Solektro Fotowoltaika – opinie i recenzja

Solektro to młoda firma, która aktywnie działa na rynku fotowoltaicznym. Od momentu powstania, udało się jej zrealizować kilkaset instalacji fotowoltaicznych, dla różnych klientów. Czy Solektro Fotowoltaika, to rozwiązanie z którego warto skorzystać? Jak wyglądają szczegóły współpracy?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Wywodząca się z Tarnowa, firma Solektro do branży fotowoltaicznej wkroczyła niedawno, bo na początku 2019 roku. W tym czasie, jak sama zapewnia, udało się jej jednak zdobyć ponad 10 tysięcy zadowolonych klientów i zamontować blisko 25 tysięcy paneli fotowoltaicznych.

Źródło: solektro.pl

Zapewne nie bez znaczenia dla tak dynamicznego rozwoju firmy był fakt, że firma uzyskała tytuł oficjalnego partnera Esoleo, czyli strategicznego wykonawcy fotowoltaiki oferowanej we współpracy z Cyfrowym Polsatem oraz siecią komórkową Plus.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat instalatora? Co sprawia, że inwestorzy sięgają po jego usługi?

Solektro – fotowoltaika i co jeszcze?

Przede wszystkim, wykonawca, podobnie jak wielu jego konkurentów, w swojej działalności nie ogranicza się wyłącznie do usług fotowoltaicznych. W skład portfolio firmy, oprócz PV wchodzą jeszcze:

 • pompy ciepła – czyli rozwiązanie idealne komponujące się z energią słoneczną. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które pobierając energię z otoczenia (np. powietrza, gleby) są w stanie przekształcić ją w ciepło do ogrzania budynków. W tym celu potrzebują jednak energii elektrycznej. Połączenie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła pozwala na tanie i ekologiczne zaopatrywanie budynków w ciepło i c.w.u.
 • klimatyzacje – kolejną usługą oferowaną przez Solektro jest dobór i montaż urządzeń klimatyzacyjnych w domach, mieszkaniach i biurach. W ofercie firmy znajdują się różnego rodzaju opcje, m.in. klimatyzacja typu split.

Przejdźmy jednak do fotowoltaiki Solektro. Jak wyglądają warunki współpracy?

Fotowoltaika Solektro – szczegóły oferty

W kontekście fotowoltaiki, Solektro raczej nie wyróżnia się zbytnio na tle konkurencyjnych wykonawców. Oferta firmy została niestety przedstawiona bardzo szczątkowo – na stronie wykonawcy brakuje szerszych danych na temat zakresu usług i zasad ich realizacji.

Wiemy jednak, że firma stawia na kompleksowość. Jako klienci, decydując się na współpracę z Solektro, możemy zatem liczyć na:

 • wykonanie bezpłatnego audytu fotowoltaicznego;
 • indywidualny dobór wielkości i podzespołów instalacji;
 • projekt instalacji, wykonany przez specjalistów Solektro;
 • dostawę i fachowy montaż zestawu fotowoltaicznego;
 • wsparcie w uzyskaniu finansowania;
 • przygotowanie kompletnej dokumentacji, niezbędnej do zgłoszenia fotowoltaiki;
 • monitoring instalacji, a razie potrzeby – serwis urządzeń.
Według zapewnień firmy, fotowoltaika Solektro powinna trafić na Wasz dach lub grunt, w terminie 30 dni od wpłaty zaliczki, a w wyjątkowych sytuacjach – nawet szybciej.

Gdy jesteśmy już przy temacie podzespołów, warto podkreślić, że Solektro w swoich instalacjach korzysta z popularnych na polskim rynku paneli fotowoltaicznych i falowników, takich jak:

 • Sharp, LG Solar, LONGi Solar, JA Solar, Jinko, Bruk-Bet Solar, Risen Energy, Sunpal – są to cenione na rynku moduły, często wykorzystywane przez polskich wykonawców. Ze względu na wydajność i jakość, większość z nich trafiła do naszego rankingu paneli fotowoltaicznych.
 • SMA, Huawei, SolarEdge, Growatt, Sofar, Fronius, Afore – również w przypadku falowników, firma stawia na sprawdzone marki, charakteryzujące się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Oczywiście, firma na specjalne Wasze życzenie, może też skorzystać z innego sprzętu.

Kto i jak może skorzystać? Solektro Fotowoltaika – krok po kroku

W swojej działalności, Solektro skupia się na kilku podstawowych grupach inwestorskich, do których należą:

 • gospodarstwa domowefotowoltaika dla domu to jeden z najczęściej realizowanych projektów. Wykonawca posiada doświadczenie we wdrażaniu najpopularniejszych wśród konsumentów, instalacji o mocy do 10 kWp.
 • przedsiębiorstwa – po zmianach prawnych przeprowadzonych w 2019 roku, Prosumentem może stać się również przedsiębiorstwo, dzięki czemu podmioty biznesowe coraz częściej decydują się na montaż fotowoltaiki dla firm.
 • gospodarstwa rolne – ze względu na realne oszczędności oraz możliwość pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, rosnącą popularnością cieszy się także fotowoltaika dla rolnika.

Co z pozostałymi podmiotami? Jeśli interesują Was inne, niestandardowe inwestycje, takie jak np. fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych czy fotowoltaika dla parafii, możecie sprawdzić nasz ranking firm fotowoltaicznych, gdzie z pewnością znajdziecie oferty godne uwagi.

A jak skorzystać z usług firmy? Wszystkie procedury, w przypadku fotowoltaiki Solektro wyglądają bardzo podobnie, jak w przypadku konkurencji. Proces inwestycyjny ogranicza się zatem do kilku kroków.

Pierwszym z nich jest skontaktowanie się z firmą w celu dokonania oceny potrzeb inwestora i możliwości inwestycyjnych. To tzw. audyt fotowoltaiczny, podczas którego specjalista z firmy sprawdzi m.in. czy i gdzie można zamontować panele czy ile powinno ich być.

Jeśli wstępne ustalenia będą Wam odpowiadać, będziecie mogli podpisać umowę. Po tym następuje doprecyzowanie kwestii technicznych – powstaje konkretny projekt oraz dokumentacja instalacji. W międzyczasie, firma wspiera też klientów w uzyskaniu środków – z dotacji czy kredytu.

Ostatni etap to montaż instalacji, trwający zwykle od kilku do kilkunastu dni, oraz podłączenie instalacji do sieci (wszelkie dokumenty w tym zakresie dostarczy Wam pracownik firmy).

I tyle. Po tym, możecie już wreszcie zacząć ekologiczną energię ze słońca.

Solektro Fotowoltaika: ceny i finansowanie

Fotowoltaika to długoterminowa inwestycja, dzięki której możemy ograniczyć wydatki na prąd oraz zadbać o środowisko naturalne. Niestety, ze względu na stosunkowo wysokie koszty całego przedsięwzięcia, wciąż nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Jak w kwestii cen wypada fotowoltaika Solektro? Niestety, choć wykonawca przygotował na swojej stronie narzędzie, jakim jest kalkulator fotowoltaiczny, niestety, zabrakło w nim funkcji oszacowania kosztów inwestycji.

Wiemy jednak, że fotowoltaika Solektro o mocy ok. 6,5 kWp to wydatek rzędu około 35.300 zł brutto, co w przeliczeniu daje około 5.430 zł brutto za 1 kWp.

Mieści się to rynkowych stawkach, które wynoszą od ok. 4.500 do 6.500 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że na całokształt kosztów przedsięwzięcia wpływa wiele czynników, indywidualnych dla inwestora, takich jak np.:

 • wielkość instalacji,
 • miejsce montażu – np. na dachu, na gruncie,
 • rodzaj użytych podzespołów – koszt paneli stanowi ok. 45% całkowitych wydatków na zestaw fotowoltaiczny.

Ostateczna cena fotowoltaiki Solektro zostanie zatem określona po przeprowadzeniu audytu fotowoltaicznego.

Jeśli chodzi o finansowanie, to w istocie firma zapewnia o wspieraniu swoich klientów w pozyskiwaniu środków czy to ze środków publicznych (np. z dotacji “Mój prąd”) czy to komercyjnych źródeł. Firma współpracuje w tym zakresie m.in. z BNP Paribas. Niestety, w ofercie brak szerszych informacji na temat warunków chociażby kredytu na fotowoltaikę.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Solektro Fotowoltaika – zalety i wady

Jeśli chodzi o Solektro, opinie na które natrafimy w większości mogą być pozytywne. Co wpływa na taką a nie inną ocenę klientów? Jakie są plusy i minusy oferty?

Zalety fotowoltaiki Solektro

Urządzenia znanych, cenionych marek, zapewniające bardzo dobry stosunek jakości do ceny
Wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych
Kompleksowa obsługa
Gwarancja na oferowane usługi
Obsługa zleceń na terenie całego kraju
Współpraca z wiodącymi na rynku – np. Esoleo i Grupą Cyfrowego Polsatu

Wady fotowoltaiki Solektro

Bardzo mało danych na temat warunków współpracy i szczegółów oferty
Krótki staż na rynku
Brak możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Solektro to firma, która aktywnie działa na rynku, promując swoje usługi. Oferowane przez nią podzespoły należą do tych najchętniej wybieranych przez instalatorów, jak i samych klientów. Na plus można zaliczyć też współpracę z dużym partnerem jakim jest Grupa Cyfrowego Polsatu oraz kompleksowe wsparcie klienta na każdym etapie inwestycji. Niestety, w ofercie firmy brakuje transparentności - na stronie firmy umieszczono szczątkowe informacje na temat warunków realizacji. Instalator na rynku działa zaledwie od 2019 roku, zatem również portfolio realizacji nie jest zbyt rozbudowane. Szkoda też, że podobnie jak i część konkurentów, Solektro nie przygotowało dla swoich klientów żadnego cennika czy innego narzędzia do oszacowania kosztów - choć dostępne jest narzędzie do oceny wielkości instalacji. Jest więc nad czym pracować.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
22 kwietnia 2023 00:24

Nie polecam, [Komentarz edytowany przez redakcję] instalację i nie poczuwają się do odpowiedzialności.

Adrian
Adrian
26 maja 2022 09:50

Polecam firme!

Elwira
Elwira
31 marca 2022 14:04

NIE POLECAM […] Pomimo uruchomienia instalacji nadal płacę za prąd i to wyższe rachunki!!!
Nic nie jest zrobione od początku do końca. Po założeniu mają Cię kompletnie gdzieś […] i ciężko się dodzwonić.

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Daria
Daria
26 stycznia 2022 17:26

Szczerze polecam firmę Solektro z Tarnowa. Super doradztwo , bo na początku nie wiedziałam nic na temat fotowoltaiki, a panowie bardzo mi pomogli i jak później przeglądałam konkurencyjne oferty to finalnie powróciłam do Solektro .

Darek
Darek
20 stycznia 2022 07:46

Polecam Solektro. Mam u nich instalację na budynku gospodarczym. Bardzo sprawnie udzielają informacji, pracują tam fachowcy z dużym doświadczeniem.

Jan
Jan
18 stycznia 2022 16:41

Jestem od niedawna posiadaczem instalacji fotowoltaicznej, która wykonała dla mnie firma Solektro. Sprawna komunikacja z firmą, począwszy od doradzenia przy wyborze oferty po samą instalację i montaż w krótkim terminie. Instalacja 10 kw na domku jednorodzinnym. Cena konkurencyjna. Polecam innym firmę Solektro

Jan
Jan
17 stycznia 2022 21:07

Mam panele od tej firmy ale u mnie wszystko przebiegło bardzo sprawnie.

Elżbieta
Elżbieta
28 grudnia 2021 16:02

Serdecznie NIE POLECAM tej firmy. Umowę podpisałam 17,10,21 w której zapisane było , iż na wykonanie instalacji mają 30 dni. Zapewniano mnie ,że prace zostaną zakończone dużo szybciej niż jest to zapisane w umowie. Dzięki Bogu mamy 28 grudnia a pracy nawet nie zaczęli. Dziesiątki telefonów do przedstawicieli firmy skutkują tylko tym , że za każdym razem słyszę ,że teraz to już jestem druga w kolejce i na 100% w przyszłym tygodniu ekipa przyjedzie i mi założy panele. Tygodnie mijają a nikogo jak nie było tak i nie ma , tak samo zresztą jak i mojej zaliczki w wysokości 12900. Jeśli komuś pomoże mój komentarz to będę szczęśliwa ,że uchroniłam choć jedną osobę przed nieuczciwą firmą. […]

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Tomek
Tomek
1 marca 2021 14:15

Podane przez firmę informację jak i cała firma budzi wątpliwości

Mariusz
Mariusz
15 stycznia 2021 09:10

Firma Selektro mówi, że ma ponad 10 000 klientów, a ilość zamontowanych paneli wynosi ponad 24 500 sztuk… Hmm to znaczy, że średnia ilość paneli na jednego klienta wynosi oszałamiające 2,45 szt.

Pani Emilio, czy Pani jako osoba interesująca się energetyką i finansami jest w stanie wytłumaczyć mi ten fenomen wielkich liczb?

Ps.
Czy firma instalując generator PV (panele) na chlewni (3000 prosiaków) dopisuje sobie jednego klienta (właściciela), czy 3000 szt. ? 🙂