Ustawa kredytowa – rosną marże banków?

5 /5
(Ocen: 1)

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu, która weszła w życie z dniem 22 lipca br., przyniosła szereg istotnych zmian dla kredytobiorców, jak i dla samych banków. Cieszy fakt, że dzięki nowym przepisom procedura kredytowa została ujednolicona.

Każda zmiana ma jednak swoje plusy i minusy. Tak też jest w tym przypadku – konsekwencją zobowiązań narzuconych na kredytodawców będzie bowiem wzrost marży pobieranej przez banki.

Marża kredytu hipotecznego rośnie od początku 2016 roku

Nie da się zaprzeczyć, że marża, którą pobierają banki, to jedna z tych składowych kredytu hipotecznego, która w ostatnich miesiącach zaliczyła znaczny skok. Jeszcze w marcu przeciętna wysokość marży nie przekraczała 2%, natomiast obecnie jest to 2,1%. Nie trzeba być jasnowidzem, by stwierdzić, że na tym się nie skończy.

Dlaczego? By wcielić w życie przepisy ustawy o kredycie hipotecznym kredytodawcy będą musieli zmodyfikować procedurę przyznawania i spłaty kredytu. Mechanizm, który ma spowodować, że cały proces przyznawania pożyczki stanie się bardziej transparentny, będzie kosztować, a część poniesionych kosztów zostanie przerzucona na klientów, między innymi w postaci wyższej marży. Do tej pory najbardziej podrożała marża w mBanku, podwyżki zapowiadają jednak także PKO BP i Alior Bank.

Dodatkowo, na początku 2016 roku wprowadzono podatek bankowy – za jego istnienie zapłacili przede wszystkim kredytobiorcy. W przypadku kredytów hipotecznych wzrost od początku 2016 roku wyniósł aż 0,20% na średniej marży. W maju 2016 roku średnia wartość wynosiła 1,80%, by do końca roku wzrosnąć do 2%.

Zanim zaciągniemy hipotekę – co wniosła ustawa kredytowa?

Chociaż portfele kredytobiorców nieco ucierpią, korzyści jakie przyniesie ustawa o kredycie hipotecznym będą nieporównywalnie większe. Pierwszą zmianą, którą odczują potencjalni klienci banków jest jasny przekaz reklamowy. Reklama nie utraci oczywiście swojej mocy perswazyjnej, jednak komunikat w niej zawarty musi dotyczyć rzeczywistych warunków kredytowych. Każdy bank będzie zobligowany od tej chwili do przedstawienia swojej oferty na piśmie. Dokument taki będzie wiążący dla pożyczkodawcy, a osobom, które chcą wziąć kredyt ułatwi wybór najkorzystniejszej opcji.

Przejrzyste zasady udzielania kredytu hipotecznego – od początku do końca

Ustawa o kredycie hipotecznym to projekt, który na każdym etapie kredytowym chroni kredytobiorcę. Odtąd każdy bank będzie miał 21 dni na rozpatrzenie wniosku i ocenę zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt. Co ważne – w przypadku odmowy udzielenia kredytu, otrzymamy pisemne uzasadnienie takiej decyzji.

Kolejnym novum jest możliwość odstąpienia od umowy bez żadnych konsekwencji w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Ustawa chroni interesy pożyczkobiorców również w dwóch skrajnych przypadkach. Ten bardziej optymistyczny scenariusz to oczywiście wcześniejsza spłata zobowiązania. W takim wypadku maksymalna prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu nie będzie mogła wynosić więcej niż 3%.

Jeśli sytuacja będzie odwrotna i nastąpi problem z terminową spłatą rat, klient będzie miał dwa tygodnie na złożenie wniosku o restrukturyzację. W sytuacji, kiedy jedynym rozwiązaniem okaże się sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką, to kredytobiorca, a nie bank będzie za to odpowiedzialny. Dzięki sprzedaży domu lub mieszkania na wolnym rynku, dłużnik nie zostanie narażony na straty, które wiązałyby się z licytacją komorniczą.

Coś za coś – wzrost marży w zamian za bezpieczeństwo

Każdy projekt czy ustawa to próba pogodzenia interesów obu stron. W tym przypadku chodzi o ochronę kredytobiorców, jak również zabezpieczenie banków. Wzrost marży to cena, jaką zapłacą kredytobiorcy, by zasady przyzwania i spłaty kredytu hipotecznego były jeszcze bardziej jasne i czytelne. Nieco większa marża to niewiele w porównaniu do długofalowych korzyści, jakie przyniesie ustawa o kredycie hipotecznym.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
oski
oski
20 listopada 2017 13:05

szkoda słuw. banki żerują i żerować będą. to powinno być zabronione, ale nikt z tym nic nie robi

saea
saea
27 października 2017 14:36

ustawa czy nie banki zawsze znajdą okazję, żeby podnieść marże i inne opłaty. ta ustawa była potrzebna i tyle!

marzycielka901
marzycielka901
16 października 2017 09:52

banki każdą okazję wykorzystają do zarobienia na człowieku. jak nie z tej to z drugiej wezmą. przekonałam się o tym już wiele razy, co prawda nie na kredycie hipotecznym, ale gotówkowym. NIE MA NIC ZA DARMO I TRZEBA SIĘ Z TYM LICZYĆ!

jon
jon
5 października 2017 15:00

banki odbijają sobie niskie stopy procentowe, tylko ciekawe kogo będzie stać na spłatę takiego kredytu za parę lat, w końcu kiedyś ten wibor na pewno podskoczy, a ludzie obudzą się z ręką w nocniku. wtedy będzie trzeba ich ratować jak tych wszystkich frankowiczów! teraz powinny być przez rząd podjęte jakieś kroki, póki jeszcze można coś zdziałać!

Andrzej
Andrzej
15 września 2017 16:28

Marże i opłaty rosną. Jeszcze rok temu mój syn mógł przy obecnych zarobkach wziąć kredyt sam, a teraz muszę za niego poręczyć. Co to za polityka? tak utrudniać życie młodym ludziom. Dobrze chociaż, że jest to MdM.

mirella
mirella
1 września 2017 10:52

a czego się spodziewać po bankach? każda ustawa i zmiana są powodem do podwyższania kosztów okołokredytowych. dziwi co zmiana to podwyżka. banki chcą zarobić, a takie zapisy to dla nich jedynie szansa na dodatkowy zysk.

anatol
anatol
11 września 2017 12:33
Odpowiedz do:  mirella

liczy się tylko kasa a nie dobro klienta. nie ma co się łódzić- tak banki właśnie działają.