowego. Najbardziej muszą uważać kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy.

Dramatyczna sytuacja smogowa w Polsce

Musimy mieć świadomość, że Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w całej Unii Europejskiej. Według przeprowadzonych badań przez Komisję Europejską z powodu złego stanu powietrza rocznie umiera 44 000 ludzi w naszym kraju. Jest to trzynastokrotnie większa liczba śmierci niż ginie osób w wypadkach samochodowych.

Kraków: mężczyzna w masce chroniącej przed smogiemPrzyczyny smogu w Polsce

Możemy zastanawiać się, dlaczego Polska, ma dużo gorszy stan powietrza, niż inne państwa Unii z wielkimi ośrodkami przemysłowymi, o dużo większej gęstości zaludnienia. Na zły stan powietrza nie mają największego wpływu, ani wielkie fabryki, ani spaliny samochodowe. W przypadku Polski zanieczyszczenia powstają w wyniku tak zwanych „niskich emisji”. Są to spaliny pochodzące z kotłów i pieców służące do ogrzewania naszych domów, których w Polsce jest około 3 miliony. Największy problem leży, w jakości paliwa i jakości pieców, w jakich palimy. W Polsce brakuje norm jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym. Ponadto, co piąty Polak, nie widzi nic złego w paleniu śmieci w swoich domach.

Obszary najbardziej zagrożone smogiem w Polsce

O tym jak duży i ważny problem stanowi smog w Polsce świadczą badania przeprowadzone przez WHO. Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE, aż 33 znajduje się w Polsce. Najbardziej zanieczyszczone są miasta położone w województwie śląskim. To tu znajduje się niechlubny lider zanieczyszczeń, Rybnik. Mocno zanieczyszczone powietrze znajduje się również w dwóch największych miastach Polski: Warszawie i Krakowie.

Stanowisko rządu w sprawie smogu

Sprawa smogu w Polsce jest kwestią złożoną, którą będzie ciężko rozwiązać w najbliższym czasie. Mamy tu różne grupy interesów. Najlepiej obrazują to sprzeczne stanowiska osób z ekipy rządzącej. Z jednej strony minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówi, że smog jest w Polsce „teoretyczny”. Z drugiej strony premier Beata Szydło stwierdza, że koniecznie trzeba podjąć walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Mamy również konflikt na linii Ministerstwa Energii i Ministerstwa Rozwoju. Ministerstwo Energii chce utrzymać węgiel, jako główne źródło energii w Polsce. Natomiast Ministerstwo Rozwoju zastanawia się nad wprowadzeniem norm na kotły i rozwoju energii z OZE.

Próby przeciwdziałania

Najważniejszy problem stanowią stare piece grzewcze, które mają największy udział w zanieczyszczeniach polskiego powietrza. Wraz z początkiem nowego roku będzie można montować tylko kotły należące do najwyższej klasy emisyjnej o mocy nie większej niż 500 kWh. Kraków, jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce umożliwia swoim mieszkańcom darmową wymianę pieców węglowych na gazowe, elektryczne lub olejowe.

Drugim ważnym aspektem jest poprawa jakości paliwa. Według nowych przepisów sprzedawca będzie musiał poinformować klientów o rodzaju i jakości węgla. Z obiegu zostaną wycofany węgiel niesortowany i niespełniający określonych norm. Ponadto władze Krakowa wprowadziły całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Przepis ten obowiązywać będzie od 1 września 2019 roku.

Wicepremier Morawiecki zapowiedział, finansową pomoc w docieplenia budynków. Termoizolacja budynków ma znacznie obniżyć spalanie węgla i drewna. Kolejnym ważnym aspektem jest zwiększenie ilości czujników i poprawa systemu ostrzegania społeczeństwa.

Następnym pomysłem jest ograniczenie emisji spalania samochodów, głównie wyposażonych w silnik Diesla. Jednym z rozwiązań ma być utworzenie w centrach dużych miast specjalnych stref niskoemisyjnych. Wstęp miałaby mieć tylko samochody spełniające rygorystyczne normy. Pomysłem na walkę z zanieczyszczeniami mają być również inwestycje w pojazdy elektryczne oraz zakup niskoemisyjnych transportów miejskiej komunikacji takich jak autobusy, tramwaje, pociągi podmiejskie.

Na co uważać i jak radzić sobie ze smogiem?

Dla wszystkich osób znajdujących się w silnie zanieczyszczonym obszarze, przygotowaliśmy kilka rad, aby w jak najmniejszym skutku odczuli skutki smogu.

Po pierwsze, jeżeli możesz bądź w domu i nie wychodź. Pamiętajmy żeby w dni o wysokim zanieczyszczeniu powietrza nie otwierać okien. Do przewietrzenia pomieszczeń możemy wykorzystać wiatraki lub klimatyzację.

Będąc na otwartym terenie najlepiej zaopatrzymy się w specjalne maseczki antysmogowe. Naukowcy apelują, aby w silne smogowe dni odpuścić mocno eksploatujące czynności fizyczne. Zwracajmy uwagę na nasze tętno i głębokość oddechu. Optymalna głębokość oddychania przypada na spokojny marsz około 4 km/h, dla rowerzystów zalecana prędkość przejazdu to 11-15 km/h.

Więcej o o tym, jak się chronić przed smogiem poczytacie: Jak chronić się przed smogiem?

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie i rankingi z branży finansowej.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments