Sprzedawca rezerwowy prądu – co należy wiedzieć?

2.7 /5
(Ocen: 10)

sprzedawca rezerwowy prąduRezerwowy sprzedawca prądu ma zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej odbiorcom końcowym, czyli klientom indywidualnym oraz biznesowym. Jak to wygląda w praktyce i o co w tym chodzi, przeczytacie w naszym artykule.

Elektryzujące informacje z rynku energii

Od kilku miesięcy na rynku energii panuje niemałe zamieszanie – regularnie docierają do nas informacje o zwyżkach cen prądu czy kłopotach kolejnych sprzedawców energii. We wrześniu sprzedaż prądu zakończyła Energia dla Firm i Energetyczne Centrum. Taki obrót spraw dla klientów tych firm oznaczał przejście na sprzedaż rezerwową prądu. Wcześniej marginalna rola sprzedawcy rezerwowego prądu stała się tematem numer jeden. A część odbiorców prądu po raz pierwszy zetknęła się z takim pojęciem. Co warto wiedzieć o sprzedaży rezerwowej prądu i podmiotach pełniących taką funkcję?

Sprzedaż rezerwowa prądu – co należy wiedzieć?

Na początek, jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna sama ustawa o Prawie energetycznym niezbyt precyzyjnie definiowała pojęcie sprzedawcy rezerwowego prądu. Sytuacja zmieniła się dopiero 20 września 2018 roku, kiedy to Minister Energii podpisał nowelizację Prawa energetycznego.

Warto jeszcze tutaj podkreślić, że mechanizmy zabezpieczające dostawy energii i paliw gazowych wynikają z obowiązku nałożonego dyrektywami 2009/72/WE i 2009/73/WE. W większości państw członkowskich UE wskazany został podmiot, na którym spoczywa obowiązek dostarczania odbiorcy zarówno energii elektrycznej jak i paliw gazowych, w przypadku zaprzestania realizowania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę, czyli tzw. supplier of last resort.

Nowelizacja Prawa energetycznego

Do przygotowanego projektu, zostały włączone zapisy dotyczące tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży realizowanej przez tzw. sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania sprzedaży energii elektrycznej lub paliw gazowych przez dotychczasowego sprzedawcę. Nowelizacja wprowadza ustawowe umocowanie operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu przesyłowego gazowego, do działania w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego. Co to oznacza?

Otóż, jeśli dotychczasowa firma energetyczna zaprzestanie sprzedaży prądu, to obecne prawo zobowiązuje operatora sieci, do zawarcia w imieniu odbiorcy końcowego, umowy sprzedaży rezerwowej. Również przewidziany został dodatkowy mechanizm, na wypadek, gdyby sprzedawca rezerwowy nie podjął sprzedaży lub też klient nie posiadał z nim umowy. Wówczas ciągłość dostaw prądu ma być realizowana przez sprzedawcę z urzędu.

Co to jest sprzedawca rezerwowy prądu?

Na pewno dobrą informację dla wszystkich stanowi to, że dostawy prądu, zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i firm nie zostaną wstrzymane nawet na moment. Przyjęty schemat działania rynku energii gwarantuje ciągłość dostaw prądu. Odpowiedzialni za to są właśnie sprzedawcy rezerwowi energii elektrycznej. Przejmują oni wszystkie obowiązki i opiekę nad klientami, którzy z powodu problemów swojego dotychczasowego sprzedawcy prądu, zostaliby go pozbawieni.

Sprzedawca rezerwowy to po prostu inny, aktywny sprzedawca prądu, prowadzący działalność na polskim rynku energetycznym, z którym nasz dystrybutor ma podpisaną umowę. W przypadku kryzysowej sytuacji, każdy sprzedawca rezerwowy ma obowiązek przejęcia klientów od sprzedawcy, który wypowiedział im umowy. Pytanie jakie teraz się nasuwa to, od czego zależy, to jaki sprzedawca zostanie nam przydzielony? Uzależnione jest to od miejsca jakie zamieszkujemy. Jak już wiemy, w obszarze dystrybucji prądu mamy tzw. monopol naturalny. Oznacza to, że działa na nim firma odpowiadająca za dostawy prądu.

Ten Operator Systemu Dystrybucyjnego, zwany również potocznie Dystrybutorem zajmuje się dystrybucją prądu i gwarantuje jego ciągłą dostawę. Również ma on podpisane umowy ze sprzedawcami prądu i w razie jakichkolwiek zaistniałych trudności tych firm z dostawą energii elektrycznej, automatycznie staje się naszym sprzedawcą rezerwowym. W Polsce, do tzw. wielkiej piątki należą ENERGA, ENEA, PGE, TAURON i innogy. Przykładowo:

sprzedawcą rezerwowym PGE Dystrybucja może być spółka PGE Obrót. Natomiast na terenie PGE Dystrybucja S.A. mogą świadczyć rezerwową usługę kompleksową dla odbiorców w gospodarstwach domowych, następujący sprzedawcy energii elektrycznej: PGE Dystrybucja S.A., Elektrix Sp. z o.o, Elektrociepłownia Andrychów Sp. z o.o., Energia Polska Sp. z o.o., Eniga Edward Zdrojek, Orange Energia Sp. z o.o.;

sprzedawcą rezerwowym Enea Operator może być spółka Enea S.A. W tym przypadku na liście sprzedawców świadczących rezerwową usługę kompleksową dla odbiorców w gospodarstwach domowych, mogą być Enea S.A., ENIGA Edward Zdrojek, Fortum Marketing and Sales Polska S.A.;

sprzedawcą rezerwowym Tauron Dystrybucja może być Tauron Sprzedaż;

sprzedawcą rezerwowym Energa Operator może być spółka Energa Obrót.

Wysoki koszt taryfy rezerwowej prądu!

Dla nikogo zakończenie działalności jego dotychczasowego sprzedawcy nie jest sytuacją komfortową. Dodatkowo pogorszyć ją może jeszcze fakt, że przeniesienie nas w takim przypadku do rezerwowego sprzedawcy prądu, w wyniku wypowiedzenia umowy sprzedaży energii elektrycznej, niestety będzie wiązać się z o wiele wyższymi stawkami za MWh sprzedawanego prądu! Obecna, niepewna sytuacja na rynku energetycznym, w naszym kraju, szczególnie dla mniejszych sprzedawców prądu, niesie ze sobą ryzyko, że możemy być postawieni w takiej właśnie sytuacji. Wtedy cena za MWh prądu u sprzedawcy rezerwowego może być wyższa nawet dwa, czy trzy razy niż u dotychczasowej firmy.

Co należy zrobić jeśli sprzedawca prądu wypowie umowę?

Kiedy w życie wchodzi umowa sprzedaży rezerwowej? Zaczyna ona obowiązywać z dniem zaistnienia przesłanki, którą jest w naszym przypadku zakończenie działalności dotychczasowego sprzedawcy. Umowa rezerwowa będzie obowiązywać do momentu nieznalezienia sobie przez nas innego sprzedawcy prądu. Jednak może się też zdarzyć, że Operator Systemu Dystrybucyjnego, reprezentujący nas przed tzw. sprzedawcą rezerwowym, wskaże określony czas w jakim będziemy rozliczani na stawkach, które obowiązują w przypadku sprzedaży rezerwowej.

Co w przypadku samej taryfy rezerwowej? Na pewno, jak już zdążyliśmy wspomnieć, zmianie ulegnie, na sporo wyższą, cena za MWh prądu. Natomiast zachowane zostaną strefy w taryfach. Gdy np. korzystaliśmy z grupy taryfowej G12, z podziałem na strefę dzienną i nocną, to nadal będziemy rozliczani w oparciu o nie. Dotychczasowa taryfa może zmienić nazwę, np. jeśli do tej pory rozliczaliśmy się np. w grupie taryfowej C11, to nowa może nazywać się C11f.

Co zatem należy zrobić, aby jak najszybciej wyjść z taryfy rezerwowej? Aby rozwiązać ten problem należy znaleźć nowego sprzedawcę prądu. Doprowadzi on do wyjścia ze sprzedaży rezerwowej, ale także zajmie się wszystkimi formalnościami i zminimalizuje czas na powrót do rynkowych stawek za prąd. Więcej o tym jak wyjść z rezerwowej sprzedaży prądu w naszym artykule:
Sprzedawca prądu upadł lub wypowiedział umowę? Co dalej?

fot. pixabay.com

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie i rankingi z branży finansowej.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Augustyn
Augustyn
22 listopada 2020 15:15

Czy muszę zawrzeć umowę rezerwacyjną

Joanna
Joanna
16 października 2019 21:25

Dlaczego poziomo podpisania umowy kompleksowej na dostawę energii dostalam umowę rezerwową na czas nieokreślony, pomimo że w umowie umowie jest data od której ma obowiązywać umowa kompleksowa.

wios
wios
16 lipca 2019 13:48

Mam przykre doświadczenie ze współpracy z PGE, innogy i ENERGĄ jako sprzedawcami rezerwowymi energii elektrycznej. Po zerwaniu przez dotychczasowego sprzedawcę umowy na sprzedaż energii (z winy tego sprzedawcy, nie przewidział wzrostu cen energii w 2018 r.), wymienieni wyżej OSD zawarli w imieniu urzędu, w którym pracuję umowę na rezerwową sprzedaż energii z firmami bratnimi zajmującymi się obrotem energii (czyli PGE, innogy i ENERGA). Cena za 1 kWh wzrosła o 3 do ponad 5 razy !!! – dramat. Najgorsze jest to, że żadna z tych firm nie podała jakie to będą ceny w czasie rezerwowej sprzedaży. Niektóre faktury były przysyłane z dużym opóźnieniem, zapewne w jakimś celu. Niektóre z ww. firm nie tłumaczyły się dlaczego są tak ogromne ceny. Pisząc ten komentarz mam nadzieję, że może Ktoś napisze w jaki sposób powinny być kalkulowane ceny za energię w przedmiotowym trybie sprzedaży. Może też nad tym pochylą się nasi parlamentarzyści. Uważam, że ceny te powinny być narzucone przez odpowiednie przepisy prawne, aby nie było ww. dowolności cen.

Jarosław Piotrowicz
Jarosław Piotrowicz
25 lipca 2019 19:52
Odpowiedz do:  wios

Jeżeli nadal nie rozwiązał Pan/Pani problemu z umową rezerwową chętnie pomogę.

elektryk z wieloletnim doświadczeniem
elektryk z wieloletnim doświadczeniem
29 marca 2019 08:36

Niestety, zanim nowy sprzedawcy doprowadzi do wyjścia ze sprzedaży rezerwowej miną wieki”. A było to tak: stary sprzedawca “pada” na rynku energii, a nowy (PGE) bardzo ociągał się z rozpoczęciem sprzedaży i zgłoszeniem do Operatora. W konsekwencji trwało to nie 21 lecz 66 dni ! Oczywiście zyskał na tym sprzedawca rezerwowy naliczając trzykrotność ceny plus opłaty handlowe dla 80 PPE. W wyniku tej “zabawy ze zmianą sprzedawcy” zamiast zyskać w krótkim czasie straciliśmy b. wiele. Dlatego przestrzegam tych, którzy zamierzają zyskać na zmianie sprzedawcy energii elektr. !