Tauron przewiduje dalszy wzrosty cen energii

0 /5
(Ocen: 0)

Nie można wykluczyć wzrostu cen hurtowych energii w Polsce do poziomu obserwowanego w Czechach i w Niemczech – ocenia Krzysztof Zamasz, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Trudno prognozować poziom cen energii elektrycznej w przyszłości, gdy o jego ostatecznym kształcie decyduje tak wiele czynników krajowych i międzynarodowych. Obserwując europejski i światowe rynki energii, a także przewidując potrzeby polskiej energetyki w zakresie modernizacji i koniecznych inwestycji w nowe źródła wytwarzania, nie można wykluczyć wzrostu cen hurtowych energii do poziomu obserwowanego w Czechach i w Niemczech – mówi Krzysztof Zamasz, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

Średnia cena 1 MWh w czwartym kwartale 2008 r. na niemieckiej giełdzie energii EEX wyniosła 68,01 euro.
Prezes Zamasz przypomina, że na ostateczną cenę energii ma wpływ wiele czynników. O jej cenie decyduje zarówno koszt zużytej energii elektrycznej jak i koszty związane z jej dostarczeniem do klienta oraz podatki. Podstawowym paliwem wykorzystywanym przez energetykę jest węgiel, z niego powstaje ok. 94 proc. energii elektrycznej w Polsce. Cena tego paliwa ma decydujący wpływ na końcową cenę energii.

– Na przełomie roku koszt zakupu węgla wzrósł drastycznie o kilkadziesiąt procent, co przełożyło się na wzrost ceny energii. Wydatki na zakup węgla w polskich firmach wytwarzających energię stanowią ponad 50 proc. wszystkich kosztów. Przykładowo dla Grupy Tauron podwyżka surowca z przełomu roku oznaczała wzrost rocznych kosztów wytworzenia energii o około 800 mln zł. Dlatego też wytwórcy energii wystąpili do dostawców węgla z wnioskami o renegocjacje wcześniej zawartych kontraktów. Najbliższy czas pokaże skuteczność tych negocjacji – dodaje Krzysztof Zamasz.

Przypomina, że innym, istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę energii jest niedobór uprawnień do emisji CO2. Szacuje się, że w Polsce wynosi on ok. 10 proc. Cena praw do emisji kształtuje się obecnie na poziomie ok. 15 euro za tonę. Wpływ na cenę uprawnień ma również kurs euro. W przypadku wzrostu gospodarczego wzrośnie popyt na energię, z którym wiąże się wzrost emisji, a co za tym idzie – wzrost cen uprawnień.

Z każdym rokiem rośnie również obowiązek pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, aż do poziomu 12,9 proc. w 2017 roku, z którym wiąże się zakup praw majątkowych.

Krzysztof Zamasz dodaje, że oprócz wzrostu poziomu PKB, zapotrzebowanie na energię determinowane jest również czynnikami atmosferycznymi, np. upalne lato może spowodować gwałtowny skok popytu na energię do celów klimatyzacyjnych. Podobnie długa, mroźna zima spowoduje wzrost zużycia energii elektrycznej do celów grzewczych. Wówczas wraz ze wzrostem konsumpcji energii, w szczególności w godzinach charakteryzujących się dużym zapotrzebowaniem na moc (tzw. szczyty zapotrzebowania), wzrosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku.

Źródło: www.wnp.pl

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments