Spirala zadłużenia – co to i jak z niej wyjść?

4.67 /5
(Ocen: 3)

Do decyzji o każdej pożyczce lub kredycie należy podchodzić rozważnie. Wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistości nie wszyscy stosują się do powyższej zasady.

Podstawowym kryterium, którego powinniśmy się trzymać podczas rozpatrywania możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego, powinna być pewność, że będziemy w stanie je spłacić w terminie. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, których nie przewidzimy i na tę ewentualność również należy się zabezpieczyć. Niedawne badania statystyczne wykazały, że młodzi Polacy coraz chętniej się zadłużają i należy przypuszczać, że nie zawsze robią to w sposób przemyślany. Stąd już niedaleka droga do utraty płynności finansowej, a spirala długów, której najbardziej boją się kredytobiorcy, może stać się boleśnie realna. Jak uniknąć nawarstwiających się zadłużeń i co zrobić jeśli nie uda nam się tego dokonać? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Czym jest spirala zadłużenia?

Nie każdy z nas jest wzorowym kredytobiorcą i przestrzega zasad, o których pisaliśmy we wstępie. Niestety nieprzemyślane decyzje pożyczkowe lubią się mścić. Kiedy okazuje się, że nie jesteśmy w stanie terminowo spłacać rat zaciągniętego kredytu, staramy się samodzielnie znaleźć wyjście z sytuacji i podejmujemy najgorszą możliwą decyzję. Kolejna pożyczka na spłatę pierwszego zobowiązania. Co więcej, często dodatkowego źródła gotówki szukamy w instytucjach parabankowych, ponieważ dla banków nie jesteśmy już wiarygodnymi kredytobiorcami. Chwilówkodawcy dodatkowo kuszą pierwszymi darmowymi pożyczkami, które możemy zaciągnąć w kilku instytucjach jednocześnie. W rezultacie wartość naszych zobowiązań zaczyna przekraczać sumę naszych dochodów. Tak powstaje spirala długów, która obciąża psychicznie i materialnie nie tylko samego dłużnika, ale także jego bliskich. Jest to sytuacja niezwykle niekomfortowa, stresogenna i niekiedy prowadząca do tragedii.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Hołdując zasadzie “lepiej zapobiegać niż leczyć” najlepiej wystrzegać się wszelkich działań, które mogłyby zaprowadzić nas do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Co jednak zrobić, jeżeli nie uda nam się tego uniknąć? Wbrew pozorom wyjść jest kilka i należy mówić o nich głośno, aby zapobiegać możliwym, bardzo negatywnym następstwom tej sytuacji. Pierwszym, co możemy zrobić jest kontakt z firmą windykacyjną i podjęcie rozmów na temat ewentualnego rozłożenia naszego zadłużenia na raty, które będziemy w stanie spłacać. Nie należy bać się takiego rozwiązania, gdyż firmy te na co dzień spotykają się z tożsamymi sytuacjami i pracownicy windykacyjni będą wiedzieli, co nam zaproponować. Drugim sposobem wyjścia ze spirali zadłużenia jest zasięgnięcie porady u specjalisty finansowego, który zaangażuje się w nasza sytuację. W jaki sposób? Rozpisze nam, jakie działania powinniśmy wprowadzić do zarządzania naszym domowym budżetem tak, aby sukcesywnie pozbywać się zadłużenia. Taki doradca nie będzie oczywiście w stanie wpłynąć na wszystkie nasze decyzje, ale dzięki regularnemu kontaktowi może zapobiec pokusie zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Kolejne rozwiązanie ma szansę powodzenia, jeżeli wszyscy domownicy wykażą odpowiedni stopień zaangażowania. Chodzi oczywiście o oszczędzanie i wykluczenie z wydatków wszelkich niepotrzebnych decyzji zakupowych. Rezygnując z towarów lub usług z najwyższej półki, pozbywając się niepotrzebnych przedmiotów i unikając kompulsywnych zakupów, możemy naprawdę wiele zaoszczędzić i stopniowo wychodzić ze spirali długów.

 

Spłacanie posiadanych zobowiązań finansowych kolejnymi, jest jedną z najgorszych sytuacji ekonomicznych, w jakiej możemy się znaleźć. Wielu dłużników traci nadzieję na wyjście z impasu i podejmuje decyzje tragiczne w skutkach. Należy jednak pamiętać, że nie ma sytuacji nie do rozwiązania i bez obaw szukać pomocy u specjalistów.

 

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments