Stałe ceny mieszkań

5 /5
(Ocen: 1)

Podobno najlepszy rynek nieruchomości, to taki, który jest stabilny. Działa to w dwie strony. Deweloperzy mogą spokojnie patrzeć w przyszłość i opierać swoje analizy o bardziej niż prawdopodobne dane. Nabywcy natomiast, planując zakup wymarzonego mieszkania nie muszą się śpieszyć i mogą odpowiednio zoptymalizować własny budżet.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Nowe mieszkania sprzedają się świetnie, a mimo to ceny nie wzrastają. Doszło do równowagi między popytem a podażą. Polacy w dalszym ciągu chętnie inwestują w sektorze budowlanym. Sprzyjają temu korzystnie oprocentowane kredyty, niskie stopy procentowe, a także niewielkie zmiany w WIBOR 3M. Mimo, że średni koszt wszystkich kredytów wzrósł, nie jest to bezpośrednio spowodowane podwyżkami. Swoją ofertę hipoteczną wycofał Bank BPH, który oferował do tej pory bardzo niską marżę, przez co podniesiona została automatycznie średnia dla całego sektora. Zmiany w mBanku i przeniesienie oferty do mBanku Hipotecznego przy niewielkiej zmianie marż, również miało wpływ na ogólny obraz.

Na przestrzeni ponad roku ceny na największych rynkach nieruchomości w Polsce praktycznie nie drgnęły. Zmiany w budownictwie deweloperskim były marginalne – średnio metr podrożał o 100 złotych. Staniały jedynie mieszkania z ryku wtórnego w Krakowie i Warszawie, od stu do trzystu złotych.

Limity MdM kształtują rynek

Wpływu programu Mieszkanie dla Młodych na rynek nieruchomości nie można przecenić. Obecnie ok 25% nowych nieruchomości kupowanych jest za pomocą programu . W rekordowej pod tym względem Łodzi wynik sięgnął niemal siedemdziesięciu dwóch procent. Deweloperzy widząc trend i sukces rządowej akcji nie mogli sobie pozwolić na windowanie cen. Limity dotyczące Mieszkania dla Młodych są wyznaczane co kwartał dla największych miast, najbliższych im gmin i reszty województwa. Bank Gospodarstwa Krajowego nie śpieszy się do podnoszenia cen maksymalnych, a inwestorzy nie mogą strać tak dużej, potencjalnej grupy odbiorców.

Do większych zmian nie powinno dojść. Duża konkurencja i rządowy program odpowiednio studzą zapał sprzedających. Z niecierpliwością czekamy na środki z MdM 2017. Nie zapominajmy jednak o możliwości skorzystania z MdM 2018, w końcu to już niedługo.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
ermi
ermi
30 października 2016 22:01

wszystkim ma się oplacać, do tego ma prowadzić wolny rynek. ale czy tak jest? mieszkań wciąż jest za mało. wysokie ceny mieszkań plus wkład własny. chociaż trochę lżej jak się ma kredyt hipoteczny z mdm.

camawruk
camawruk
21 września 2016 15:15

jest 500plsu? jest. to i mieszkanie plus będzie, trzeba po prostu poczekać: http://mieszkanieplus.org.pl/ – chociaż jedno wiadomo: nigdy nie będzie za darmo 😀

paloma
paloma
21 września 2016 11:26

Z mężem niestety nie jesteśmy w stanie odłożyć na wkład własny, wychowując dwójkę dzieci. Dlatego mieszkanie dla młodych bez udziału własnego to tak wielka szansa dla nas. będziemy się starać, ael jeszcze w edycji mdm 2017, nie możemy czekać jeszcze dwóch lat.

witek
witek
19 września 2016 11:58

sam nie wiem czy nie zawlczyć o mdm 2018. to nie jest tak daleko, a warto może poczekać. Warunki niby spełniam, pieniądze też będą niezłe, bo mamy dwójkę szkrabów. chyba czas na zmiany. większość nieruchomości u mnie spełnia limity mdm. to będzie pewnie wyzwanie, ale co mi tam

specjalista
specjalista
15 września 2016 15:51

to mdm ma dwie funkcje jak się okazuje na rynku

Adam
Adam
15 września 2016 10:21

jak zaczniemy zarabiać tak jak na zachodzie, to takie ceny będą do przeskoczenia 🙂