Układ jednofazowy a trójfazowy – o co w tym chodzi?

Ocena: 4.4 (ilość ocen: 16)

Ocena: 4.4
(ilość ocen: 16)

układ jednofazowy a trójfazowyNowy dom to spełnienie marzeń dla wielu osób. Zanim się wprowadzimy, czeka nas jednak wiele poważnych decyzji, by zapewnić sobie najbardziej komfortowe warunki na przyszłość oraz bezpieczeństwo dla całej rodziny. Poza wyborem okien, drzwi czy zabezpieczeń domu, musimy podjąć decyzję czy instalacja elektryczna będzie jedno czy trójfazowa. Jaka jest różnica, co to właściwie oznacza dla nas i czy ma wpływ na wysokość rachunków? O tym w naszym artykule!


  • Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

    W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

    Sprawdź ofertę fotowoltaiki


Dlaczego musimy wybierać pomiędzy układem jednofazowym a trójfazowym?

Posiadanie instalacji elektrycznej w dzisiejszych czasach, to nie jest już kwestia wyboru, a tak naprawdę konieczność. Nie wyobrażamy sobie już nawet życia bez dostępu do elektryczności. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru pomiędzy układem sieci elektrycznej, musimy przeanalizować, ile i jakie sprzęty będą pracować w naszym domu. Należy się zastanowić ile prądu będziemy zużywać w naszym gospodarstwie domowym i jaki tryb na co dzień prowadzi nasza rodzina. Instalacja musi sprostać naszym wymaganiom i potrzebom.

Układ jednofazowy a trójfazowy – czym się różnią?

Układ jednofazowy przeznaczony jest dla mieszkań i domów o standardowym poziomie zużycia energii elektrycznej. Jeśli dom ogrzewamy tradycyjnie węglem i drzewem, a prąd służy do oświetlenia domu i użytkowania podstawowych urządzeń, jak np. pralka, lodówka czy telewizor, to układ jednofazowy zdecydowanie będzie wystarczający. Instalacja jednofazowa posiada napięcie 230 V. Umożliwia przesył mocy do 6 kW. To wystarczy, by korzystać ze standardowych sprzętów RTV i AGD, wykorzystywanych w większości domów.

Instalacja trójfazowa nazywana siłą, posiada napięcie 230/400 V. Jest to układ złożony z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Umożliwia przesył już powyżej 3 kW, ale przeważnie stosuje się ją powyżej mocy umownej 6 kW. Instalacja trójfazowa będzie konieczna w przypadku gospodarstw domowych ogrzewanych elektrycznością oraz korzystających z wielu sprzętów. Czyli jeśli w domu często korzystamy z pralki, zmywarki, suszarki, kuchenki elektrycznej, płyty indukcyjnej, a oprócz tego pracuje komputer, to układ jednofazowy zdecydowanie sobie z tym nie poradzi. Jeśli zużycie w domu jest duże najlepiej dokonać podziału instalacji na kilka obwodów jednofazowych. Trzeba tak rozłożyć ładunek elektryczny, żeby trzy fazy były obciążone jednakowo. System trójfazowy wykorzystuje się w firmach, zakładach produkcyjnych i dużych gospodarstwach domowych.

Wybija nam korki – czas zmienić układ na trójfazowy!

Planując nowy zakup myślimy o tym, jak będzie pracował, czy będziemy zadowoleni i czy spełni swoją rolę. Zdarza się, że nie myślimy czy nasza instalacja podoła pracy, kolejnego energochłonnego urządzenia. Jeśli w naszym gospodarstwie domowym pojawił się taki sprzęt i od tego czasu często wybija korki to znaczy, że czas na zmianę na układ trójfazowy. Szczególnie instalacja bojlera, ogrzewania elektrycznego czy klimatyzacji powinna wiązać się z jednoczesną zmianą instalacji jednofazowej na trójfazową. Te urządzenia pobierają dużo prądu i przy układzie jednofazowym będzie często dochodziło do przeciążenia sieci. Zmiana układu na trójfazowy będzie się także wiązała z wymianą licznika. Licznik w instalacji trójfazowej poda dodatkowo moc czynną, co jest ważne w przypadku dużego zużycia.

Układ jednofazowy a trójfazowy – czy ma to wpływ na wysokość naszych rachunków?

Dużo osób zastanawia się, czy po zmianie na instalację trójfazową wzrosną rachunki za prąd elektryczny. Jednak zmiana tak naprawdę będzie ledwo zauważalna. Będzie się to wiązało z inną opłatą stałą za przesył. Na taki koszt natrafimy wczytując się dokładniej w fakturę za energię elektryczną. Opłata ta jest różna w zależności od zakładu energetycznego. Zwykle wynosi ona kilka złotych. W układzie trójfazowym jest droższa o 2-3 zł, niż w jednofazowym. Stosunkowo niewiele, jak za komfort swobodnego korzystania ze sprzętów w naszych domach. Opłata stała za przesył to kwota, która jest przeznaczona na zapewnienie ciągłych dostaw prądu do naszego domu, czyli usprawnianie działania sieci i wszystkich potrzebnych napraw.

Dawniej przyłącze jednofazowe było stosowane we wszystkich mieszkaniach i domach, bo było wystarczające. Dziś, gdy nasze domy są wyposażone w tak dużą liczb różnych urządzeń elektrycznych, to przyłącze trójfazowe staje się być powszechniejsze. Możliwość podłączenia rożnych urządzeń do oddzielnych faz pozwala nam spokojnie korzystać ze sprzętów w tym samym czasie. Wstawimy pranie, upieczemy ciasto, ogrzejemy nasz dom i ze spokojem zasiądziemy przed komputerem bez lęku, czy nasza sieć wytrzyma takie obciążenie. Kolejnym plusem jest wyłączenie tylko jednego bezpiecznika w przypadku awarii, więc jest szansa, że nie zostaniemy całkowicie pozbawieni prądu na jakiś czas. Jak widzimy, wybór pomiędzy układem jedno- a trójfazowym to istotna kwestia. Sami musimy przemyśleć co zda egzamin w naszym domu.

Najnowsze aktualności / recenzje

  1. Czy mozecie powiedziec biore energie od innogy stoen i chce sie dowiedziec jesli teraz place w taryfie G11 – cena za 1 miesiac 150 zl.
    Ile bede placic za 3 fazy przy tym samym dotychczasowym zuzyciu plus. Jedna z prostszych modeli kuchenki indukcyjnej czy ekektrycznej bez fajerwerkow……
    przemawiaja do mnie tylko konkretne liczby.Bede wdzieczna za pomoc w wyliczeniu

Dodaj komentarz