Upadłość konsumencka – planowane zmiany w przepisach

0 /5
(Ocen: 0)

Przez wiele lat ustawa o upadłości konsumenckiej przez prawników nazywana była martwym prawem. Dopiero zmiany wprowadzone w 2015 roku przyniosły wymierne rezultaty. Według obecnego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro, konieczne są dalsze zmiany aby wesprzeć osoby, które znalazły się w tarapatach finansowych. Czy dzięki temu więcej osób będzie się mogło starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Najważniejsze zmiany w ustawie o upadłości konsumenckiej

Jeszcze w grudniu 2017 roku Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, przedstawił główne założenia nowelizacji ustawy o upadłości konsumenckiej. Planowane są trzy zasadnicze zmiany. Po pierwsze, przyczyn wpadnięcia w spiralę zadłużenia i niewypłacalność ma być ustalana nie na pierwszym etapie ustalania upadłości tylko dopiero wtedy, gdy ustalany jest plan spłaty.

Po drugie osoby, które są winne swojej sytuacji finansowej, lub nawet zrobiły to umyślnie, również będą mogły starać się o status bankruta. Co prawda przewidziany jest dłuższy okres spłaty zadłużenia (od 4 do 8 lat) ale w tej chwili co drugi dłużnik traci szanse na upadłość, bo sądy ustalają najczęściej, że sam jest sobie winien. Przy czym Ci, którzy stracili płynność finansową np. z powodu choroby, utraty pracy lub innych trudnych sytuacji życiowych nadal będą mogli liczyć na plan spłaty do trzech lat – pozostałe długi zostaną umorzone.

Pamiętajmy także, że posiadany majątek zostanie spieniężony na pokrycie długów. Rząd ogłaszając zmiany w przepisach zapewnił, że osoby starające się o status bankruta dostaną wsparcie od państwa. Przez okres dwóch lat będą otrzymywać pieniądze na wynajem mieszkania. Dzięki temu nie będą musiały żyć na koszt rodziny lub w najgorszym przypadku zamieszkać na ulicy.

Trzecia zmiana, i jak się wydaje najważniejsza, to możliwość ogłoszenia upadłości bezmajątkowej już w momencie otwierania sprawy o upadłość. Oznacza to, że w sytuacji kiedy dłużnik udowodni, że nie ma majątku, dochodu, a ma liczną rodzinę,będzie można skrócić procedurę i ogłosić upadłość bez fazy likwidacyjnej i planu spłaty.

Ustawodawca w swoich planach zawarł także zmiany dotyczące procesu oddłużania przedsiębiorstw. Słusznie zostało zauważone, że osoby fizyczne prowadzące np. budkę z hot-dogami nie powinny być tak samo traktowane jak duże firmy o kilkumilionowych obrotach. Dlatego upadłość osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą będzie zbliżona do upadłości konsumenckiej (np. poprzez umożliwienie oddłużenia bez ustalania planu spłat jak też uprawnienie do otrzymania czynszu najmu w celu ochrony przed bezdomnością).

Osoby starające się o upadłość konsumencką muszą pamiętać, że pewnie zobowiązania nie mogą zostać umorzone. Wśród nich znajdziemy min. alimenty, naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia, odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolność do pracy, kalectwo lub śmierć.

Upadłość konsumencka – czy to koniec kłopotów?

Nowelizacja ustawy o upadłości konsumenckiej to nie tylko większe możliwości ogłoszenia bankructwa. Rząd przewiduje, że dłużnik będzie miał możliwość z własnej inicjatywy podpisać porozumienie z wierzycielem. Jedyne co będzie musiał to skontaktować się z doradcą restrukturyzacyjnym. Na podstawie zebranych informacji, sąd będzie mógł wstrzymać wniosek o upadłość na okres czterech miesięcy pod warunkiem, że istnieć będą szanse na polubowne załatwienie sprawy. Jeśli porozumienie się nie powiedzie postępowanie upadłościowe zostanie uruchomione.

Zmiany w ustawie są zdecydowanie nastawione na pomoc osobom z problemami finansowymi. Pamiętajmy jednak, że ogłoszenie upadłości nie polega na tym, że zostaną nam wymazane wszystkie długi. Jest to proces, podczas którego musimy wykazać się cierpliwością, jak i systematycznością aby móc wszystko zacząć od początku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments