Twoja firma w Internecie – jaki CMS?

0 /5
(Ocen: 0)

Spełniasz marzenie o własnej firmie – przygotowujesz niezbędne dokumenty, organizujesz miejsce i zasoby. Jednak aby skutecznie wystartować, już na tym etapie powinno się pomyśleć o stronie internetowej dla firmy. W dzisiejszych czasach to konieczność. Zachowania zakupowe obecnych pokoleń dobitnie świadczą o tym, że jeśli nie ma cię w Internecie, to nie istniejesz. A zatem, jak się do tego zabrać? Masz kilka opcji – napisać stronę samemu (co może być trudnym i czasochłonnym zadaniem), zlecić jej napisanie firmie zewnętrznej (co z kolei może być drogim i czasochłonnym zadaniem) bądź przygotować ją za pomocą CMS.

CMS, czyli co to jest?

Choć sama nazwa brzmi poważnie, CMS ( ang. Content Management System – System Zarządzania Treścią) to nic innego jak specjalne oprogramowanie ułatwiające przeciętnemu użytkownikowi utworzenie i zarządzanie stroną. Z racji tego, że CMSy (bo są różne, ale o tym za chwilę) są tworzone dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy, ich konfiguracja i zarządzanie zostało maksymalnie uproszczone. Dostajemy specjalny panel użytkownika, gdzie za pomocą kilku przycisków można utworzyć stronę, a potem nadać jej określony wygląd, dodać artykuł, zdjęcie lub film czy też stworzyć miejsce do dyskusji dla jej użytkowników. I to wszystko, nawet bez większej znajomości języków programowania. Warto dodać, że Systemy Zarządzania Treścią są chętnie wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne czy małe firmy, ale także przez dużych graczy. Przykładem mogą być strony firm takich jak Sony, Johnson&Johnson, Fox News czy lokalnie – Poczta Polska.

Jaki CMS dla firmy?

Istnieje naprawdę wiele różnych CMSy, jednak zdecydowana większość z nich opiera się o język PHP oraz panel użytkownika obsługiwany przez przeglądarkę. Dzięki temu CMSy są narzędziami uniwersalnymi i łatwo dostępnymi – w Internecie można znaleźć setki poradników na ich temat. Do najbardziej znanych należą WordPress, ModX, Joomla, Drupal czy ExpressionEngine. Pośród nich pierwsze skrzypce gra WordPress. To na nim działa około 30% wszystkich stron w Internecie, czyli aż ok. 90 mln! To zawrotna liczba, nie ma się jednak co dziwić. WordPress to jeden z najstarszych i najlepiej rozbudowanych CMSów, wspierany przez całą rzeszę programistów – wolontariuszy i nie tylko. Dzięki doświadczeniom tak wielu osób, WordPress jest niezwykle intuicyjny w obsłudze i posiada zróżnicowane narzędzia (tzw. wtyczki), które ułatwią dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb. To co jednak w nim najpiękniejsze, to fakt w zdecydowanej większości jest darmowy.

Nie wszystko samemu

Żeby nie było zbyt pięknie, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Aby WordPress (czy inny CMS) mógł funkcjonować i generować dla nas strony, potrzebuje bardzo ważnej rzeczy jaką jest serwer Apache. Zwykle jest to zewnętrzne (czyli wykupywane u dostawcy) oprogramowanie obsługujące wspomniany już język PHP oraz bazę danych. To dzięki niemu możliwe jest udostępnienie strony w Internecie. I tu dla części użytkowników może pojawić się problem. Chociaż samo podpięcie serwera do WordPress nie wymaga szczegółowej wiedzy, to jednak dla nie-informatyków może to stanowić wyzwanie. Podobnie jak dalsze administrowanie połączeniem. Zawsze bowiem może wydarzyć się awaria, np. serwera. Co w takiej sytuacji? Oczywiście można szukać rozwiązania na forach, ale to czasochłonne zadanie, które w przypadku firmy może oznaczać wymierne straty. Można również zatrudnić w tym celu informatyka, to jednak spory koszt.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która przejmie kwestie techniczne. Za relatywnie niewielką sumę można mieć obsługę techniczną, programistę, grafika, a nawet osobę do tworzenia treści. Na takiej zasadzie działa np. wsparcie WordPress w wp-opieka.pl. Oprócz bezpośredniej 24-godzinnej pomocy w przypadku awarii, można liczyć również na opiekuna klienta, indywidualne usługi (np. dedykowaną wtyczkę) czy też darmowy certyfikat SSL podnoszący wiarygodność strony. Weźmy to pod uwagę zastanawiając się nad tworzeniem strony dla firmy.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments