Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w Twoim domu

4.38 /5
(Ocen: 8)

Rachunki za energię elektryczną zazwyczaj należą do najwyższych. Jest to podstawowa opłata, którą należy regulować każdego miesiąca. Niestety, ceny prądu stale rosną, co przekłada się także na nasze wydatki. Możemy jednak skorzystać z kilku sposobów na ich obniżenie. Często będzie się to wiązać ze zmianą nawyków, niemniej już w krótkim czasie powinno się to opłacić. Sprawdźmy czy można łatwo i szybko zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Mniejsze zużycie energii elektrycznej, to mniejsze rachunki!

Zanim zaczniemy narzekać na zbyt wysokie opłaty za prąd, warto sprawdzić czy po części nie wynikają one z naszych przyzwyczajeń. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, które pozwolą cieszyć się nawet o połowę mniejszymi rachunkami. Co zatem możemy zrobić, aby oszczędzać prąd?

  1. Wyłączanie z kontaktu nieużywanych sprzętów elektronicznych – w codziennym użytkowaniu  licznych urządzeń liczy się dla nas przede wszystkim wygoda. Zapominamy jednak o podstawowej zasadzie oszczędzania energii. W efekcie urządzenia, z których nie korzystamy, nadal podpięte są do gniazdka, a co za tym idzie, pobierają energię elektryczna. W niektórych przypadkach nie wystarczy przełączenie ich w stan czuwania. Należy wyjąć wtyczkę z kontaktu. Sprawdzajmy zatem czy w listwach bądź gniazdkach nie mamy przypadkiem podpiętych ładowarek do telefonu, drukarki, komputera czy telewizora.
  2. Zmiana sprzedawcy energii – wysokie rachunki za prąd mogą w pewnym stopniu być spowodowane niekorzystną umową. Warto więc pamiętać, że każde gospodarstwo domowe ma prawo zmienić sprzedawcę prądu. Korzystną ofertę pod tym względem posiada sprzedawca energii elektrycznej innogy, który gospodarstwom domowym proponuje wiele, interesujących rozwiązań.
  3. Zmiana taryfy energetycznej – niewiele osób wie, że zmiana grupy taryfowej może przełożyć się na znaczne oszczędności. Jeśli korzystasz ze sprzętów najwięcej w trakcie weekendu (np. planujesz wówczas porządki, takie jak odkurzanie, zmywanie czy pranie i prasowanie) wybór taryfy G12W może sprawić, że zaczniesz płacić mniej, bo w przypadku tej taryfy energia jest tańsza w nocy i weekendy. Jeżeli zaś nastawiasz sprzęty na noc lub z łatwością możesz zacząć to robić, wtedy najlepszą opcją może okazać się taryfa G12, która oferuje tańszy prąd w nocy i przez kilka godzin w środku dnia. Wszystko zależy od Twojego rytmu dnia.
  4. Wymiana żarówek na energooszczędne – nadal niewiele osób stosuje żarówki energooszczędne, mimo że wiele mówi się o ich zaletach. Zwykłe żarówki są co prawda tańsze, jednak okres ich żywotności jest znacznie krótszy i pobierają przy tym więcej energii elektrycznej. Żarówki energooszczędne są zatem o wiele lepszą alternatywą. Stosując je przez dłuższy czas, możemy zaoszczędzić na oświetleniu. Ciekawą alternatywę stanowi ponadto możliwość wynajmu żarówek LED. Jest to opcja dla osób, które nie chcą lub nie mogą jednorazowo zapłacić za wymianę żarówek w swoim domu. Ledomania od innogy Polska to oferta godna uwagi z licznych względów. Przede wszystkim żarówki LED z oferty zużywają nawet 8 razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, a wymiana uszkodzonych LEDów na nowe jest bezpłatna przez 3 lata.
  5. Rola światła dziennego – naturalne światło dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a poza tym jest przecież darmowe, dlatego warto korzystać z niego jak najdłużej. W tym celu nie należy zastawiać okien zbędnymi przedmiotami. Donice mogą blokować dostawanie się promieni słonecznych do pomieszczenia, więc lepiej ustawić je w innym miejscu. Grube firany warto zastąpić takimi, które przepuszczają więcej światła. Ponadto, dobrze jest wybierać jasne kolory ścian, które odbijają promienie słoneczne.
  6. Wymiana sprzętów domowych na energooszczędne  – wiele urządzeń AGD czy RTV pobiera mnóstwo energii. Niektóre z nich, jak chociażby lodówka, działają bez przerwy. Właśnie z tego względu trzeba zadbać o ich odpowiednią klasę energooszczędną. Poleca się zwłaszcza A++ lub A+++. Inwestując w tego rodzaju sprzęty możemy być pewni, że znacznie spadnie roczne zużycie prądu.
  7. Inwestycja w listwy zasilające z wyłącznikiem – o wyłączaniu nieużywanych urządzeń z kontaktu powiedzieliśmy już dużo. Jeżeli jest to dla nas niewygodne rozwiązanie, to możemy zastanowić się nad zamontowaniem listwy zasilającej. Znajduje się na niej zazwyczaj kilka gniazdek, które wyłączymy przy użyciu jednego przycisku. Dzięki temu nie trzeba będzie za każdym razem szukać ładowarki do telefonu i podłączać jej do kontaktu. Zawsze będzie bowiem znajdować się w listwie. Dobrym wyborem, choć wciąż mało popularnym, będą gniazdka Wi-Fi, za pomocą których można wyłączyć dostęp do prądu z poziomu telefonu, nawet będąc już poza domem.
  8. Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu – domy bardzo często są oświetlone także z zewnątrz. W tym przypadku warto pokusić się o zainstalowanie oświetlenia z czujnikiem, który reaguje na ruch. Dzięki temu światło zapali się tylko w określonym momencie i po chwili zgaśnie. Jest to zatem ekonomiczny sposób, idealny dla osób, które często zapominają o gaszeniu świateł.

Zmiana przyzwyczajeń nie zawsze jest prosta, jednak z czasem z pewnością ud nam się je zmienić, zwłaszcza gdy otrzymamy rachunek za prąd i na własne oczy przekonamy się o tym, jak łatwo można zaoszczędzić pieniądze. Stosując się do powyższych rad, możemy zmniejszyć swoje rachunki nawet o 30-50%, a to przecież bardzo duża różnica. Sami także na pewno znajdziemy dodatkowe sposoby na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Agness34
Agness34
20 lutego 2019 09:53

Super artykuł. Bardzo rzeczowy. A czy stosujecie może jakieś narzędzia do monitoringu zużycia energii? Słyszałam o OneMeter i Discovergy – Kolega ma to pierwsze i sobie chwali.
Myślicie że to też pomaga w zmniejszeniu zużycia prądu a co za tym idzie w oszczędnościach?