W Unii Europejskiej udział OZE rośnie za wolno

0 /5
(Ocen: 0)

turbiny wiatraków na farmie wiatrowejGospodarki, nie tylko te w Europie, zwiększają udział OZE w zużyciu energii. W niektórych krajach rozwój odnawialnych źródeł jest bardzo dynamiczny, w innych nie wygląda to tak kolorowo. Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska tempo wzrostu w krajach UE jest za wolne.

Według raportu „Renewable Energy in Europe 2016 – Recent growth and knock-effects” przygotowanego przez Europejską Agencję Środowiska, z roku na rok w Unii Europejskiej udział OZE rośnie. Niestety, wzrost jest bardzo wolny o czym świadczą dane: w 2012 roku udział OZE wynosił 14,3 proc., w 2013 było to 15 proc., natomiast w oparciu o wstępne dane w 2014 roku wyniósł on ponad 15 proc., według Eurostatu mogło to być ok. 16 proc.

Dzięki zwiększaniu udziału OZE ograniczone zostaje zużycie paliw kopalnych. W 2013 roku zapotrzebowanie spadło o 110 mln ton ekwiwalentu ropy (Mtoe), tym samym redukcja dwutlenku węgla wyniosła 362 mln ton (Mt).

Przodownicy OZE

Nie można zapominać, że rozwój OZE ma różne tempo w poszczególnych krajach Europy. Liderami zielonej energii są przede wszystkim Szwecja, Litwa i Finlandia, gdzie udział przekroczył 30 proc. Na przeciwnych biegunach znajdują się Holandia, Malta i Luksemburg, w tych państwach udział OZE nie przekroczył 5 proc. A jak w rankingach plasuje się Polska?

W 2009 roku udział OZE w naszym zużyciu energii wyniósł 7 proc, w 2012 r. było to blisko 11 proc., rok później 11,3 proc. Według szacunkowych danych Agencji, 2014 roku zamkniemy z wynikiem 11,8 proc. Tempo wzrostu nie jest imponujące i już wielu ekspertów wróży nam miliardowe kary za niedotrzymanie zobowiązań wobec UE, więcej: https://enerad.pl/aktualnosci/widmo-miliardowych-kar-za-opoznienia-w-oze-wisi-nad-polska/.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments