Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny

Dzisiejszy Świat wyostrzył zmysły. Czujnie przeglądamy oferty, analizujemy i wyciągamy wnioski. Starając się o kredyt hipoteczny, przy ogromnym stresie, często lekceważymy dodatkowe oferty banków. Tylko, czy słusznie? Same instytucje finansowe możemy podzielić na trzy grupy, zgodnie z ich indywidualną polityką dotyczącą polis na życie.

Obligatoryjne posiadanie ubezpieczenia na życie

W tym przypadku możemy skorzystać z ubezpieczenia grupowego oferowanego przez konkretny bank, lub przedstawić dokumenty świadczące o umowie zawartej z dowolnym Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Uwaga! Często banki nie akceptują pracowniczego ubezpieczenia grupowego, ponieważ nie zakładają one możliwości cesji praw na bank. Może się okazać, że polisę dla osób starszych lepiej podpisać w banku, który będzie udzielał kredyt. Młodszym osobom sugerujemy sprawdzenie jeszcze innych polis indywidualnych.

Banki niewymagające ubezpieczenia na życie

Ta grupa banków wychodzi z założenia, że zadłużenie po śmierci kredytobiorcy zostanie podjęte przez spadkobierców. W innym przypadku instytucja finansowa zawsze może sprzedać nieruchomość i wyrównać brakującą kwotę.

Indywidualne podejście do ubezpieczenia na życie

Kolejna grupa banków przewiduje wymóg ubezpieczenia tylko w konkretnych przypadkach:
– w sytuacji, gdy różnice w dochodach kredytobiorców są znaczące.
– kiedy kredytobiorca jest jeden.
– w momencie gdy zwracający się o kredyt przekracza możliwy, dopuszczalny wiek.
– gdy potencjalny kredytobiorca wykonuje niebezpieczny zawód.
Decyzja o podobnym wymogu należy do analityka banku, który w indywidualny sposób podchodzi do każdego klienta.

Warto zastanowić się, jakie korzyści daje polisa na życie. Nikt nie zna przyszłości i ciężko jest ją przewidzieć. A kredyt hipoteczny, nawet najlepszy niesie za sobą koszty przez wiele lat. Będąc w pełni sił nie zastanawiamy się, nie bierzemy pod uwagę najgorszego. Jesteśmy dalecy od straszenia, ale zawsze można przeanalizować różne możliwości.

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na portalu hipoteki.net zajmuje się kredytami hipotecznymi. Na enerad.pl wspiera nas w różnych tematach z branży finansowej. Wielbiciel książek, w których szuka inspirujących idei, dlatego tak bardzo lubi fantastykę naukową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *