Stopkomornikowi – nasza opinia – dlaczego nie warto?

5 /5
(Ocen: 2)

Zawód komornika raczej nie cieszy popularnością, szczególnie wśród osób z zaległościami finansowymi. Co tu dużo mówić – nawet ja sama (chociaż nie mam problemów ze spłatą zobowiązań) czuję się nieswojo na myśl o takiej wizycie. Bądź co bądź, egzekucja komornicza to wyjście ostateczne, które wiąże się z utratą cenniejszych rzeczy i ogromnym stresem. Niektórzy dłużnicy oddaliby naprawdę wiele (z tego co im zostało), by odsunąć od siebie ponure widmo takiego scenariusza. I właśnie wtedy, jak na wezwanie, pojawia się strona Stopkomornikowi.pl. Czy oferowana przez nią pomoc we wstrzymaniu egzekucji to spełnienie marzeń dłużników? Cóż.. obawiam się, że bliżej jej do koszmaru. Dlaczego tak sądzę? O tym w artykule.

Pierwsze wrażenia ze Stopkomornikowi.pl

Wyobraźmy sobie taką sytuację – wziąłeś kilka pożyczek, ale przekalkulowałeś swoje możliwości i nie dajesz rady ich spłacać. Przychodzą kolejne ponaglenia i ostrzeżenia, że sprawa trafi do komornika. I gdy gorączkowo szukasz jakiegoś rozwiązania, trafiasz na stronę Stopkomornikowi, która wydaje się lekiem na całe zło. Tylko czy na pewno?

Trzeba powiedzieć, że jej wygląd rzeczywiście może budzić zaufanie. Znajdziemy na niej stonowane kolory, przyjazne grafiki i słowa wsparcia od zadowolonych klientów, którzy rozwiązali wszystkie swoje problemy z długami dzięki (!!!) kolejnej pożyczce. Aż chce się skorzystać. Bo dlaczego i nie? Wszystko wygląda zachęcająco i co najważniejsze – wiarygodnie. Nikt (łącznie ze mną) nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości, co do oferty Stopkomornikowi – to instytucja finansowa oferująca pożyczki bez BIK na przystępnych warunkach. Według informacji na stronie, każdy, nawet osoba zadłużona czy z komornikiem na głowie, może otrzymać tu pomoc finansową. Hm… odniosłam silne wrażenie, że gdzieś to już słyszałam. Postanowiłam sprawdzić, jak to naprawdę jest ze stroną Stopkomornikowi.

By tego się dowiedzieć musiałam najpierw odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Pierwsze dotyczyło tego, jaką kwotą pożyczki pozabankowej byłabym zainteresowana. Ponieważ (na szczęście;)) nie potrzebowałam żadnych pieniędzy na spłatę komornika, wybrałam najmniejszy dostępny zakres pieniędzy. W opcjach były jednak nawet większe sumy, bo aż do 60.000 zł.

Stopkomornikowi.pl - strona główna

źródło: Stopkomornikowi.pl

Gdy przeszłam do kolejnego pytania, poproszono mnie o dokładne określenie kwoty, która “pozwoliłaby mi wyjść na prostą”. Hm… Znów? Żeby się nie czepiać przemilczę fakt, że w takim razie pierwszy krok był zupełnie niepotrzebny. Mimo wszystko, żeby ruszyć dalej, musiałam podjąć decyzję, więc na chybił trafił padło na kwotę 5.000 zł. Kolejne pytania dotyczyły preferowanego terminu wypłaty gotówki oraz najkorzystniejszej dla mnie formy spłaty. Do wyboru miałam tylko kilkumiesięczne opcje, a zatem pożyczkodawca Stopkomornikowi wybrał bezpieczną formę, czyli pożyczki na raty.

Co warto podkreślić, przy każdym pytaniu znajdowały się uwagi, które upewniały mnie w przekonaniu, że strona należy do firmy pożyczkowej podchodzącej odpowiedzialnie do kwestii udzielenia chwilówek:

Stopkomornikowi.pl - porady

źródło: Stopkomornikowi.pl

Jak bardzo się myliłam, okazało się niestety dopiero później.

W tym miejscu wciąż jeszcze wydawało mi się, że Stopkomornikowi rozumie i troszczy się o swoich klientów. Szczególnie, że warunki zaproponowanej oferty byłyby idealne dla osoby, która ma kłopoty finansowe. Dla parametrów mojej pożyczki (5.000 zł na 12 miesięcy) rata wyniosłaby jedynie 437,95 zł. Jak szybko przeliczyłam, oznacza to koszt kredytu w wysokości jedynie 255,40 zł!!! Brzmi jak biznes życia! Zaraz, zaraz.. coś zaczęło mi świtać. Czy ja gdzieś już podobnego “biznesu życia” nie widziałam? Hmm.. Podobnie było chyba w przypadku Zebra Pożyczki? Nie chciało mi się w to wierzyć! Uznałam, że to przypadkowa zbieżność. Moje złudzenia zaczęły się jednak rozwiewać, kiedy na pulpicie z wyliczeniami przykładowej pożyczki zauważyłam malutki znak zapytania, który łudząco przypominał ten ze strony Zebrapożyczki.pl.

Stopkomornikowi.pl - dymek

źródło: Stopkomornikowi.pl

Co prawda, część komunikatu była ucięta, ale to co zostało było identyczne z treścią dymku na stronie należącej do Geldor Artur Karwot – “Przykładowe warunki pożyczki/kredytu, którą/ym jesteś zainteresowany mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zawierają takich kosztów jak ubezpieczenie, prowizja czy opłaty administracyjne. Koszty te mogą zostać dodane przez instytucję udzielającą finansowania.

Zebrapozyczki.pl - dymek

źródło: Zebrapozyczki.pl

Przypadek? Wciąż miałam nadzieję, że tak, dlatego przeszłam do etapu składania wniosku, by sprawdzić czy i tu znajdę podobieństwa. I spotkało mnie niemałe zaskoczenie!

Nieee… Niestety tylko żartuję. Na stronie rejestracyjnej Stopkomornikowi znalazłam identyczną informację, jak na stronie Zebrapożyczki.pl mówiącą o tym, że
(…) warunki pożyczki/kredytu przedstawione w serwisie (…) mają charakter wyłącznie informacyjny” i faktyczne koszty mogą zostać dodane przez Inwestora.
Czyli kolejny raz, atrakcyjne warunki finansowania służyły jedynie zdobyciu moich danych i nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości? I czyżby miało chodzić o tego samego tajemniczego Inwestora, którego poznaliśmy już na stronie Zebrapożyczki? Tego samego, którego nie poznamy, dopóki on sam nie zechce zainteresować się naszym wnioskiem?

Stopkomornikowi.pl - formularz danych osobowych

źródło: Stopkomornikowi.pl

Wciąż starałam się odsuwać od siebie tę myśl. Bo przecież, w jakim celu ktoś tworzyłby dwie, niemal identyczne strony, na których otrzymanie pożyczki graniczy z cudem? Wydawało mi się to bez sensu, dlatego bliżej przyjrzałam się serwisowi Stopkomornikowi. Zamiast różnic, znalazłam tylko więcej podobieństw.

Inna strona, wydźwięk ten sam

Zacznijmy od tego, że podobnie jak w przypadku Zebra Pożyczki wygląd i zawartość strony sugeruje, że Stopkomornikowi.pl jest faktycznym podmiotem udzielającym pożyczki. Znajdziemy tu wypisaną całą listę zalet oferty i same pozytywne opinie, podejrzanie wręcz zadowolonych klientów, którym pożyczka od Stopkomornikowi pomogła spłacić zobowiązania:

Stopkomornikowi.pl - klienci

źródło: Stopkomornikowi.pl

Dla większości osób odwiedzających, będzie to więc zwykła witryna kolejnego pożyczkodawcy (podobnie jak w przypadku Zebra Pożyczki). Wprawne oko zauważy jednak, że przy fantastycznych warunkach kredytu brakuje obowiązkowej informacji o RRSO, a wizerunki i wypowiedzi klientów wyszły spod ręki speców od tworzenia treści.

To jednak jeszcze nie wszystko. Właściciel strony najwyraźniej miał świadomość tego, że coraz mniej osób opiera swoją ocenę czy to firmy pożyczkowej, czy jakikolwiek innych usług, wyłącznie na pozytywnych opiniach. Coraz częściej szukamy innych dowodów na to, że danej firmie można zaufać. Dlatego, aby przekaz na stronie Stopokomornikowi uczynić jeszcze bardziej wiarygodnym, postarał się o różnego rodzaju porady, które miały mu nadać bardziej profesjonalny wizerunek. W dziale najczęściej zadawanych pytań (FAQ), dowiemy się zatem m.in. co zrobić, gdy czeka nas egzekucja komornicza (jak to co – oczywiście wziąć pożyczkę od Stopkomornikowi), czy jak odpowiedzialnie zaciągać pożyczki.

O ile część odpowiedzi powinna wzbudzić nasze wątpliwości (np. spłacanie pożyczki pożyczką, które może prowadzić do pętli zadłużeń), o tyle niektóre, mogłyby faktycznie być pomocne:

Stopkomornikowi.pl - FAQ

źródło: Stopkomornikowi.pl

Moim osobistym faworytem jest ostatnia porada, która jako źródło dodatkowej wiedzy podała stronę kampanii społecznej uczącej odpowiedzialnego zawierania umów finansowych:

Stopkomornikowi.pl - FAQ

źródło: Stopkomornikowi.pl

Jakie było Wasze pierwsze skojarzenie? Moje było takie, że jeśli ten pożyczkodawca stosuje dobre praktyki branży finansowej, to z całą pewnością można mu zaufać i skorzystać z jego usług. I sądzę, że nie tylko ja mogłam odnieść takie wrażenie. To bardzo skuteczny zabieg, który mógłby uśpić czujność najbardziej ostrożnych. Wielu z nas skorzystałoby z oferty, nie zaglądając nawet do regulaminu. I tu popełniliby ogromny błąd. Dlaczego? Ponieważ regulamin Stopkomornikowi jest kalką regulaminu Zebra Pożyczki! Właściciel obu stron zmienił jedynie nazwę samego serwisu. Reszta pozostała ta sama. Nie wierzycie? Ja też nie mogłam, ale fakty mówią same za siebie.

Regulamin Stopkomornikowi, czyli przeżyjmy to jeszcze raz

Omawiając regulamin ze strony Stopkomornikowi mogłabym właściwie cytować własne słowa z artykułu o Zebra Pożyczki. W obu przypadkach mamy do czynienia z zawiłymi, trudnymi do zrozumienia zapisami, które nijak mają się do rzeczywistości.

Na początek, kolejny raz dowiadujemy się, że właścicielem serwisu nie jest żaden mniej czy bardziej znany pożyczkodawca, lecz Administrator, którym jest … (chwila napięcia), firma Geldor Artur Karwot. A zatem dokładnie ten sam podmiot, który odpowiada za stronę Zebra Pożyczki, i który wcale nie świadczy usług pożyczkowych! Wyznaję jednak zasadę, że nie powinno się oceniać regulaminu po pierwszym zapisie, a firmy po jednej stronie internetowej. A może Pan Artur Administrator nabrał doświadczenia po pierwszej próbie i teraz rzeczywiście oferuje pożyczki na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach? Zobaczmy, co na ten temat mówi nam regulamin:

Stopkomornikowi.pl - regulamin

źródło: Stopkomornikowi.pl

No niestety! Głównym zadaniem Administratora nadal jest wyłącznie gromadzenie danych i przekazywanie ich Inwestorowi – co znamy już z regulaminu poprzedniej strony, którą Pan Artur zarządza. Nie będziemy mogli zatem zwrócić się do niego w przypadku, gdy coś z naszą pożyczką okaże się nie tak, gdyż Stopkomornikowi jest tylko POŚREDNIKIEM! Kto jest zatem faktycznym pożyczkodawcą? Hmm.. niech zgadnę – Inwestor?

Stopkomornikowi.pl - regulamin

źródło: Stopkomornikowi.pl

Bingo! Mamy tu do czynienia z tym samym schematem działania, co w przypadku Zebra Pożyczki. W skrócie wygląda to tak, że właściciel strony (Administrator) jest jedynie pośrednikiem kojarzącym Pożyczkobiorców i Pożyczkodawców (Inwestorów). Ci ostatni, otrzymają nasz wniosek tylko wtedy, gdy założymy konto w Serwisie i dokonamy aktywacji konta (płatnej, ale o tym za chwilkę). My natomiast (Pożyczkobiorcy), musimy grzecznie siedzieć i czekać, aż wreszcie pojawi się Inwestor zainteresowany naszym wnioskiem.

Jako ciekawostkę dodam, że zdobywanie Inwestorów przez Administratora jest tajemnicą handlową, więc dopóki Inwestor sam się do nas nie odezwie, nie dowiemy się absolutnie niczego – ani kim może on być, ani na jakich warunkach będzie działał. Jak dla mnie, za dużo tu niewiadomych – nie wiemy czy i do kogo trafią nasze dane, nie możemy również nawet wstępnie ocenić warunków udzielania pożyczki (czy będzie to firma, czy osoba prywatna). Właściwie nie wiemy, czy ktokolwiek się do nas odezwie!!! Według regulaminu, aktywowany wniosek jest ważny 30 dni i jedynie w tym czasie mają do niego dostęp Inwestorzy. Czy to oznacza, że aktywuję wniosek i pożyczkę mam w kieszeni?

Stopkomornikowi.pl - aktywacja wniosku

źródło: Stopkomornikowi.pl

No nie bardzo – zgodnie z regulaminem pełna decyzyjność leży po stronie Inwestora, który zgodnie ”ze swoimi systemami oceny” może (ale nie musi) nasz wniosek zaakceptować. Żadnych gwarancji nie ma. Administrator w tej sprawie umywa ręce, stwierdzając, że nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za brak kontaktu ze strony Inwestora. Jeśli nasz profil kredytowy żadnemu Inwestorowi się nie spodoba, przez miesiąc będziemy żyć w niepewności, by ostatecznie dowiedzieć się, że nici z pożyczki:(

Hm… nie wygląda to za dobrze – rozmyta odpowiedzialność, żadnych konkretów i brak gwarancji udzielenia pożyczki. A co z opłatami?

Opłaty w Stopkomornikowi

Właściciel serwisu zapewnia w regulaminie, że nie pobiera żadnych prowizji i kosztów związanych z udzieleniem pożyczki. Nie jest jednak żaden piękny gest ze strony Administratora – po prostu, wszelkie opłaty związane z pożyczką mogą być ustalane jedynie przez podmiot, który jej udziela (czyli w tym przypadku Inwestora). Czy to oznacza, że nie czekają nas żadne koszty z tytułu korzystania ze strony? Niestety, kolejny raz nic z tego. Opłaty są, w dodatku identyczne jak w przypadku Zebra Pożyczki.

Stopkomornikowi.pl - opłaty

źródło: Stopkomornikowi.pl

Zapłacimy w pierwszej kolejności, za rejestrację w serwisie – niemal 5 zł+VAT (za SMS) lub 3 zł+VAT (przelewem). Kolejna opłata – za aktywację wniosku – to już ok. 11 zł+VAT (za SMS) lub 8 zł+VAT(przelewem). Hmm.. 11 zł to już większa suma. Może tę opłatę można po prostu ominąć? Nie bardzo – jeśli nie zapłacimy, naszego wniosku nie zobaczy żaden Inwestor, a to oznacza, że nasze szanse na pożyczkę będą zerowe. Z prostych wyliczeń wynika, że aby w ogóle mieć nadzieję na wsparcie finansowe, na wstępie musimy zapłacić około 16 zł. Suma może wydawać się niewielka, trzeba jednak pamiętać, że złożenie wniosku zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej jest całkowicie bezpłatne!

Na koniec największa i najbardziej absurdalna opłata – za sprawdzenie statusu wniosku. Gdy zobaczyłam ten zapis, (kolejny raz!) przecierałam oczy ze zdumienia. Mamy zapłacić niemal 25 zł+VAT(za SMS) lub 18 zł+VAT(przelewem) za informację, czy wszystko co zrobiliśmy na tej stronie, w ogóle miało sens – od wypełnienia formularza, po aktywację wniosku? Według mnie nie miało. Jeśli skorzystalibyśmy z usług jakiejkolwiek innej instytucji finansowej, żadne tego typu opłaty nie miałyby miejsca. Tymczasem w Stopkomornikowi dolna granica opłat wynosi około 50 zł. Górna zależy tylko i wyłącznie od naszej samokontroli – jeśli będziemy sprawdzać status naszego wniosku raz dziennie, przez 30 dni, będziemy lżejsi o około 750 zł. Natomiast jeśli nie grzeszymy cierpliwością i będziemy go sprawdzać codziennie, 12 razy w ciągu dnia, przez 30 dni – zapłacimy około 9.000 zł!!!!! Nie sądzę, by ktokolwiek szukający ratunku przed komornikiem dysponował taką kwotą. Nie sądzę również, by ktokolwiek powinien tyle płacić za próbę zadbania o swoje interesy. Szczególnie, że w zamian otrzyma jeden, wielki znak zapytania.

Na koniec wisienka na torcie. Enigmatyczny zapis regulaminu, mówiący o tym, że nagłówki regulaminu, nie mogą być uważane za jego merytoryczną część i nie powinny służyć do jego interpretacji!

Stopkomornikowi.pl - regulamin

źródło: Stopkomornikowi.pl

Co ten zapis w ogóle znaczy??? Co autor miał na myśli??? Czy tylko mi wydaje się, że regulamin powinien ułatwiać zrozumienie obowiązków i praw osób, których dotyczy? Jaki był cel konstruowania zapisów w taki sposób? Nie mam pojęcia. Trudno mi również ustalić intencje właściciela strony, który zaserwował taki twór użytkownikom swojego serwisu. Osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej, zdesperowanym, które liczyły na pomoc ze strony Stopkomornikowi, a które natrafiły jedynie na długą listę kosztów.

Stopkomornikowi – moja opinia

Usługi oferowane przez Stopkomornikowi są identyczne do tych, które znajdziemy na Zebra Pożyczki. Moja opinia nie może być zatem inna, od tej którą wystawiłam poprzedniemu serwisowi – ze Stopkomornikowi.pl zdecydowanie nie warto korzystać! Dlaczego?

Moje wątpliwości wzbudza rozdźwięk między komunikacją na stronie, a komunikacją w regulaminie. Informacje na stronie głównej Stopkomornikowi zapewniają, że dzięki oferowanej pomocy finansowej będą możliwe wstrzymanie egzekucji komorniczej, spłata poprzednich zobowiązań i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Niestety, praktyka pokazuje, że to tylko puste hasła marketingowe.

Korzystając z usług tego serwisu, pewni możemy być tylko opłat. Bo na pożyczkę raczej nie ma co liczyć – nawet jeśli nasz wniosek rzeczywiście trafi do jakiegokolwiek Inwestora, nikt nie da nam gwarancji, że ten zdecyduje się z nami współpracować (szczególnie, jeśli mamy problemy z komornikiem). Nie znamy również dnia ani godziny – na reakcję Inwestora możemy czekać miesiąc czy nawet dłużej (jeśli oczywiście zapłacimy za przedłużenie wniosku). Nie wiadomo, z kim współpracuje Stopkomornikowi, a to oznacza, że nie wiemy do kogo trafią nasze dane oraz czego po tej współpracy możemy się spodziewać. Zaproponowane przez Inwestora warunki mogą przecież okazać się dla nas niekorzystne i staniemy przed wyborem mniejszego lub większego zła. Albo będziemy musieli zrezygnować z oferowanej pożyczki (tracąc tym samym nasz czas i pieniądze) albo zaakceptujemy warunki i narazimy się na ryzyko pogorszenia naszej sytuacji finansowej. Czy naprawdę powinniśmy stawać przed podobnym dylematem?

Martwi mnie jeszcze jedna rzecz. Stopkomornikowi.pl to jedna z wielu stron należących do Geldor Artur Karwat. Oprócz Zebra Pożyczki i Stopkomornikowi na liście znajdziemy jeszcze:

Alfapro.pl
As-chwilówka.pl
Cedino.pl
Colorcredit.pl
Eksolon.pl
Euresco.pl
Fimado.pl
Fresh-finance.pl
Grumman.pl
Pożyczka.click
Pozyczkanatelefon24.pl

Po zbadaniu dwóch serwisów mam obawy, że pozostałe będą powielały znany nam już schemat działania, co mnie osobiście bulwersuje. Jak to jest możliwe, że w ogólnodostępnej przestrzeni jaką jest Internet, funkcjonują strony, które żerują na naiwności i problemach finansowych zwykłych ludzi? Dlaczego takie praktyki wciąż są tolerowane, mimo że na forach znajdziemy dziesiątki, jeśli nie setki ostrzeżeń przed serwisami należącymi do firmy Geldor Artur Karwat? I kiedy wreszcie doczekamy się skutecznych narzędzi do zwalczania takich działań? Na odpowiedzi pewnie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Jedyne co możemy teraz zdziałać, to dalej sprawdzać regulaminy stron podobnych do Stopkomornikowi i ostrzegać przed nimi ludzi. I taki właśnie mamy zamiar.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments