Stałe ceny mieszkań

Ocena: 5 (ilość ocen: 2)

Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Podobno najlepszy rynek nieruchomości, to taki, który jest stabilny. Działa to w dwie strony. Deweloperzy mogą spokojnie patrzeć w przyszłość i opierać swoje analizy o bardziej niż prawdopodobne dane. Nabywcy natomiast, planując zakup wymarzonego mieszkania nie muszą się śpieszyć i mogą odpowiednio zoptymalizować własny budżet.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Nowe mieszkania sprzedają się świetnie, a mimo to ceny nie wzrastają. Doszło do równowagi między popytem a podażą. Polacy w dalszym ciągu chętnie inwestują w sektorze budowlanym. Sprzyjają temu korzystnie oprocentowane kredyty, niskie stopy procentowe, a także niewielkie zmiany w WIBOR 3M. Mimo, że średni koszt wszystkich kredytów wzrósł, nie jest to bezpośrednio spowodowane podwyżkami. Swoją ofertę hipoteczną wycofał Bank BPH, który oferował do tej pory bardzo niską marżę, przez co podniesiona została automatycznie średnia dla całego sektora. Zmiany w mBanku i przeniesienie oferty do mBanku Hipotecznego przy niewielkiej zmianie marż, również miało wpływ na ogólny obraz.

Na przestrzeni ponad roku ceny na największych rynkach nieruchomości w Polsce praktycznie nie drgnęły. Zmiany w budownictwie deweloperskim były marginalne – średnio metr podrożał o 100 złotych. Staniały jedynie mieszkania z ryku wtórnego w Krakowie i Warszawie, od stu do trzystu złotych.

Limity MdM kształtują rynek

Wpływu programu Mieszkanie dla Młodych na rynek nieruchomości nie można przecenić. Obecnie ok 25% nowych nieruchomości kupowanych jest za pomocą programu . W rekordowej pod tym względem Łodzi wynik sięgnął niemal siedemdziesięciu dwóch procent. Deweloperzy widząc trend i sukces rządowej akcji nie mogli sobie pozwolić na windowanie cen. Limity dotyczące Mieszkania dla Młodych są wyznaczane co kwartał dla największych miast, najbliższych im gmin i reszty województwa. Bank Gospodarstwa Krajowego nie śpieszy się do podnoszenia cen maksymalnych, a inwestorzy nie mogą strać tak dużej, potencjalnej grupy odbiorców.

Do większych zmian nie powinno dojść. Duża konkurencja i rządowy program odpowiednio studzą zapał sprzedających. Z niecierpliwością czekamy na środki z MdM 2017. Nie zapominajmy jednak o możliwości skorzystania z MdM 2018, w końcu to już niedługo.

Najnowsze aktualności / recenzje

  1. sam nie wiem czy nie zawlczyć o mdm 2018. to nie jest tak daleko, a warto może poczekać. Warunki niby spełniam, pieniądze też będą niezłe, bo mamy dwójkę szkrabów. chyba czas na zmiany. większość nieruchomości u mnie spełnia limity mdm. to będzie pewnie wyzwanie, ale co mi tam

  2. Z mężem niestety nie jesteśmy w stanie odłożyć na wkład własny, wychowując dwójkę dzieci. Dlatego mieszkanie dla młodych bez udziału własnego to tak wielka szansa dla nas. będziemy się starać, ael jeszcze w edycji mdm 2017, nie możemy czekać jeszcze dwóch lat.

  3. wszystkim ma się oplacać, do tego ma prowadzić wolny rynek. ale czy tak jest? mieszkań wciąż jest za mało. wysokie ceny mieszkań plus wkład własny. chociaż trochę lżej jak się ma kredyt hipoteczny z mdm.

Dodaj komentarz