W którym banku najmniej zapłacisz za operat szacunkowy?

5 /5
(Ocen: 3)

Staranie się o kredyt hipoteczny to długa i często wyboista droga. Jeżeli sami nie czujemy się merytorycznie przygotowani do udźwignięcia ekonomicznej terminologii, to czasem warto mieć obok siebie zaufanego doradcę, który bezboleśnie przeprowadzi nas przez cały proces. Możemy również samodzielnie zgłębić zagadnienia dotyczące przyznawania kredytów mieszkaniowych, aby poczuć się pewniej w trakcie całej procedury.

W tym artykule skupimy się na jednym z wymogów okołokredytowych – wycenie nieruchomości. Czynność tą, którą inaczej nazywamy operatem szacunkowym, możemy zlecić niezależnemu rzeczoznawcy lub zdać się na specjalistów współpracujących w tym zakresie z bankiem. Na jakie koszty wyceny nieruchomości musimy się przygotować i na co uważać przeprowadzając tę procedurę? Właśnie to sprawdziliśmy!

CO TO JEST OPERAT SZACUNKOWY I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE?

Wycena nieruchomości, to nic innego jak wykonanie szacunku wartości mieszkania, domu lub działki budowlanej, w tym wypadku na użytek banku, który ma stać się naszym kredytodawcą. Zamiennie stosowane jest określenie “operat szacunkowy”, który tak naprawdę stanowi nazwę dokumentu powstałego na podstawie dokonania czynności wyceny nieruchomości. Sporządzenie takiej wyceny ma na celu zabezpieczenie interesów banku, który będzie inwestował swoje środki w finansowanie zakupu naszej przyszłej nieruchomości. Kredytodawca zamierza w ten sposób uniknąć ryzyka:

  • udzielenia pożyczki w wysokości nieprzystającej do rzeczywistej wartości nieruchomości. Chodzi tu o maksymalną kwotę nieruchomości. Przykładowo wnioskujemy o kredyt hipoteczny w wysokości 250 tys. zł, podczas, gdy wartość kupowanej nieruchomości to 150 tys. zł,
  • niewystarczającego zabezpieczenia banku na wypadek niespłacania przez nas kredytu. Bank dąży tu do uniknięcia sytuacji, w której udzieliłby kredytu w wysokości np. 200 tys. zł na zakup nieruchomości o rzeczywistej wartości 100 tys. zł. W przypadku niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę, taka nieruchomość nie pokryje powstałego długu.

W przypadku mieszkań kupowanych od dewelopera, banki często rezygnują z wykonania pełnej wyceny nieruchomości, delegując na miejsce inwestycji swojego pełnomocnika celem sporządzenia dokumentacji fotograficznej lokalu mieszkalnego lub domu. Koszty poniesione w związku z powyższym przez kredytobiorcę mogą być niższe niż w przypadku dokonania pełnej wyceny przez licencjonowanego rzeczoznawcę.

Problemy wyceny remontowanej nieruchomości

Należy pamiętać również, iż szacowanie wartości nieruchomości może odbywać się na podstawie stanu obecnego, w którym znajduje się lokal mieszkalny, ale także przewidywać wzrost tej wartości w wyniku przeprowadzenia planowanej modernizacji. Oznacza to, że nabywając lokal do remontu, który w momencie zakupu jest wart np. 100 tys. zł i prognozując sumę 90 tys. zł na jego odnowienie, możemy uzyskać pozytywną decyzję kredytową uwzględniającą pewną kwotę powyżej wartości nieruchomości z przeznaczeniem remontowym. Wartość ta jest jednak uzależniona od opinii rzeczoznawcy i wewnętrznych regulacji banku, który środki na poczet prac remontowych może nam wypłacać w kilku transzach, kontrolując ich rozdysponowanie w trakcie trwania robót modernizacyjnych.

BANK CZY NIEZALEŻNY RZECZOZNAWCA?

Jak wspominaliśmy wcześniej, starając się o przyznanie kredytu hipotecznego w danym banku, nie jesteśmy skazani na przyjęcie wyceny nieruchomości oferowanej przez pośredników współpracujących z tą instytucją finansową. Co więcej, jeżeli wniosek kredytowy planujemy złożyć w więcej niż jednym banku, to warto zaopatrzyć się we własny operat szacunkowy, którego cena wykonania może być wówczas dużo niższa niż ta, której uiszczenia będzie wymagał od nas kredytodawca. Warto wiedzieć, że niezależny rzeczoznawca zazwyczaj nie poda nam konkretnej kwoty za dokonanie wyceny, dopóki nie pozna szczegółów dotyczących nieruchomości.

Możemy jednak nakreślić przybliżone wartości za wydanie operatu szacunkowego przez licencjonowanego specjalistę. Kwoty za wycenę wartości mieszkania mieszczą się w granicach 500-900 zł, domu jednorodzinnego 600-1200 zł, a w przypadku działki budowlanej musimy liczyć się z ceną rzędu 500-800 zł. Ostateczna kwota, którą przyjdzie nam uiścić uzależniona jest oczywiście od warunków zabudowy, lokalizacji, a także – co bardzo prozaiczne – od czasu, jakim dysponuje rzeczoznawca. Niemniej, mnożąc opłatę bankową za wycenę nieruchomości powiedzmy czterokrotnie, wydamy bezsprzecznie więcej niż gdybyśmy sporządzili operat jednorazowo u profesjonalisty.

Jakie jeszcze zalety ma zlecenie wykonania wyceny nieruchomości niezależnemu rzeczoznawcy? Na pewno współpracę z “twarzą w twarz” ze specjalistą, który doradzi i będzie naszym wsparciem merytorycznym w wypadku zakwestionowania wartości nieruchomości przez bank. Dodatkowo, składanie wniosku kredytowego z już gotowym operatem może znacznie przyspieszyć procedowanie i uzyskanie samej decyzji banku. A warto zadbać o to, aby cały proces wnioskowania przeszedł gładko, ponieważ czas oczekiwania na kredyt hipoteczny, może być zaskakująco długi!

WYCENA NIERUCHOMOŚCI PRZY KREDYCIE HIPOTECZNYM – NA CO UWAŻAĆ?

Koszt wyceny nieruchomości to często kwota rzędu kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki okołokredytowe, stanowi on dla wnioskodawców kolejne obciążenie. Celem uniknięcia niepotrzebnych kosztów, warto pamiętać o kilku kwestiach. Prosząc bank (lub kilka banków) o dokonanie wyceny nieruchomości, upewnijmy się czy dana instytucja bankowa w ogóle udziela kredytów hipotecznych na taki rodzaj budynków. Jest to sytuacja kuriozalna, ale niektóre nieruchomości ze względu na swoje uwarunkowania architektoniczne nie są zaliczane przez banki w poczet tych, których zakup może być kredytowany.

Jeżeli wcześniej nie upewnimy się w tym aspekcie, to kwota wydana na operat szacunkowy przepadnie. Kolejną bardzo ważną kwestią w momencie korzystania z usług niezależnego rzeczoznawcy jest jego zaakceptowanie przez bank. Może się bowiem okazać, że nasz operat został wykonany przez podmiot niewłaściwy i przyjdzie nam zapłacić za kolejną usługę. Zanim udamy się więc do konkretnego specjalisty, zapytajmy w banku czy przyjmie on operat szacunkowy wydany przez wskazany przez nas podmiot.

KOSZT WYCENY NIERUCHOMOŚCI, CZYLI W KTÓRYM BANKU NAJTANIEJ?

Wcześniej sygnalizowaliśmy, że kwota, którą należy wyłożyć za wykonanie operatu szacunkowego może oscylować w granicach kilkuset złotych. Podstawowym kryterium wpływającym na koszt wyceny nieruchomości jest jej rodzaj. Mniej zapłacimy za sporządzenie operatu dla mieszkania, więcej dla domu jednorodzinnego. Ważnym aspektem jest także lokalizacja nieruchomości. Jeżeli wystąpią bowiem problemy z dotarciem na miejsce inwestycji, bank może doliczyć dodatkowe koszty. Sprawdźmy, jak przedstawia się lista instytucji bankowych, w których przyjdzie nam zapłacić za wycenę nieruchomości najmniej.

Koszty operatu szacunkowego w bankach

Bank Mieszkanie Dom Działka
Pekao S.A. Kredyt do 300 tys. zł

137 zł – rynek wtórny

168 zł – rynek pierwotny lub wtórny do remontu

Kredyt powyżej 300 tys. zł
479 zł 832 zł 479 zł
Alior Bank 250 zł ustalany indywidualnie ustalany indywidualnie
BGŻ BNP Paribas 270,60 zł 295,20 zł 307,50 zł
Raiffeisen Polbank 300 zł 500 zł 500 zł
PKO BP 400 zł 700 zł ustalany indywidualnie
Eurobank 435 zł 435 zł 435 zł
Santander Bank Polska 450 zł 800 zł 450 zł
Bank Millennium 480 zł 800 zł 480 zł
Pekao BH S.A. 500 zł 800 zł 800 zł
mBank 0 zł – usługa tymczasowo niedostępna

Jak pokazuje powyższa tabela koszt wyceny nieruchomości może się bardzo różnić w poszczególnych bankach. Jak bardzo? Na przykład dla mieszkania z rynku pierwotnego, wartego więcej niż 300 tys. zł rozbieżność kosztów wynosi od 250 zł do 500 zł.

Co więcej zestawienie wskazuje również na obostrzenia, które niektóre instytucje stosują przy wydawaniu operatów szacunkowych. Koszt wyceny uzależniony jest od typu nieruchomości czy rodzaju rynku.

Decyzja o tym, czy wycenę nieruchomości pozostawimy w rękach banku, czy niezależnemu rzeczoznawcy, powinna być uzależniona przede wszystkim od ilości instytucji, w których zamierzamy złożyć wniosek kredytowy. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na usługi konkretnego banku, to być może łatwiej będzie zdać się w tym aspekcie na jego pośredników. W przypadku, w którym oferty kredytowe chcemy uzyskać od kilku kredytodawców, dużo bardziej opłacalny będzie własny operat szacunkowy przedkładany każdorazowo w kolejnym banku.

OPERAT SZACUNKOWY – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Starając się o kredyt hipoteczny i spełniając wymogi banków w tym zakresie warto wiedzieć, jakie mamy alternatywy dla rozwiązań proponowanych przez instytucje bankowe. Tak jest w przypadku ubezpieczeń, tak jest również w przypadku wyceny nieruchomości. Choć wiele banków proponuje całkiem atrakcyjne kwoty za wykonanie operatu szacunkowego, to w określonych przypadkach warto rozważyć skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy. Zwykle na drodze procedowania wniosku o kredyt mieszkaniowy dążymy do uzyskania możliwie wysokiej wartości naszej przyszłej nieruchomości. Wybierzmy zatem rozwiązanie, które pozwoli nam osiągnąć ten cel.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments