Soleko Fotowoltaika – opinie i recenzja

Soleko Polska to firma, która instalacjami solarnymi zajmuje się już od 2003 roku. Z początku, osią jej działalności były cieczowe kolektory słoneczne, służące podgrzewaniu wody. W 2012 roku, do oferty Soleko trafiła również fotowoltaika. Od momentu jej wprowadzenia, firmie udało się już wykonać setki projektów, dla klientów na terenie całej Polski. Co warto wiedzieć o fotowoltaice Soleko? Sprawdzamy!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Firma Soleko – co znajduje się w ofercie?

Soleko to jedna z pierwszych, polskich firm, która zaczęła przeprowadzać wdrożenia instalacji solarnych. Jak już wspominaliśmy, swoje pierwsze kroki stawiała w montażu kolektorów słonecznych – czyli urządzeń, które skupiając światło słoneczne, podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Rozwój technologii fotowoltaicznych i zwiększone zainteresowanie klientów modułami fotowoltaicznymi sprawiły, że firma rozszerzyła swoją ofertę również o to rozwiązanie.

Obecnie, podmioty zainteresowane współpracą z Soleko, mogą liczyć na:

 • zakup i montaż zestawów kolektorów słonecznych – pomimo coraz większego zainteresowania, jakim cieszy się fotowoltaika, firma nie zrezygnowała z oferowania kolektorów słonecznych.
 • zakup paneli fotowoltaicznych – firma prowadzi sprzedaż paneli fotowoltaicznych, takich jak np. IBC Solar, Q.Cells czy LG.
 • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych – z racji ogólnego boomu, jaki panuje na fotowoltaikę, to właśnie ta usługa stanowi obecnie jedną z główną działalność firmy.

Co warto podkreślić, w temacie fotowoltaiki Soleko oferuje również usługi dodatkowe, takie jak konserwacja i serwis fotowoltaiki czy monitoring instalacji fotowoltaicznej.

Co jeszcze warto wiedzieć o zestawach fotowoltaicznych od Soleko? Firma w swoich realizacjach korzysta z marek, cenionych na polskich i zagranicznym rynku fotowoltaiki, takich jak:

 • w przypadku paneli mowa tu o m.in. wspomnianych już Q.Cells, a także Sunpower, LONGi Solar, które zajmują wysokie pozycje w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych.
 • jeśli chodzi o inwertery, to dostępne są urządzenia od SMA, Fronius, SolarEdge czy Huawei, czyli liderów branży.
 • w temacie systemów montażowych, Soleko stawia natomiast na najczęściej wybierane, polskie podzespoły od firmy Corab.

Soleko Fotowoltaika – dla kogo? Szczegóły współpracy

Kto najczęściej korzysta z fotowoltaiki Soleko? Przekrój klientów firmy jest zróżnicowany, jednak największą popularnością cieszy się:

 • fotowoltaika dla domu – gospodarstwa domowe mają znaczny udział we wszystkich instalacjach realizowanych przez firmę Soleko. Instalacje fotowoltaiczne dla osób fizycznych, to sposób na łatwe i długotrwałe ograniczenie rachunków. Szczególnie dzięki gdy dzięki szeregowi dopłat i ulg, zwrot z inwestycji jest krótszy niż kiedykolwiek.
 • fotowoltaika dla firmy – Soleko posiada niemałe doświadczenie również w projektach biznesowych. Dzięki zmianom w prawie, Prosumentem mogą być również przedsiębiorstwa, dlatego firmy chętnie sięgają po fotowoltaikę Soleko o mocy do 50 kWp, a nawet większej. Przykład dała zresztą sama firma, która na ścianie i dachu biura posiada testowe instalacje fotowoltaiczne.

Choć firma nie określa wprost docelowej grupy klientów, problemu ze skorzystaniem z usług Soleko raczej nie powinny mieć również inne podmioty. Jeśli zatem szukacie np. fotowoltaiki dla rolnika czy fotowoltaiki dla sklepu możecie zwrócić się do wykonawcy bądź skorzystać z naszego rankingu firm fotowoltaicznych, gdzie znajdziecie instalatorów oferujących szeroki zakres usług, różnym klientom.

A na czym konkretnie polegają usługi fotowoltaiczne Soleko? Firma działa kompleksowo, a zatem przy współpracy z firmą otrzymujecie:

 • doradztwo w zakresie doboru rozwiązań OZE czy źródeł finansowania inwestycji,
 • projekt i wizualizację instalacji, z uwzględnieniem warunków otoczenia,
 • sprawny montaż instalacji, wykonany przez własne ekipy montażowe, najczęściej w przeciągu jednego dnia,
 • wsparcie merytoryczne w formalnościach związanych z budową instalacji oraz jej uruchomieniem.

Ile zapłacisz? Fotowoltaika Soleko – cena

Przejdźmy teraz do informacji kluczowych z punktu widzenia wielu inwestorów, a mianowicie kosztów. Ile może kosztować fotowoltaika od Soleko?

Firma udostępniła narzędzie do oszacowania wysokości wydatków, jakie możemy ponieść w związku z instalacją. Zgodnie z nim, przykładowo fotowoltaika o mocy:

 • od ok. 2,4 – 4,27 kWp może kosztować od 17.990 zł
 • od ok. 4,30 – 4,61 kWp może kosztować od 20.990 zł
 • od ok. 4,63 – 5,26 kWp może kosztować od 22.990 zł
 • od ok. 5,26 – 6,50 kWp może kosztować od 25.490 zł
 • od 6,60 – 8,57 kWp może kosztować od 29.490 zł

Dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp cena jest ustalana indywidualnie.

Cena fotowoltaiki Soleko

Źródło: kolektory.com

Mamy tu zatem do czynienia z wartościami wyłącznie orientacyjnymi. A firma sama podkreśla, że koszty przedsięwzięcia mogą być różne, w zależności od m.in. trudności montażu czy odległości klienta od siedziby firmy.

Z naszej strony dodamy, że na ogólną cenę fotowoltaiki wpływa też wielkość instalacji, zastosowane podzespoły czy chociażby sposób finansowana.

Finansowanie fotowoltaiki Soleko

Gdy już o finansowaniu mowa, przyjrzyjmy się ofertom opracowanym przez Soleko we współpracy z Alior Bankiem, dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Pierwszym rozwiązaniem jest kredyt na fotowoltaikę udzielany na maksymalnie 5 lat, który w kwocie do 20.000 zł można zaciągnąć na dowód, bezpośrednio w biurze Soleko. Wyższe kwoty wymagają przedstawienia dokumentów do oceny zdolności finansowej. Nie jest wymagany wkład własny. Jak wyglądają koszty? Niestety, firma nie podaje informacji o RRSO. Wiadomo jednak, że oprocentowanie to 3% w skali roku.

Dla klientów prowadzących działalność gospodarczą (przedsiębiorców i rolników), Soleko wraz Alior Bankiem opracowała ofertę leasingu na fotowoltaikę. Rozwiązanie to dostępne jest w formie operacyjnej. Umowa zawierana jest na okres od 48 do 60 miesięcy, a kwota wykupu, w zależności od czasu współpracy, wynosi od 15 do 25% wartości instalacji. W tym przypadku wymagany jest wkład własny:

 • 5% dla instalacji o wartości do 25.000 zł,
 • 25% dla instalacji o wartości powyżej 25.000 zł.

Leasing dostępny jest zarówno w procedurze standardowej, jak i uproszczonej.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika Soleko – zalety i wady

Jeśli chodzi o Soleko, opinie klientów są raczej na plus. Co wpływa na taką ocenę? Jakie są zalety i wady fotowoltaiki Soleko?

Zalety fotowoltaiki Soleko

Spore doświadczenie – firma energetyką słoneczną zajmuje się już od 2003 roku, a samą fotowoltaiką – od 2012 roku
Własne ekipy monterskie – instalacje od Soleko montują przeszkoleni pracownicy firmy
Możliwość oszacowania kosztów przedsięwzięcia przed kontaktem z firmą
Dostępność usług dodatkowych – np. monitoringu fotowoltaiki
Dedykowane produkty finansowe dla klientów firmy – kredyt lub leasing
Podzespoły od uznanych producentów

Wady fotowoltaiki Soleko

Oferta przedstawiona mało szczegółowo

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Soleko to jedna z pierwszych w Polsce firm, zajmujących się instalacjami słonecznymi. Doświadczenie zdobywane przy montażach kolektorów słonecznych, zaprocentowało, gdy Soleko zdecydowało się wejść na rynek fotowoltaicznych. W efekcie, wykonawca na swoim koncie ma setki skutecznie zamontowanych instalacji. Co, oprócz wielu lat w branży, może zachęcać inwestorów do wyboru tej oferty? Dużą zaletą są własne ekipy monterskie, które zwykle przekładają się na wyższą jakość usługi. Na plus z pewnością należy zaliczyć bardzo dobre podzespoły (m.in. Sunpower, LONGi Solar, SolarEdge, Fronius) oraz przygotowaną specjalnie dla klientów Soleko ofertę finansowania (partnerem w tym zakresie jest nie byle kto, bo Alior Bank). Przydałoby się jednak więcej szczegółowych informacji na temat warunków współpracy. Taka transparentność jest zawsze w cenie.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments