Utrata pracy a kredyt gotówkowy – co robić?

5 /5
(Ocen: 1)

Otrzymanie wypowiedzenia z pracy może nas zaskoczyć w każdym momencie. Najczęściej utrata pracy nie jest z naszej winy. Redukcja etatów, trudna sytuacja finansowa firmy, nieprzedłużenie umowy to tylko kilka sytuacji które mogą nas spotkać. Co zrobić kiedy mamy jeden lub więcej kredytów gotówkowych? Jakie podjąć działania aby nie wpaść w większe kłopoty? Przede wszystkim pamiętajmy, że z każdej sytuacji jest wyjście.

Ubezpieczenie od utraty pracy a kredyt gotówkowy

Zapobieganie problemom z płynnością spłat rat zaczyna się już w momencie podpisywania umowy kredytowej. Warto wówczas zastanowić się nad wykupieniem polisy od utraty pracy. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie nie pokrywa całego kredytu tylko określoną ilość rat (zazwyczaj od 6 do 12 rat), dzięki temu zyskujemy czas na podjęcie nowej pracy. Poza tym mamy gwarantowaną wypłatę tylko w określonych wypadkach. Musimy utracić pracę z winy pracodawcy oraz mieć status osoby bezrobotnej. Przed podpisaniem polisy koniecznie należy zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), tam dokładnie będzie opisana lista wykluczeń. Więcej: Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Negocjacje z bankiem

Pierwszą ręczą, jaką musimy zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia, jest kontakt z bankiem. Pamiętajmy, że bank ma interes w tym aby kredyt gotówkowy został spłacony, dlatego jest przygotowany na takie sytuacje. Negocjacje na pewno nie będą łatwe, ale jest to najkorzystniejsze dla obu dwóch stron. Najgorsze, co możemy zrobić to unikać kontaktu z kredytodawcą. Windykacja jest kosztowna i przynosi straty zarówno nam, jak i bankowi.

Bank może zaproponować następujące rozwiązania:

Wakacje kredytowe. Jednym ze stosowanych rozwiązań przez banki są wakacje kredytowe. Chcąc skorzystać z karencji należy złożyć pisemny wniosek najpóźniej 7 dni przed terminem spłaty raty. W większości banków z takiego rozwiązania możemy skorzystać tylko raz w trakcie spłacania zobowiązania, na okres 1 do 6 miesięcy. Najważniejsze jest fakt, iż zyskujemy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy.

Wydłużenie okresu kredytowania. Kolejnym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu rata będzie znacznie niższa co pozwoli nam zachować płynność finansową. Owszem takie zachowanie zwiększy koszt kredytu ale dzięki temu możemy uniknąć spotkania z komornikiem.

Zmiana form rat z malejących na stałe. Jeżeli wybraliśmy raty malejące podczas podpisywania umowy kredytowej spróbujmy wystąpić z wnioskiem o zmianę na raty stałe. Co prawda, w ogólnym rozrachunku za kredyt zapłacimy więcej, ale nadal to będzie niższa kwota niż w przypadku windykacji należności.

Konsolidacyjny kredyt hipoteczny. Posiadając nieruchomość możemy postarać się o kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu obniżymy ratę nawet o połowę, ponieważ okres kredytowania wynosi nawet 20 lat a oprocentowanie jest znacznie niższe. Jedynym problemem mogą okazać się zbyt niskie dochody. Warto poprosić wówczas kogoś z rodziny o pomoc w uzyskaniu kredytu.

Oszczędności a spłata kredytu gotówkowego

Świadomość konsumentów z roku na rok rośnie. Co raz częściej odnośnie kredytów pojawia się pojęcie „poduszki finansowej” czyli zabezpieczenia finansowego na wypadek np. utraty pracy. Jeżeli mamy taką możliwość warto co miesiąc odkładać nawet niewielkie kwoty lub nadpłacać kredyt. Dzięki temu nie wpadniemy w poważne kłopoty w trudnych sytuacjach. Pamiętajmy, że bank przychylnie spojrzy na naszą prośbę np. wakacji kredytowych w sytuacji kiedy będziemy mieli nadpłaconą ratę lub dwie. Wola spłaty i chęć wyjścia z trudnej sytuacji to już połowa sukcesu, aby spłacić kredyt gotówkowy.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments