sprzedawca rezerwowy prądu

Sprzedawca rezerwowy prądu – co należy wiedzieć?

Sprzedawca rezerwowy prądu ma zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej odbiorcom końcowym, czyli klientom indywidualnym oraz biznesowym. Jak to wygląda w praktyce i o co w tym chodzi, przeczytacie w naszym artykule.

Sprzedawca rezerwowy prądu w 2018 roku pilnie poszukiwany!

W 2018 roku regularnie docierały do nas informacje dotyczące podwyżek cen prądu czy kłopotach kolejnych sprzedawców energii. We wrześniu 2018 roku sprzedaż prądu zakończyła Energia dla Firm i Energetyczne Centrum. Taki obrót spraw dla klientów tych firm oznaczał przejście na sprzedaż rezerwową prądu. Wcześniej marginalna rola sprzedawcy rezerwowego prądu stała się tematem numer jeden. A część odbiorców prądu po raz pierwszy zetknęła się z takim pojęciem. Co warto wiedzieć o sprzedaży rezerwowej prądu i podmiotach pełniących taką funkcję?

Sprzedaż rezerwowa prądu - podstawowe informacje

Na początek, jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jeszcze do 2018 roku sama ustawa o Prawie energetycznym niezbyt precyzyjnie definiowała pojęcie sprzedawcy rezerwowego prądu. Sytuacja zmieniła się dopiero 20 września 2018 roku, kiedy to Minister Energii podpisał nowelizację Prawa energetycznego.

Warto jeszcze tutaj podkreślić, że mechanizmy zabezpieczające dostawy energii i paliw gazowych wynikają z obowiązku nałożonego dyrektywami 2009/72/WE i 2009/73/WE. W większości państw członkowskich UE wskazany został podmiot, na którym spoczywa obowiązek dostarczania odbiorcy zarówno energii elektrycznej jak i paliw gazowych, w przypadku zaprzestania realizowania dostaw przez dotychczasowego sprzedawcę, czyli tzw. supplier of last resort.

Nowelizacja Prawa energetycznego

Do przygotowanego projektu, zostały włączone zapisy dotyczące tzw. sprzedaży rezerwowej, czyli sprzedaży realizowanej przez tzw. sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania sprzedaży energii elektrycznej lub paliw gazowych przez dotychczasowego sprzedawcę. Nowelizacja wprowadza ustawowe umocowanie operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu przesyłowego gazowego, do działania w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego. Co to oznacza?

Otóż, jeśli dotychczasowa firma energetyczna zaprzestanie sprzedaży prądu, to obecne prawo zobowiązuje operatora sieci, do zawarcia w imieniu odbiorcy końcowego, umowy sprzedaży rezerwowej. Również przewidziany został dodatkowy mechanizm, na wypadek, gdyby sprzedawca rezerwowy nie podjął sprzedaży lub też klient nie posiadał z nim umowy. Wówczas ciągłość dostaw prądu ma być realizowana przez sprzedawcę z urzędu.

Na pewno dobrą informację dla wszystkich stanowi to, że dostawy prądu, zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i firm nie zostaną wstrzymane nawet na moment. Przyjęty schemat działania rynku energii gwarantuje ciągłość dostaw prądu. Odpowiedzialni za to są właśnie sprzedawcy rezerwowi energii elektrycznej. Przejmują oni wszystkie obowiązki i opiekę nad klientami, którzy z powodu problemów swojego dotychczasowego sprzedawcy prądu, zostaliby go pozbawieni.

Co to jest sprzedawca rezerwowy prądu?

Sprzedawca rezerwowy to po prostu inny, aktywny sprzedawca prądu, prowadzący działalność na polskim rynku energetycznym, z którym nasz dystrybutor ma podpisaną umowę. W przypadku kryzysowej sytuacji, każdy sprzedawca rezerwowy ma obowiązek przejęcia klientów od sprzedawcy, który wypowiedział im umowy. Pytanie jakie teraz się nasuwa to, od czego zależy, to jaki sprzedawca zostanie nam przydzielony? Uzależnione jest to od miejsca jakie zamieszkujemy. Jak już wiemy, w obszarze dystrybucji prądu mamy tzw. monopol naturalny. Oznacza to, że działa na nim firma odpowiadająca za dostawy prądu.

Ten Operator Systemu Dystrybucyjnego, zwany również potocznie Dystrybutorem zajmuje się dystrybucją prądu i gwarantuje jego ciągłą dostawę. Również ma on podpisane umowy ze sprzedawcami prądu i w razie jakichkolwiek zaistniałych trudności tych firm z dostawą energii elektrycznej, automatycznie staje się naszym sprzedawcą rezerwowym. W Polsce, do tzw. wielkiej piątki należą ENERGA, ENEA, PGE, TAURON i innogy.

Jaki sprzedawca rezerwowy prądu - lista

Poniżej załączamy listę sprzedawców rezerwowych dla największych dystrybutorów w kraju.

Sprzedawca rezerwowy Enea

Sprzedawcą rezerwowym Enea Operator może być spółka Enea S.A. W tym przypadku na liście sprzedawców świadczących rezerwową usługę kompleksową dla odbiorców w gospodarstwach domowych są również: Energia Polska Sp. z o.o., Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o., Fortum Marketing and Sales S.A.

Sprzedawca rezerwowy Energa

Sprzedawcą rezerwowym Energa Operator może być spółka Energa Obrót. Dodatkowo taką usługę świadczyć mogą: Energia Polska Sp. z o.o., Fortum Marketing and Sales Polska S.A., Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o.

Sprzedawca rezerwowy innogy

Na obszarze innogy Stoen Operator sprzedawcą rezerwowym może być innogy Polska S.A. Umowy kompleksowe z zakresu sprzedaży rezerwowej dla domu i firmy świadczą również: PGE Obrót S.A. oraz Energia Polska Sp. z o.o.

Sprzedawca rezerwowy PGE

Sprzedawcą rezerwowym PGE Dystrybucja może być spółka PGE Obrót. Natomiast na terenie PGE Dystrybucja S.A. mogą świadczyć rezerwową usługę kompleksową dla odbiorców w gospodarstwach domowych, następujący sprzedawcy energii elektrycznej: Elektrix Sp. z o.o, Enerha Sp. z o.o., Eniga Edward Zdrojek.

Sprzedawca rezerwowy Tauron

Na obszarze Tauron Dystrybucja sprzedawcą rezerwowym może być oczywiście Tauron Sprzedaż, ale także usługę sprzedaży rezerwowej umowy kompleksowej może świadczyć: Energia Polska sp. z o.o, Konerg Energia S.A.

Ile kosztuje taryfa rezerwowa?

Dla nikogo zakończenie działalności jego dotychczasowego sprzedawcy nie jest sytuacją komfortową. Dodatkowo pogorszyć ją może jeszcze fakt, że przeniesienie nas w takim przypadku do rezerwowego sprzedawcy prądu, w wyniku wypowiedzenia umowy sprzedaży energii elektrycznej, niestety będzie wiązać się z o wiele wyższymi stawkami za kWh sprzedawanego prądu!. Jakie mogą to być koszty?

Dla małego zobrazowania porównaliśmy cenę za 1 kWh w taryfie G11 w ofercie rynkowej, taryfie urzędowej oraz w taryfie rezerwowej dla kilku firm (stan sierpień 2021):

Enea Energa PGE
oferta rynkowa (zł/kWh) 0,3598 0,4050 0,36665
taryfa urzędowa (zł/kWh) 0,3708 0,3697 0,3704
taryfa rezerwowa (zł/kWh) 0,5218 0,5227 0,5289

Wszystkie ceny to wartości brutto.

Jak widać w powyższej tabeli różnica między stawkami za kWh jest całkiem spora. Trzeba też pamiętać, że przy cennikach rezerwowych dochodzą również wysokie opłaty handlowe - w Enerdze jest to kwota 38,13 zł. Wszystko to, przełoży się na znacznie wyższy rachunek niż u dotychczasowego sprzedawcy prądu.

Co należy zrobić jeśli sprzedawca prądu wypowie umowę?

Kiedy w życie wchodzi umowa sprzedaży rezerwowej? Zaczyna ona obowiązywać z dniem zaistnienia przesłanki, którą jest w naszym przypadku zakończenie działalności dotychczasowego sprzedawcy. Umowa rezerwowa będzie obowiązywać do momentu znalezienia sobie przez nas innego sprzedawcy prądu. Jednak może się też zdarzyć, że Operator Systemu Dystrybucyjnego, reprezentujący nas przed tzw. sprzedawcą rezerwowym, wskaże określony czas w jakim będziemy rozliczani na stawkach, które obowiązują w przypadku sprzedaży rezerwowej.

Co w przypadku samej taryfy rezerwowej? Na pewno, jak już zdążyliśmy wspomnieć, zmianie ulegnie, na sporo wyższą, cena za kWh prądu. Natomiast zachowane zostaną strefy w taryfach. Gdy np. korzystaliśmy z grupy taryfowej G12, z podziałem na strefę dzienną i nocną, to nadal będziemy rozliczani w oparciu o nie. Dotychczasowa taryfa może zmienić nazwę, np. jeśli do tej pory rozliczaliśmy się np. w grupie taryfowej C11, to nowa może nazywać się C11f.

Co zatem należy zrobić, aby jak najszybciej wyjść z taryfy rezerwowej? Aby rozwiązać ten problem należy znaleźć nowego sprzedawcę prądu. Doprowadzi on do wyjścia ze sprzedaży rezerwowej, ale także zajmie się wszystkimi formalnościami i zminimalizuje czas na powrót do rynkowych stawek za prąd. Więcej o tym jak wyjść z rezerwowej sprzedaży prądu w naszym artykule: Sprzedawca prądu upadł lub wypowiedział umowę? Co dalej?

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
2021-12-09 20:32

Warto też wspomnieć, że gdy rozwiąże się umowę ze względu na opuszczenie lokalu, sprzedawca rezerwowy i tak ją zawiąże, tylko nie z aktualnym właścicielem bądź najemcą a z byłym właścicielem lub najemcą.. Po mimo braku prawa do lokalu..