W Polsce drogi prąd przez upały!

5 /5
(Ocen: 1)

Jeśli myślicie, że w lato zaoszczędzicie na energii elektrycznej, to niestety jesteście w błędzie. 24 czerwca padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc elektryczną. Wynikiem tego w Polsce były najwyższe ceny za prąd w Europie.

Według wszelkich prognoz, tegoroczne lato ma być jeszcze cieplejsze od zeszłorocznego. I można byłoby się z tego cieszyć, gdyby nie to, że może to się źle skończyć dla naszej energetyki, o czym informowaliśmy w artykule: Czy znowu w lato zabraknie prądu? Blackout nie jest wykluczony!. Ale to nie koniec złych wiadomości, bo zagrożona jest nie tylko nasza energetyka, ale również portfele.

Padają rekordy zapotrzebowania

Lato nie zdążyło się na dobre zagościć, a już padły dwa rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną. Pierwszy padł 23 czerwca br. – według informacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w szczycie rannym okresu letniego zapotrzebowanie wyniosło 22.630 MW i został pobity rekord z 1 września 2015 roku, który wynosił 22.490 MW. Na nowy rekord nie trzeba było długo czekać, gdyż padł 24 czerwca br. – w szczycie rannego okresu letniego wyniósł on 22.750 MW.

By podołać zapotrzebowaniu, zaczęto sprowadzać prąd ze Szwecji (600 MW), Litwy (488 MW), Ukrainy (120 MW) i Niemiec. Rezultatem takiego stanu rzeczy były również rekordowe ceny na Towarowej Giełdzie Energii – za 1 MW płaciliśmy 86-93 ero, czyli aż trzy razy więcej niż Norwegowie, Duńczycy, czy Niemcy, których 1 MW kosztował 30 euro!

Już na początku lata doszło do kumulacji niesprzyjających zjawisk, które sparaliżowały nasz system energetyczny. Co będzie dalej? Strach pomyśleć, gdyż na tle innych państw, dysponujemy niewielką rezerwą mocy. Po naszej stronie nie są też analizy specjalistów z branży, którzy wskazują, że nasz system może nie podołać…

Lato będzie trudne dla naszej energetyki, dlatego apelujemy oszczędzajmy prąd! Jeśli nie wiecie jak, to zapraszamy do naszego poradnika: Jak oszczędzać prąd w upalne dni? Nasz poradnik!

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments