URE: wpierw konkurencja, potem uwolnienie cen energii

Ceny dla grupy G, czyli gospodarstw domowych, powinny być uwolnione, ale przedtem na rynku powinna zadziałać konkurencja – powiedział Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas Forum „Zmieniamy Polski Przemysł”.

Jak przekonuje prezes Swora, z punktu widzenia rynku energii elektrycznej jako całości problemem nie jest utrzymywanie regulacji w grupie gospodarstw domowych.

– Prawdziwe problemy rodzą się na poziomie obrotu hurtowego i wytwarzania. Tam niestety póki co nie można dotrzeć bo regulator nie ma w ręku skutecznych narzędzi, które pozwoliłyby wpływać na zachowania podmiotów działających w tych segmentach – przekonuje Mariusz Swora.
W jego ocenie zlikwidowanie niedoskonałości w tym segmencie jest kluczem do pełnego otwarcia rynku detalicznego.

Prezes zwraca uwagę, że jak do tej pory nie udało się również uregulować kluczowych elementów mapy drogowej, a więc kwestii dotyczących niezależności regulatora, instrumentów regulacyjnych, ochrony odbiorców ubogich, upublicznienia handlu energią.

– Jestem tutaj optymistą i wierzę, że w ramach przygotowywanej przez rząd nowelizacji ustawy Prawo energetyczne duża część z tych propozycji zostanie przyjęta i uchwalona – mówi prezes Swora.

Przypomina, że taryfikacja grupy gospodarstw domowych nadal trwa w wielu państwach europejskich i Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Dodaje, że mapa drogowa została sformułowana przez polskiego regulatora i jest jednym z nielicznych tego typu dokumentów w Europie.

– Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie przez rząd mapy drogowej pełnej liberalizacji, co byłoby jasną deklaracją i wzmocnieniem przesłania dokumentu przygotowanego przez regulatora – podkreśla Mariusz Swora.

Żródło: wnp

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie i rankingi z branży finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *