Spada popyt ne energię

3.69 /5
(Ocen: 16)

Analiza zużycia energii w pierwszych dniach stycznia tego roku, zapowiadanego, jako trudny dla firm, pokazuje, że spadł popyt na to medium. Kryzys to dobry czas na budowę elektrowni.

W pierwszych dniach stycznia popyt na energię był najniższy od kilku lat – kształtował się na poziomie 2005 roku. PSE Operator ocenia, że popyt jest około 4 proc. mniejszy niż w styczniu 2008 r. i uważa, że to jeden z symptomów spowolnienia gospodarczego. Chociaż zużycie energii w całym roku ma wzrosnąć o 1 proc. w porównaniu z 2008 rokiem, to będzie to wzrost niższy niż pierwotnie planowano – pisze “gazeta Prawna”.

Paradoksalnie, kryzys gospodarczy, który może spowodować ograniczenie zużycia energii w przemyśle, daje nadzieję, że łatwiej będzie inwestować w nowe moce do jej produkcji. Tauron Polska Energia ocenia, że dostępność bloków energetycznych poprawiła się, chociaż ceny nie spadają. Krzysztof Zamasz, wiceprezes Tauron, uważa, że wpływ kryzysu na inwestycje będzie można ocenić po upływie I kwartału.
– W połowie 2008 roku zamówienia trzeba było składać z dwuletnim wyprzedzeniem. Teraz dostępność tych urządzeń się poprawiła – mówi Krzysztof Zamasz.

Specjaliści upatrują szans na przyspieszenie rozwoju w energetyce odnawialnej.

– Kryzys będzie sprzyjał zwłaszcza budowie biogazowni. Dużej energetyce nie pomoże, bo inwestycje trwają 10-20 lat – ocenia Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, który działa w radzie naukowej gdańskiej Energi.

Jak pisze “Gazeta Prawna” w przypadku biogazowni cykl inwestycyjny to rok, dwa lata, a będzie łatwiej inwestować m.in. dlatego, że wskutek kryzysu usługi i urządzenia do budowy biogazowni stanieją i staną się łatwiej dostępne, a inwestycje będą wspierane środkami publicznymi.

źródło: Gazeta Prawna

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments