ceny gazu w 2018

Ceny gazu w 2018 - będzie drożej?

Spółka PGNiG poinformowała, że zgłosiła do prezesa URE wniosek, by w przyszłym roku (do marca) dla odbiorców indywidualnych obowiązywały stawki z tego roku. Wiele osób na pewno odetchnie teraz z ulgą, wystarczy już, że ceny prądu w 2018 roku będą najpewniej wyższe. Czy jednak na pewno jest się z czego cieszyć?

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Skąd decyzja PGNiG?

Sprzedawca gazu prezentuje wniosek utrzymanie do końca marca 2018 dotychczasowych cen jako niewątpliwy sukces firmy. Wszak ceny na światowych rynkach są niestabilne, trudno mówić o jakimś jednoznacznym trendzie.

Podkreślane są również starania spółki w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu. Błękitne paliwo mamy kupować również z nowych źródeł, czyli USA. W tej sprawie podpisano już nawet stosowne umowy. Spółka PGNiG deklarowała też, że zamierze renegocjować umowy podpisane z rosyjskim dostawcą, czyli Gazpromem.

Gdyby wprowadzono podniesienie cen, to firma zdecydowanie straciłaby na wiarygodności. Ogłaszane tak starannie sukcesy negocjacyjne nie miałyby bowiem przełożenia na ceny dla odbiorców końcowych. A skoro tak, to po co w ogóle zdywersyfikować dostawy gazu? Takie działanie byłoby ekonomicznie nieuzasadnione.

Ewentualna podwyżka mogłaby być tłumaczone ogólnie inflacją - rosną ceny wszystkich produktów i usług, wzrastają też koszty funkcjonowania firmy gazowej.

Czy ta cena za gaz to sukces?

Zastanówmy się jeszcze, czy przedłużenie obecnych stawek to rzeczywiście powód do radości dla odbiorców gazu. Fakt, że USA i państwa OPEC utrzymują ograniczenie wydobycia paliw. Ceny gazu na światowych rynkach jednak spadają. Dodatkowo złoty polski w tym czasie umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego. Czyli PGNiG za te same kwoty może kupować więcej gazu.

Warto też sprawdzić, jak do oferty PGNiG mają się propozycje innych sprzedawców gazu. Zerknijmy do naszego kalkulatora cen gazu dla taryfy W-3. Oferta promocyjna PGNiG wypada dość korzystnie, jedna standardowa, a o tej mowa, jest dość przeciętna. Odbiorcy gazu mogą znaleźć lepsze propozycje.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Do marca brak podwyżek, a co dalej?

Jak już powiedzieliśmy, jeśli URE zaakceptuje wniosek PGNiG, to ceny zostaną utrzymane do 31.03.2018. Jednak co dalej? Naszym zdaniem czekają nas podwyżki. Dlaczego? Ponieważ państwowy gigant musi wypracować określony zysk. Zatem w marcu okaże się pewnie, że koszty funkcjonowania spółki wzrosły i niestety musi mieć to odbicie w stawkach za gaz.

A dlaczego piszemy wyłącznie o odbiorcach indywidualnych? Bo tylko taryfy W-1, W-2, W-3 muszą być zatwierdzane przez URE. Taryfy gazu dla firm zostały uwolnione w październiku tego roku, o czym pisaliśmy w artykule: Od października nastąpi uwolnienie taryf gazowych dla firm.

Gaz - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments