Tańszy prąd w 2016 roku! Tańszy gaz w 2016 roku! Sprawdź o ile!

0 /5
(Ocen: 0)

skarbonka na dłoniURE zatwierdził wszystkie taryfy przedłożone przez dystrybutorów oraz sprzedawców prądu i gazu. Wielu z nas do dzisiejszego dnia zastanawiało się, czy ceny za energię elektryczną i błękitne paliwo będą wyższe? Na szczęście znamy już odpowiedzi na gnębiące nas pytania. Nasze rachunki za prąd i gaz w 2016 roku będą niższe!

Tańszy prąd w 2016 roku

Nie trzymamy już Was w napięciu – Urząd obliczył, że w związku z nowymi taryfami, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 zaoszczędzimy na rachunkach od 1 do 2 zł netto (ceny średnio spadną o 1,6 proc). Ceny za energię będą niższe głównie dlatego, że w 2016 roku będzie tańszy koszt zakupu zielonej energii. Może nie są to liczby, które powalają, ALE mamy takie czasy, w których każdy grosz jest na wagę złota. Warto także pamiętać, że jeśli obniżone zostały taryfy urzędowe, to do sytuacji na rynku będą musieli dostosować się także alternatywni sprzedawcy, co będzie dla nas oznaczało jeszcze wyższe obniżki!

Wracając do właściwego tematu – Prezes URE, Maciej Bando, podkreśla, że ceny spadły, chociaż zwiększone zostały wydatki na utrzymanie ciągłości dostaw oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Niższe ceny taryf zostały zatwierdzone również w dystrybucji – odbiorcy taryf G zapłacą za stawki dystrybucyjne o 2 proc. mniej.

Jak podaje URE obniżki w taryfach dystrybucyjnych wyniosą:

  • 1 proc. Enea Operator i Enea Dystrybucja,
  • 0,3 proc. Energa Operator i Energa Obrót,
  • 2,6 proc. PGE Dystrybucja i PGE Obrót,
  • 0,9 RWE Stoen Operator,
  • 1,9 proc. Tauron Dystrybucja i Tauron Sprzedaż.

Obniżki cen gazu w 2016 roku!

W nowym roku zapłacimy także mniej za gaz – Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na gaz dla PGNiG i PGNiG Obrót Detaliczny. Na rynkach hurtowych średnio cena została obniżona o 6,1 proc. – 6,6 proc. Nowe taryfy będą obowiązywać do 31 marca 2016 roku. Oznacza to, że klienci detaliczni za gaz zapłacą średnio o 2,1 proc. – 3,3 proc. mniej.

Dobrą wiadomością dla klientów indywidualnych (poza odbiorcami z oznaczeniem „12T”) są także obniżki opłat abonamentowych o 10 proc. Jest to pierwsza taka obniżka od 2009 roku.

Jeśli chcecie poznać aktualne stawki za błękitne paliwo, to zapraszamy Was na stronę: Ceny gazu.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments