Światowe gospodarki zwiększają udział OZE!

0 /5
(Ocen: 0)

Odnawialne źródła energii, to alternatywa dla surowców kopalnianych, których zasoby z roku na rok się zmniejszają. Myśląc o przyszłości, coraz więcej krajów stawia sobie za cel zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym.

Do 2030 roku każde państwo należące do Unii Europejskiej będzie musiało w swoim miksie wykazać, że 27 proc. wyprodukowanej energii pochodzi z OZE. Jeszcze parę miesięcy temu taka liczba robiła wrażenie, dzisiaj sytuacja się trochę zmieniła, gdyż swoje cele OZE zaprezentowały państwa z innych część globu i trzeba przyznać, że plany niektórych krajów są bardzo ambitne.

Indie stawiają na odnawialne źródła energii

Jeden z trudniejszych celów przed sobą postawiły Indie, które do 2030 roku chcą, by 40 proc. udziału w ich miksie energetycznym pochodziło z energii odnawialnej. Zadanie nie jest łatwe, bo obecnie aż 2/3 energii produkowanej jest z węgla. Według planów potencjał OZE do 2022 roku ma wzrosną z 35 GW do 175 GW, także do tego roku na Półwyspie Indyjskim zostaną zbudowane elektrownie słoneczne o łącznej mocy 100 GW. Kraj zobowiązał się również do redukcji emisji CO2. Łączne nakłady finansowe na wszystkie inwestycje mogą wynieść nawet 2,5 bln dolarów. Wsparcie w realizacji projektów zaproponowały już Niemcy 🙂

Ameryka Południowa nie pozostaje w tyle

W tyle za Indiami, nie zostały państwa Ameryki Południowej – tam plany są równie ambitne. Brazylia do 2030 roku chce, by 23 proc. pochodziło z OZE (bez energetyki wodnej), natomiast sama hydroenergetyka ma stanowić aż 66 proc. udziału w miksie tego kraju. Ponadto, trzecia gospodarka południowoamerykańska zobowiązała się do redukcji CO2.

Nieco skromniej na tle sąsiada, prezentują się plany Argentyny – do 2017 roku państwo chce, by 8 proc. energii pochodziło z OZE, natomiast do 2025 roku udział OZE w miksie miałby wynieść 20 proc. Za słowami argentyńskiego rządu idą też czyny – państwo jest na etapie pozyskiwania źródeł finansowania na realizację inwestycji.

Chyba najambitniejszy cel w swojej strategii postawiło przed sobą Chile, które do 2050 roku chce, by OZE stanowiło aż 70 proc. udziału w miksie – aktualnie odnawialne źródła energii wynoszą ok. 10 proc. Rząd w Santiago będzie stawiał na energię pochodzącą z wiatru i słońca.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments