Vosti Fotowoltaika 2022 – opinie i recenzja

Vosti to kolejny lokalny wykonawca, zajmujący się montażem fotowoltaiki, który ma ambicje podbić całą Polskę. Dowodem na to ma być rosnąca liczba klientów i nowych oddziałów. Jednak, czy faktycznie fotowoltaika Vosti wyróżnia się na rynku? Jakie są opinie o instalacjach fotowoltaicznych od Vosti? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Vosti Fotowoltaika – co warto wiedzieć o firmie i usłudze?

Vosti Energy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. to przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych. Vosti, jak podaje na stronie, na rynku fotowoltaicznym działa od 2017 roku (w istocie, wcześniej funkcjonowała pod inną nazwą od 2014 roku). Przez dotychczasowy okres działalności, udało się jej zamontować łącznie ponad 8.000 zestawów fotowoltaicznych, o mocy ponad 45 MW. Średnio, daje to ok. 1.750 instalacji rocznie.

Na chwilę obecną, firma posiada 350 pracowników w 11 oddziałach, które swoim zasięgiem obejmują województwo:

 • kujawsko-pomorskie (oddział Toruń),
 • zachodniopomorskie (oddział Szczecin),
 • pomorskie (oddział Gdańsk),
 • małopolskie (oddział Kraków),
 • lubelskie (centrala),
 • wielkopolskie (oddział Poznań),
 • podkarpackie (oddział Rzeszów),
 • podlaskiego (oddział Białystok),
 • dolnośląskiego (oddział Wrocław),
 • warmińsko-mazurskiego (oddział Olsztyn),
 • łódzkiego (oddział Łódź).

Sama oferta nie została zaprezentowana przez firmę zbyt szeroko. Jeśli chodzi o zestawy, to wiadomo jedynie, że fotowoltaika Vosti opiera się m.in.

 • na panelach fotowoltaicznych Jinko Solar – co jest akurat dobrą wiadomością, gdyż jest to jeden z liderów branży PV, wielokrotnie zdobywający tytuł największego producenta paneli fotowoltaicznych na świecie. Jest to też firma, która zdobyła wysokie miejsce w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych.
 • na falowniku (inwerterze) marki Huawei, świecącej triumfy w energetyce słonecznej. Urządzenia te cenione są m.in. za sprawność. Oprócz niego, w ofercie znajdziemy też falowniki marki GoodWee czy SolarEdge.

Niestety, na stronie zabrakło też szczegółów na temat warunków współpracy – takich jak np. czas gwarancji na poszczególne produkty czy usługę montażu, a także zakres wsparcia w uzyskaniu finansowania czy opieki pomontażowej. Są to informacje ważne dla klientów, które konkurencja (np. Smartsolar czy T&T Proenergy) często eksponuje.

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Fotowoltaika Vosti – kto może skorzystać?

Do kogo skierowana jest oferta fotowoltaiki Vosti? Jak można wnioskować po przeprowadzonych realizacjach, w tym przypadku największym zainteresowaniem cieszą mikroinstalacje prosumenckie, takie jak chociażby fotowoltaika dla domu o mocy zwykle nieprzekraczającej 10 kW.

Vosti na swoim koncie ma też większe projekty, takie jak m.in. instalacja fotowoltaiczna dla Ekospalarni Kraków czy fotowoltaika dla firmy logistycznej Omega Pilzno. Oprócz tego, z oferty tego wykonawcy skorzystają też rolnicy, zainteresowani fotowoltaiką dla gospodarstw rolnych.

Na co mogą liczyć potencjalni inwestorzy? Jak wynika z informacji dostępnych na stronie, w skład oferty wchodzi:

 • przeprowadzenie wizji lokalnej, czyli tzw. audytu fotowoltaicznego, podczas którego specjaliści z firmy sprawdzą m.in. docelowe miejsce montażu czy stan instalacji elektrycznej, pod kątem możliwości instalacji fotowoltaiki.
 • projekt instalacji, uwzględniający warunki montażowe, preferencje inwestora, a także kwestie związane z nasłonecznieniem, zacienieniem.
 • montaż – instalacje są wykonywane przez lokalnych podwykonawców. Firma stawia jednak na szybką i dokładną realizację każdego projektu.
 • wsparcie w podłączeniu fotowoltaiki do sieci – Vosti pomaga inwestorom na każdym etapie formalności związanych z uruchomieniem instalacji.

A jak Vosti fotowoltaika wypada pod względem kosztów? Czy wykonawca ułatwia klientom pozyskanie finansowania zewnętrznego?

Vosti Fotowoltaika – ile kosztuje? Ceny i finansowanie

Niestety, w przypadku fotowoltaiki Vosti brakuje szerszych informacji na temat kosztów i finansowania. Choć instalator posiada pracowników odpowiedzialnych za wsparcie klientów w temacie finansowania, niestety nie wiadomo, w jakim zakresie się ono odbywa.

A szkoda, bo konkurenci lubią chwalić się współpracą z bankami w zakresie udzielania kredytu na fotowoltaikę (dla klientów indywidualnych) lub leasingu na fotowoltaikę (dla klientów biznesowych). Podobnie sytuacja ma się w przypadku wsparcia w uzyskaniu środków z programów publicznych – np. dofinansowania do fotowoltaiki. Dla wielu klientów, taka możliwość pozyskania finansowania za pośrednictwem firmy instalacyjnej jest ważnym argumentem za skorzystaniem z danej oferty lub jej odrzuceniem. Dzięki temu mogą oszczędzać swój czas i ograniczyć ilość formalności.

A co z kosztami instalacji fotowoltaicznej od Vosti? Również i na ten temat brak informacji. Na stronie nie znajdziemy żadnego cennika czy kalkulatora fotowoltaiki, co akurat nie jest niczym wyjątkowym w branży PV.

Ostatecznie, cena fotowoltaiki uzależniona jest od różnych czynników – m.in. konfiguracji i rodzaju sprzętu, miejsca montażu czy stopnia skomplikowania przedsięwzięcia. Są to kwestie dość indywidualne dla każdego inwestora i projektu. Przy czym, przeciętna cena instalacji, według stawek rynkowych, zwykle waha się od 4.000 do 6.500 zł/kWp.

Jak skorzystać? Fotowoltaika Vosti – krok po kroku

Jeśli zastanawiacie się, jak można skorzystać z oferty tego instalatora, to spieszymy z wyjaśnieniami. Cały proces składa się z kilku kroków i właściwie niczym nie różni się od procedur stosowanych przez innych wykonawców.

Pierwszy etap to nawiązanie kontaktu z firmą Vosti – możecie tego dokonać wysyłając specjalny formularz dostępny na stronie firmy lub dzwoniąc pod infolinię. Podczas rozmowy, przedstawiciel zrobi wstępne rozeznanie w Waszych potrzebach i ustali, jaka instalacja będzie najodpowiedniejsza.

Po tych wstępnych ustaleniach nadejdzie czas na wizję lokalną. Wtedy zostanie przygotowana kompleksowa oferta, dopasowana do zapotrzebowania energetycznego inwestora oraz warunków montażowych. To również na tym etapie otrzymacie wycenę instalacji.

Jeśli przygotowana oferta Wam się spodoba, następuje podpisanie umowy. Pod jej finalizacji, zostanie przygotowany ostateczny projekt instalacji, zawierający szczegółowe dane na temat samego zestawu oraz jego pracy.

Prace instalacyjne w przypadku Vosti zwykle trwają 1-2 dni – tyle potrzeba czasu na montaż mniejszych instalacji prosumenckich dla domu czy firmy. Jak już wspominaliśmy, za realizacjami w poszczególnych województwach stoją lokalni podwykonawcy.

Ostatni krok to podpięcie instalacji do sieci. Vosti, podobnie jak konkurenci wspiera w tym temacie klientów i koordynuje związane z tym formalności.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Vosti Fotowoltaika – zalety, wady

Jeśli sprawdzicie opinie o firmie Vosti w Internecie, natraficie na sporo pozytywnych głosów. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Zalety fotowoltaiki Vosti

Obsługa zleceń na terenie większości województw
Sprawny montaż
Pomocny zespół
Podzespoły od cenionych producentów
Pomoc w uzyskaniu środków na inwestycję
Wsparcie w formalnościach przyłączeniowych

Wady fotowoltaiki Vosti

Brak informacji na temat kosztów
Brak szerszych danych o warunkach współpracy

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Vosti to firma zbierająca pozytywne recenzje wśród klientów. Ci cenią ją za pomocną obsługę oraz sprawną realizację inwestycji. Wykonawca nieźle wypada też w kwestii wykorzystywanych podzespołów - Jinko Solar oraz Huawei to urządzenia cenione i chętnie wykorzystywane w branży fotowoltaicznej. Wszystko to przekłada się na dynamiczny przyrost liczby klientów. Szkoda jedynie, że firma nie postawiła na pełniejsze przedstawienie oferty. Większa transparentność, dotycząca kosztów czy też zasad współpracy, z pewnością zostałaby doceniona.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
9 grudnia 2021 16:20

Szczerze polecam firmę VOSTI. Bardzo dobry kontakt z przedstawicielami firmy na każdym etapie sprawy. Pani Małgorzata to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. wszystkie formalności załatwiła Pani Malgosia , która pomogła także na etapie złożenia wniosku o dofinansowanie. Posiadamy dwie fotowoltaliki z tej firmy i mieliśmy problem z pierwszym domem bez problemu pomogła nam rozwiązać problem z energetyka. Szczerze polecam współpracować z Panią Małgorzata za każdym razem odbierała telefon i odpisywała na E-mail była pomocna na każdym etapie. Wszyscy mówili ze pewnej sprawy nie będziemy mogli zrobić ze względu na regulacje, ale jednak dało radę to zrobić.
Grazyna i Jan z Sulęcina

Magdalena Prus
Magdalena Prus
19 listopada 2021 19:39

Nie polecam. Po założeniu instalacji tylko zbywają jak jest problem. Książkę już można napisać o kontakcie z pracownikami firmy Vosti. Wymówki i odpowiedzi lub brak odzewu to już żenada.

Last edited 2 miesięcy temu by Magdalena Prus
Paulina
Paulina
12 lipca 2021 21:52

Pani Małgorzata z Firmy Vosti jest osobą odpowiedzialną, skrupulatną i staranną, mogę ją polecić dla każdego widać że ma doświadczenie w swojej branży.Jestem zadowolona z pracy jaką dla mnie wykonała. Nigdy nie padły słowa że nie mogę teraz bądź nie mam czasu zawsze odpowie na pytania,posiada anielska cierpilwosc. Można by rzec iż pracuje 24h na dobę. Bardzo dziękuję i
Pozdrawiam,
Paulina