Spada zdolność kredytowa klientów banków

5 /5
(Ocen: 1)

Nowy podatek bankowy, spadek rentowności działalności instytucji bankowych, podwyżki kosztów usług – krótka droga do ogólnego wzrostu kosztów kredytów hipotecznych. Główny aspekt tego fenomenu to znaczna podwyżka marż, która miała miejsce pod koniec roku 2015 i na początku roku bieżącego. Przełożyła się ona nie tylko na większe miesięczne raty, lecz także na ograniczenie zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa – z czym to się je?

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami, oczywiście w wyznaczonych i ustalonych wcześniej terminach zawartych w umowie kredytowej. Na podstawie tej wartości bank decyduje czy jesteśmy wiarygodni. Jest to warunek konieczny do uzyskania kredytu. Nasza zdolność kredytowa różni się w zależności od banku, w którym jest ona obliczana, a jej wysokość przekłada się na wysokość limitów. Wiążę się to z tym, iż każdy bank oblicza ją według własnych algorytmów.

Jak to się przekłada na rzeczywistość?

Porównując oferty banków z przeciągu kilku ostatnich miesięcy można łatwo zaobserwować pogorszenie warunków, na których można podpisać umowę o kredyt hipoteczny. Przede wszystkim widoczny jest znaczny skok na wysokości marży. Wysokość marż wpływa głównie na wysokość rat kredytów. Zmiany te zostały jednak zniwelowane przez spadek wartości wskaźnika WIBOR.

Bardziej odczuwalnym elementem jest wspomniana wcześniej zdolność kredytowa. Zmiany wprowadzone w ofertach powodują sytuację, w której udając się do banku po kredyt możemy spodziewać się znacznego ograniczenia potencjalnej wysokości zobowiązania. Według strony Bankier.pl dla klienta chcącego zaciągnąć kredyt na kwotę 276 500 zł, na 30 lat, z wkładem własnym na poziomie 30% różnice wynoszą od kilkunastu tysięcy nawet do ponad 100 tysięcy złotych!

Prognozy na przyszłość

Nie jest łatwo jednoznacznie wskazać trend przyszłych zmian, jednak sytuacja nie klaruje się zbyt obiecująco. Zmiany polityczne wpływające nie tylko na wzrost kosztów kredytów ze strony banków, ale także te mogące wpłynąć na spadek wartości złotego na rynku walut mogą przyczynić się do dalszego pogorszenia sytuacji.

Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem kredytu hipotecznego już teraz zachęcamy Cię do śledzenia bieżącej sytuacji i szukania najlepszej oferty. Pomoże Ci w tym nasz ranking, a także kalkulator zdolności kredytowej.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments