Stacje ładowania Tesla Wall Connector – produkty, charakterystyka

4.92 /5
(Ocen: 13)

Samochody elektryczne coraz częściej można spotkać na polskich ulicach, czego potwierdzeniem jest rosnący każdego miesiąca wskaźnik elektromobilności publikowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Z licznych publikacji branżowych wynika natomiast, że w 2022 roku najpopularniejszą marką samochodów elektrycznych w Polsce była Tesla, a konkretnie Tesla Model 3. W związku z powyższym warto przyjrzeć się bliżej stacji ładowania dedykowanej między innymi temu modelowi – Tesla Wall Connector. Czym charakteryzuje się ta ładowarka i jak ją zainstalować?

Sprawdź bezpłatnie oferty na stację ładowania EV

Stacje ładowania Tesla – jakie możliwości?

Obecnie większość dużych koncernów motoryzacyjnych posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden pojazd o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Nie zmienia to jednak faktu, że od lat na szczytach rankingów popularności w tej kategorii w Europie, Azji i Ameryce Północnej znajdują się samochody firmy Tesla. Pojawianie się kolejnych modeli sprawiło, że producent zdecydował się równocześnie na rozwijanie infrastruktury ładującej, dedykowanej przede wszystkim pojazdom pochodzącym z jego oferty. Najbardziej rozpoznawalnymi w tym obszarze urządzeniami są z pewnością stacje szybkiego ładowania Tesla Supercharger, które wykorzystywane są w charakterze publicznych punktów ładowania. Ładowarki weszły na rynek w 2012 roku i od tamtego momentu przeszły kilka modyfikacji. Obecnie w publicznych sieciach ładowania można spotkać takie modele jak V1 (do 105 kW na jedno auto), V2 (do 150 kW na jedno auto), V3 (do 250 kW na jedno auto) oraz Urban Supercharger o mocy do 72 kW.

Publiczne stacje ładowania Tesla intalowane są na całym świecie nie tylko przy drogach szybkiego ruchu czy autostradach, ale także w takich miejscach, jak hotele, centra handlowe, czy lokale gastronomiczne. Amerykański producent zadbał jednak również o tych właścicieli Tesli, którzy chcieliby ładować swoje samochody w domu. Między innymi z myślą o ich potrzebach na rynek trafiła stacja ładowania Tesla Wall Connector (obecnie już trzeciej generacji). Co ważne, urządzenie doskonale współpracuje z instalacjami OZE, a to pozwala ładować samochód z fotowoltaiki i tym samym znacznie redukować koszty eksploatacji pojazdu w tym kontekście. Jak przystało na amerykańskiego producenta, stacja ładowania Tesla Wall Connector charakteryzuje się doskonałym, minimalistycznym designem, który podobnie jak choćby magazyny energii Tesla można zamontować nawet w eksponowanym miejscu na ścianie domu. Jakie jeszcze parametry oferuje domowa stacja ładowania od Tesli?

Tesla Wall Connector – moc i szybkość ładowania

Opisując cechy i możliwości stacji ładowania Tesla Wall Connector warto dodać, że znajduje ona zastosowanie nie tylko w domach prywatnych inwestorów, ale także na przykład jako stacja ładowania w firmie dla jej pracowników czy klientów. Efektywność ładowania oferowanego przez urządzenie zależy oczywiście możliwości pokładowej ładowarki zainstalowanej w samochodzie oraz od mocy stacji ładowania, a ta może być regulowana w zależności od warunków instalacyjnych i potrzeb inwestora. Warto mieć to na uwadze planując ładowanie konkretnego modelu pojazdu elektrycznego.

Tesla Wall Connector - moc ładowania

Tesla Wall Connector – moc ładowania; Źródło: tesla.com

Zakres mocy wyjściowej, z jaką Tesla Wall Connector może ładować wybrane modele samochodów tego producenta wynosi od 7,4 kW do 22 kW. Występują tu jednak różnice w odniesieniu do fazowości instalacji oraz natężenia prądu, którego podczas ładowania wymaga konkretny pojazd. Wartość tę można oczywiście w prosty sposób sprawdzić choćby w jego komputerze pokładowym. Niemniej jednak amerykański producent podaje, że godzinne ładowanie samochodu przy pomocy Wall Connector w przybliżeniu zwiększa zasięg o:

 • Tesla Model S i Model 3 – około 71 km
 • Tesla Model X i Model Y – około 51 km

Wartości te uzależnione są oczywiście od mocy ładowania i natężenia prądu. Podobne wyniki, jak podane powyżej można uzyskać ładując Model S, Model 3, Model X lub Model Y z mocą ok. 11,5 kW i przy natężeniu 32 A. Parametry muszą zostać dostosowane do modelu auta. Optymalizacja instalacji elektrycznej, którą dysponuje w swojej nieruchomości inwestor do możliwości i parametrów stacji ładowania Tesla Wall Connector należy do elektryka legitymującego się określonymi uprawnieniami SEP.

Stacja ładowania Tesla Wall Connector

Stacja ładowania Tesla Wall Connector; Źródło: tesla.com

Tesla Wall Connector – najważniejsze cechy i parametry

Domowa stacja ładowania Tesla Wall Connector charakteryzuje się wieloma cechami, które sprawiają, że jej użytkowanie jest intuicyjne, wygodne, a przede wszystkim wydajne (przy odpowiedniej optymalizacji instalacji w odniesieniu do modelu auta). Producent, a także użytkownicy tego urządzenia doceniają je za takie aspekty jak:

 • Elastyczność w zakresie montażu stacji ładowania – niektóre domowe stacje ładowania wymagają montażu wewnątrz pomieszczenia, co ma je uchronić przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, czy skrajnych temperatur i tym samym przedłużyć ich działanie. Tesla Wall Connector daje swoim użytkownikom swobodę w tym zakresie, gdyż bez uszczerbku dla wydajności i funkcjonowania stacji można ją zamontować zarówno wewnątrz pomieszczenia (np. w garażu), jak również na zewnętrznej ścianie budynku;
 • Szybkość ładowania pojazdów – zważywszy na fakt, że przy optymalnych parametrach ładowania ładowarka od Tesli jest w stanie zwiększyć zasięg samochodu o około 71 km w trakcie godzinnej sesji, to jej możliwości w tym zakresie należy uznać za więcej niż zadowalające. Warto pamiętać, że ładowanie w domu jest zazwyczaj bardziej komfortowe niż na ogólnodostępnej stacji i auto najczęściej ładuje się w nocy. Daje to komfort pełnego zasięgu pojazdu każdego dnia;
 • Ergonomia konstrukcji i możliwość dostosowania – Tesla znana jest ze swoich minimalistycznych projektów w zakresie designu urządzeń, jednak Wall Connector charakteryzuje się dodatkowo przemyślanymi rozwiązaniami w obszrze ergonomii oraz elastycznego dostosowania do wymogów instalacyjnych. Generuje to szerokie możliwości w kontekście zastosowania stacji. Dodatkowo Wall Connector dysponuje długim (7,3 m) ale jednocześnie lekkim kablem, który kierowca może wozić w samochodzie w przypadku wystąpienia konieczności ładowania auta poza domem;
 • Możliwość współdzielenia mocy – funkcja ta to jedna z największych zalet stacji ładowania od Tesli. Pozwala ona na jednoczesne ładowanie nawet sześciu aut dzięki dzieleniu zasilania z jednego obwodu elektrycznego. To doskonałe rozwiązanie w siedzibach firm, ale także w gospodarstwach domowych, w których występuje potrzeba ładowania więcej niż jednego samochodu w tym samym czasie;
 • Wygoda komunikacji – Tesla Wall Connector pozwala na pełną kontrolę urządzenia poprzez podłączenie go do lokalnej sieci WiFi. Użytkownik nie musi wówczas pamiętać o instalowaniu kolejnych aktualizacji oprogramowania, gdyż są one automatycznie przesyłane do urządzenia. Dzięki takiej łączności możliwy jest oczywiście również zdalny dostęp do informacji na temat eksploatacji stacji ładowania.

Wśród najważniejszych parametrów Tesla Wall Connector (3 generacji) należy wymienić:

 • Moc wyjściowa od 7,4 kW do 22 kW;
 • Zakres natężenia prądu 12 – 48 A;
 • Nominalne napięcie 200 – 240 V AC;
 • Długość kabla 7,3 m;
 • Wymiary 34,5 cm x 15,5 cm x 11 cm;
 • Waga 4,5 kg;
 • Zakres temperatur pracy -30 do 50 stopni Celsjusza;
 • Wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy (RCD) typu A + DC 6mA.

Jak zainstalować stację ładowania Tesla Wall Connector?

Montaż domowej stacji ładowania to czynność, której nie może przeprowadzić samodzielnie każdy nabywca takiego urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku stacji Tesla Wall Connector. Amerykański producent podpowiada, jakie cztery kroki należy przejść aby cieszyć się możliwościami stacji ładowania samochodów elektrycznych w domu. Celem zainstalowania Tesla Wall Connector należy:

1. Znaleźć firmę montującą stacje ładowania – oczywiście można w tym zakresie skorzystać także z pomocy doświadczonego elektryka, który posiada stosowne uprawnienia SEP. Tesla udostępnia w swoim serwisie narzędzie wyszukujące instalatorów świadczących usługi w lokalizacji inwestora;

2. Zapoznać się z indywidualną wyceną – instalator może udzielić informacji dotyczących kosztorysu online (wówczas inwestor zgromadzi więcej ofert). Jeżeli jednak właściciel nieruchomości ma wątpliwości dotyczące możliwości instalacyjnych, może poprosić o przeprowadzenie audytu. Tesla zaleca montaż w obwodzie o natężeniu 60 A w niewielkiej odległości od instalacji elektrycznej;

3. Zamówić Tesla Wall Connector – urządzenie można zamówić samodzielnie w najbliższym centrum serwisowym Tesla lub zlecić ten etap instalatorowi sprawdzając konkurencyjność uzyskanej przez niego ceny;

4. Umówić się na montaż – po dostawie stacji ładowania instalator powinien zaplanować montaż i uzgodnić z klientem termin dogodny dla obu stron. Inwestor powinien być obecny na miejscu montażu, aby móc odebrać wykonaną pracę.

Stacja ładowania Tesla Wall Connector – często zadawane pytania

Zakup, montaż i użytkowanie każdego urządzenia może rodzić pytania, które warto zadać by cieszyć się bezpieczeństwem i pełnią możliwości takiego sprzętu. W przypadku stacji ładowania Tesla Wall Connector również pojawiają się zagadnienia, które należy omówić.

Do ilu procent najlepiej ładować samochód za pomocą Tesla Wall Connector?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista i że baterię w Tesli (lub aucie innego producenta) najlepiej ładować “do pełna” czyli do 100%, szczególnie jeśli mamy taką możliwość ładując auto w domu. Producent zaleca jednak standardowe ładowanie do około 90% pojemności akumulatora. Pełne możliwości baterii warto wykorzystywać jedynie w przypadku planowania dłuższej podróży.

Czy muszę zainstalować Tesla Wall Connector, jeżeli jeżdżę Teslą?

To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych w kontekście kompatybilności samochodów marki Tesla jedynie ze stacjami ładowania tej marki. Choć ładowanie samochodu amerykańskiej marki z Tesla Wall Connector gwarantuje bardzo dobre parametry tego procesu, to auta Tesli można z powodzeniem ładować na większości stacji dysponujących złączem Typu 2.

Ile kosztuje stacja Tesla Wall Connector?

Stacja ładowania Tesla Wall Connector w oficjalnej polskiej dystrybucji kosztuje obecnie 3 349 zł (3 generacja). Oczywiście planując inwestycję należy wziąć pod uwagę również koszty montażu stacji, które będą uzależnione od wielu czynników. Koniecznym może się okazać na przykład zakup słupka w przypadku instalacji wolnostojącej, a to już dodatkowy koszt rzędu niespełna 3 200 zł.

Czy ładowanie za pomocą Tesla Wall Connector jest szybsze niż na stacji Tesla Supercharger?

Domowa stacja Tesla Wall Connector oferuje ładowanie prądem przemiennym AC z maksymalną mocą do 22 kW. Ładowanie będzie zatem zdecydowanie wolniejsze niż na stacji Tesla Supercharger, która pomija ładowarkę pokładową i przesyła prąd stały DC z mocą np. 250 kW. Nie zmienia to oczywiście faktu, że ładowanie samochodu w domu jest bardziej komfortowe.

Jak długo trwa montaż stacji ładowania Tesla Wall Connector?

Czas trwania montażu stacji ładowania Tesla Wall Connector uzależniony jest od stopnia skomplikowania tego procesu. Brak konieczności dokonywania zaawansowanych modyfikacji, instalowania słupka pod stację itp. może skrócić czas montażu do kilku godzin. W przeciwnym przypadku trzeba przygotować się na przeznaczenie nawet 2 dni na ten cel.

Stacje ładowania Tesla to urządzenia z wysokiej półki pod względem jakości wykonania i oferowanych parametrów. Ich ceny nie są także zaporowe w porównaniu do konkurencyjnych stacji ładowania o podobnych cechach i funkcjach. Warto także pamiętać, że za pomocą Tesla Wall Connector można ładować również samochody innych producentów (ze złączem Typu 2), co sprawia, że kierowca ma w tym zakresie spory wybór rynkowy.
Informacje o autorze

Marta Kazimierska

Zainteresowana rynkiem nowych technologii i rozwiązań wspierających wdrożenia odnawialnych źródeł energii. Śledząca trendy w gospodarce i kulturze Dalekiego Wschodu. W szczególności skoncentrowana na badaniu perspektyw rozwoju magazynowania energii elektrycznej i elektromobilności w Polsce. Ciekawi ją także tematyka poziomu samoświadomości ekonomicznej konsumentów. Entuzjastka turystyki motocyklowej i książek każdego gatunku.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments