Ustawa frankowa prezydenta Dudy – jeszcze bez przewalutowania

5 /5
(Ocen: 1)

Wysunięty z początkiem sierpnia projekt ustawy o „frankowiczach” zmniejszy koszty po stronie banków. Przewalutowanie kredytów tym samym zostało odroczone w czasie.

Projekt dotyczy wszystkich kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych, zaciągniętych pomiędzy lipcem 2000 r. a sierpniem 2011 r. Obejmuje oczywiście także kredyty hipoteczne. Obejmuje również spłacone już zobowiązania. We wszystkich walutach, jednak skorzystają na nim głównie „frankowicze”.

Pierwsza, styczniowa, propozycja prezydenta zakładała przewalutowanie po tzw. kursie sprawiedliwym. Obecna propozycja zawiera zapisy mówiące o konieczności zwrotu spreadów, czyli w przypadku kredytów walutowych różnicy między dziennym kursem sprzedaży (zazwyczaj wyższym) danej waluty a kursem jej kupna (zazwyczaj niższym). Będą one zwrócone w myśl brzmienia projektu, gdy przekroczą 0,5% zarobku.

Wprowadzony został także limit zaciąganego kredytu, którego dotyczył będzie wspomniany spread. To 350 tys. zł na jednego kredytobiorcę. To nie wszystko. Kredytobiorcy otrzymają zwrot pobranych przez bank odsetek stanowiących połowę odsetek ustawowych.

Kiedy przewalutowanie?

Prezes NBP Adam Glapiński broni decyzji o przesunięciu momentu przewalutowania kredytów o co najmniej rok z uwagi na niedawno dokonany Brexit, co zdaniem ekspertów mogłoby się negatywnie odbić na kursie polskiego złotego.

Problemy finansowe, o wiele mniejsze zresztą od zakładanych, mogą dotknąć jedynie Getin Noble Banku i Banku Millenium. W pierwszym przypadku zmniejszyłoby to stabilność finansową banku, a w drugim możliwy brak emisji akcji instytucji w najbliższym czasie. Przy czym pierwszy bank odczułby je i bez prezydenckiego projektu ustawy, jak twierdzi w wypowiedzi dla businessinsider.com.pl Adam Łukojć, zarządzający Funduszami Skarbca TFI.

Koszt złagodzonego projektu prezydenckiego, który poniosą banki szacuje się na od 3,6 mld zł do 4 mld zł. To o ponad 65 mld zł mniej w porównaniu do pierwszego prezydenckiego projektu, w związku z czym kredytodawcy odczuli sporą ulgę. I pewne poczucie zawodu „frankowiczów” obiecujących sobie na pewno więcej po prezydenckim projekcie.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments