Troje i więcej dzieci, najwyższa dopłata MdM

0 /5
(Ocen: 0)

W programie Mieszkanie dla Młodych wysokość dopłaty została uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Jednakże, nawet osoby bezdzietne nie zostały pozostawione same sobie. Mogą liczyć na 10% dopłaty, a to spora część wkładu własnego do kredytu hipotecznego! Na co mogą liczyć inne osoby, z większymi rodzinami? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wychowując jedno dziecko możemy otrzymać piętnaście procent dopłaty, dwójka natomiast to dofinansowanie w wysokości 20%. Najbardziej zadowolone będą osoby, mające przynajmniej trójkę pociech. Dla nich ustawodawca przewidział najwyższe, bo 30% wsparcie. To prawie jedna trzecia wartości nieruchomości. Do tej pory 3 154 rodziny otrzymały dopłatę tej wysokości, na co przeznaczono 246 milionów złotych. To znaczy, że średnia wyniosła ok 78 tys. złotych, takich pieniędzy nie można zlekceważyć.

Duża rodzina – Mieszkanie dla Młodych

Podane wyliczenie oczywiście nie oddaje w całości możliwych korzyści. Limity MdM są różne w całej Polsce. Bank Gospodarstwa Krajowego wyznacza maksymalny koszt metra kwadratowego dla każdego województwa oddzielnie. Gdzie najwyższa dopuszczalna cena jest w największych miastach, niższa w gminach sąsiadujących z metropolią i najniższa w pozostałej części regionu. Jak to wygląda w praktyce? W rekordowej Warszawie do 65 metrowego mieszkania możemy uzyskać około 120 tys złotych dopłaty. Pod Poznaniem natomiast będzie to poniżej 90 tysięcy zł. Z drugiej strony, w świętokrzyskim będzie to już mniej niż 70.
Do zestawienia użyliśmy maksymalnych możliwych cen obowiązujących w wskazanych regionach. Dodatkowo, warto pamiętać, że osoby nie mające trójki dzieci uzyskują dopłatę do 50 metrów, natomiast rodziny wielodzietne do 65 mkw.

Pozostałe udogodnienia dla rodzin z trójką dzieci w MdM

Oprócz zwiększonego metrażu objętego dopłatą, rodziny takie mogą zakupić także większą nieruchomość. Maksymalna powierzchnia mieszkania dla osób nie mających trójki dzieci to 75 mkw na mieszkanie i 100 w przypadku domu. Duże rodziny, w obu przypadkach mogą doliczyć sobie dodatkowe 10 metrów. Co ciekawe, ustawa rozróżnia powierzchnię użytkową od mieszkalnej, przez co nieruchomość może zostać zoptymalizowana, zyskując trochę miejsca.
To nie koniec plusów. Rodzina z minimum trójką dzieci ma lepsze warunki MdM niż pozostali. Przede wszystkim limit wieku – maksymalnie 35 lat nie dotyczy ich w zupełności. O dopłatę mogą ubiegać się osoby starsze. Poza tym ustawa wymaga, by przyszły beneficjent nie posiadał w przeszłości nieruchomości. Większe rodziny jednak mogły mieć wcześniej mieszkanie czy dom, gdyż zwrócono uwagę na to, że wraz z powiększaniem się gromadki dzieci, wzrastają potrzeby mieszkaniowe.
Należy pamiętać jednak o jednej, bardzo ważnej sprawie. Z dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można skorzystać tylko raz! Zabieg ten ma na celu maksymalnie ograniczyć próby wyłudzenia środków z MdM.

Jakie warunki MdM się nie zmieniają?

Dla wszystkich pozostają jednakowe zasady dotyczące samego kredytu hipotecznego. Nie może on zostać zaciągnięty w innej walucie, niż PLN. Dodatkowo minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. Dopiero po pięciu można strać się o wcześniejszą spłatę, nie narażając na dodatkowe koszty. Trzecim i ostatnim warunkiem jest maksymalny poziom wkładu własnego, który nie może przekroczyć pięćdziesięciu procent.

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, to poczytaj, zastanów się nad programem. Może ktoś z bliższych, lub dalszych znajomych uzyskał dopłatę? W sumie rozpatrzono pozytywnie prawie sto tysięcy wniosków. Skoro tyle osób zaufało MdM, to musi się opłacać! Tym bardziej, że w styczniu 2018 roku ruszy ostatnia pula dopłat do kredytu hipotecznego w ramach Mieszkania dla Młodych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
MaR...
MaR...
28 grudnia 2017 09:39

Przy trójce dzieci to te dopłaty rzeczywiście są wysokie. Dlaczego single są traktowani w programie o wiele gorzej. W końcu ja kupuje mieszkanie z myślą o przyszłości i właśnie o dzieciach, o tym że chce je mieć. Powinniśmy mieć równe szanse, jeżerli w naszym kraju ma rodzić się więcej dzieci!

marta
marta
6 listopada 2017 10:33

mam dwójkę dzieci i to jest mega wydatek na co dzień, już nie mówię o przełomie sierpień/ wrzesień. wtedy naprawdę trzeba pasa zacisnąć. nie wyobrażam sobie przy trójce spięcia budżetu

szszsz
szszsz
27 czerwca 2017 10:33

niekturzy się plują o to rze takie rodziny mają wyższe dopłaty ale jak oni mają dać sobie radę bez takiego wsparcia? ja mam jedno dziecko i niejest łatwo a co dopiero przy takiej gromadzie. jak jedno choruje to potem drugie i trzecie i znowu pierwsze zararza sie od drugiego. trzeba być człowiekiem i popatrzyć terz troche z innego punktu.

nie tak slodko
nie tak slodko
20 lipca 2017 09:25
Odpowiedz do:  szszsz

tak, tak a jak ktoś ma dwójkę ciągle horujacyh to może jest mu lepiej? wasz wybór ile dzieci macie.

chudy
chudy
21 czerwca 2017 09:54

a jak nie mam 3 dzieci, to od razu zyskam jakieś grosze dopłaty za ciasną klitkę znajdującą się gdzieś na końcu świata, skąd do pracy będę musiał dojeżdżać 3 godziny. To nie dla mnie.

to starszne
to starszne
6 lipca 2017 11:22
Odpowiedz do:  chudy

a próbowałeś kiedyś wychować, ba nawet utrzymać trójkę dzieci??? może wtedy więcej zrozumienia byś okazał

oczi
oczi
18 lipca 2017 09:17
Odpowiedz do:  chudy

ale chyba nie potrzebujesz wielkiego domu dla jednej osoby??? 2 pokoje kuchnia i łazienka to też spoko opcja dla kawalera. jak chcesz luksusów to będziesz musiał na nie zarobić

kryś
kryś
31 maja 2017 15:15

ja tam nie zazdroszczę, troje dzieci to ogromny obowiązek

ludmiła
ludmiła
9 czerwca 2017 11:22
Odpowiedz do:  kryś

Wiem coś o tym. Nie jest łatwo, ale chociaż rząd trochę o nas pomyślał. A tak nawiasem mówiąc, to może jeszcze się doczekasz i zobaczysz jak to jest.