W Polsce jest tylko 57 biogazowni – miało być 2500…

0 /5
(Ocen: 0)

Plany z roku 2010 były ambitne – w każdej gminie miała być zbudowana biogazowania. Minęło pięć lat i zamiast 2,5 tys. tego typu obiektów, bo tyle jest gmin w naszym kraju, mamy zaledwie 57…

Chyba niewiele osób pamięta ambitny rządowy program pod hasłem „biogazownia w każdej gminie”. Cel już pięć lat temu wydawał się trudny do zrealizowania – w Polsce jest 2,5 tys. gmin i zgodnie z projektem w każdej miała zostać zbudowana biogazownia. W wywiadzie dla „Polskiego Radia” Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji, wyliczył, że w naszym kraju funkcjonuje zaledwie 57 biogazowni… Dlaczego tak mało?

Niestety, jak to często bywa w życiu, na deklaracjach polskiego rządu się skończyło – zabrakło czynów i realnego wsparcia. W ciągu pięciu lat nie wprowadzono odpowiednich ustaw o OZE – stosunkowo kontrowersyjny system wsparcia wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku. Dlatego nie powinniśmy się dziwić, że nie tylko plan rządowy nie został zrealizowany, ale także zostaliśmy w tyle za państwami UE – biogaz uważany jest za stabilne źródło energii odnawialnej i liderami w tej dziedzinie są Niemcy i Austriacy.

Warto również zajrzeć do artykułu: https://enerad.pl/aktualnosci/prad-ze-sciekow-nowoczesna-biogazownia-w-siemiatyczach/

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments