Tylko elektryczne autobusy w Amsterdamie od 2025 roku

0 /5
(Ocen: 0)

Całkiem niedawno informowaliśmy Was o elektrycznych autobusach, które można zobaczyć na ulicach Warszawy, jak wynika z projektu, na kilku autobusach nie skończy się przygoda mieszkańców stolicy. Jednak znacznie ambitniejsze plany posiadają Holendrzy, którzy zakładają, że do 2025 roku na ulicach Amsterdamu będą kursować tylko autobusy elektryczne.

Amsterdam ma ambicje, do 2025 roku chce zostać pierwszym europejskim miastem, które będzie posiadać tylko elektryczny transport autobusowy. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta w ciągu najbliższych lat autobusy z silnikami diesla (a jest ich około 200) będą zastępowane e-pojazdami.

W ciągu najbliższych dwóch lat Amsterdam zakupi 40 elektrycznych autobusów. Warto zaznaczyć, że autobusy, podobnie jak metro i tramwaje, będą wykorzystywać tylko zieloną energię – ekologiczny punkt dla Amsterdamu, bo w Warszawie to nadal nie wiemy z jakich źródeł pochodzi prąd 🙁 Co ciekawe samorządowcy, zrezygnowali z chińskich autobusów BYD, które zostały zakupione do obsługi lotniska Amsterdam Schiphol, a postawili na e-pojazdy produkowane przez lokalnego producenta VDL, który do tej pory działał głównie na niemieckim rynku. Według producenta, niska cena wzkm sprawia, że zakup elektrycznego pojazdu zwraca się już po około 4-5 latach użytkowania w porównaniu do tradycyjnych środków komunikacji.

Amsterdam to z pewnością jedno z najszybciej elektryfikowanych miast w Europie – co miesiąc powstaje około 25 nowych punktów zasilania do ładowania samochodów elektryczny. Ponadto, miasto posiada największą liczbę elektrycznych taksówek. W tyle też nie chcą zostać inne miasta Holandii – w m.in. Utrechcie, czy Maastricht prowadzone są już programy pilotażowe z elektrycznymi pojazdami.

Nic tylko brać przykład z Holendrów, chociaż w enerad.pl nie do końca jasna pozostaje dla nas kwestia ekologiczności – cały czas się głowimy, czy koszty (nie tylko te finansowe) produkcji takiego autobusu nie przewyższają korzyści…

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
EkoBeka
EkoBeka
23 czerwca 2015 14:35

Oranje będą mieć elektryczne autobusy i będą super eko. A Chinole będa mieć wysokie CO2 bo je będa produkować. Absurdy.