Wakacje kredytowe na czas epidemii COVID 19 – ile kosztują?

5 /5
(Ocen: 3)

Banki przygotowały dla klientów ułatwiony tryb wnioskowania o wakacje kredytowe na czas pandemii COVID-19. Sama usługa jest bezpłatna, ale skutki zawieszenia raty zobowiązania już nie są darmowe. Od razu pojawiły się głosy, że instytucje finansowe chcą w ten sposób wykiwać konsumentów. Czy rzeczywiście wakacje kredytowe to pułapka? Sprawdziliśmy ofertę wakacji kredytowych w bankach i policzyliśmy ewentualne koszty. Skutki zawieszenia spłaty są różne, ale czy klient, którego nie stać na następną ratę ma inne, lepsze wyjście?

Na czym polegają wakacje kredytowe w czasie epidemii koronawirusa?

Niektóre banki, jeszcze przed pandemią COVID-19, miały w swojej ofercie dostępną usługę wakacji kredytowych. Obecna sytuacja sprawiła jednak, że instytucje finansowe usiadły do stołu i ustaliły, że na czas koronawirusa umożliwiają swoim klientom łatwiejszy tryb wnioskowania o zawieszenie kredytu. Krok wygląda na słuszny, bo efektem epidemii są ogromne zawirowania w gospodarce. Przewiduje się, że bezrobocie w Polsce do końca roku może wynieść 9-10%. Przy takich problemach, wakacje kredytowe pozwalają odzyskać kontrolę nad finansami. Gdy koronawirus minie, klienci będą mogli wrócić do regularnej spłaty zobowiązań.

Jednak cały mechanizm wakacji kredytowych wcale nie jest taki niewinny. Od razu wytknięto bankom, że w ten sposób chcą tylko zarobić na trudnej sytuacji kredytobiorców. O co chodzi krytykom? Otóż banki umówiły się, że owszem – nie wezmą złotówki za rozpatrzenie i udzielenie wakacji kredytowych – ale w zależności od warunków zawieszenia spłaty, ich skutkiem są wyższe koszty odsetkowe i całkowity koszt zobowiązania.

Przykładowo zawieszamy ratę na pół roku. Po tym czasie bank ponownie przelicza nasz kredyt i dodaje do niego wstrzymane opłaty za kapitał i odsetki. Jeśli nie przedłuży on okresu spłaty, to nasza nowa (“powakacyjna”) rata wyraźnie rośnie. A, co gdy na wyższą ratę nie będziemy mieli zdolności? Jeżeli bank wydłuży okres spłaty o czas karencji, to z drugiej strony, rata nie urośnie, ale zwiększa się całkowity koszt kredytu.

Jeżeli zastanawiasz się nad wakacjami kredytowymi, to w dalszej części artykułu, podaliśmy warunki zawieszenia spłaty kredytu w bankach wraz z symulacją kosztów.

Jakie są warunki wakacji kredytowych w bankach?

Banki w Polsce oferują zawieszenie spłaty kredytu (inaczej prolongatę albo karencję) na własnych zasadach. Właściwe co bank, to inne możliwości. Zdążył już to wytknąć instytucjom finansowym prezes KNF. Przydałaby się jedna jasna procedura dla wszystkich banków… tymczasem kombinacji przy wakacjach kredytowych jest przynajmniej kilka.

Zawieszone mogą być tylko raty kapitałowe (płacimy odsetki), albo całość (rata kapitałowo-odsetkowa). Wakacje w jednych bankach trwają do 3 miesięcy, w innych do pół roku. Część instytucji finansowych nie przedłuża okresu spłaty zobowiązania o czas wakacji kredytowych, gdy inne dodają do harmonogramu spłaty wykorzystane miesiące.

W dodatku każda instytucja ma swoje indywidualne podejście do czasu złożenia dyspozycji, stawia warunki dodatkowe (np. brak zaległych należności u klienta) albo po prostu ma swoje “widzimisię”.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

W domyśle, zawieszenie spłaty na czas koronawirusa przeznaczone jest dla klientów mających problemy finansowe i spłacających kredyt gotówkowy lub kredyt mieszkaniowy. Także i tu banki mają jednak swoje indywidualne warunki, bo część instytucji finansowych uznaje też wnioski od firm spłacających kredyt na firmę, kredyt inwestycyjny albo płacących za leasing. Tam, gdzie bank podawał taką informację, zamieściliśmy ją w naszym artykule.

Wakacje kredytowe są na pewno dla osób fizycznych spłacających:

kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną,

kredyt i pożyczkę gotówkową

Pod znakiem zapytania stoją klienci firmowi (nie każdy bank podaje informację, że i oni mogą skorzystać ze specjalnego trybu zawieszenia spłaty kredytu) oraz konsumenci, którzy chcą wykorzystać wakacje kredytowe dla takich produktów jak:

karta kredytowa,

kredyt dla firmy,

kredyt inwestycyjny,

faktoring,

leasing.

Wiadomo też, kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych przyszykowanych na czas epidemii COVID-19. Są to beneficjenci programu “Rodzina na Swoim” i kredytów mieszkaniowych z dopłatami od BGK.

W dalszej części zamieściliśmy warunki i szacunkowe koszty prolongaty lub karencji zobowiązania w polskich bankach.

Wakacje kredytowe w Alior Banku – warunki i koszty

Alior Bank umożliwia zawieszenie kredytu na 3 miesiące (całość raty z częścią kapitałową i odsetkową) lub na max. 6 miesięcy (tylko rata kapitałowa, nadal spłacamy odsetki). Po zakończeniu wakacji kredytowych, okres spłaty zobowiązania zostaje wydłużony o czas karencji. Usługa jest bezpłatna i dostępna przez infolinię lub w oddziałach. Alior Bank pracuje nad tym, aby wniosek o wakacje kredytowe można było złożyć przez internet.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Alior Banku?

W przypadku zawieszenia kredytu hipotecznego, oba warianty wakacji kredytowych w naszej symulacji wynoszą:

Koszt wakacji kredytowych w Alior Banku – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
3 734,69 zł 7 511,86 zł
Koszt wakacji kredytowych w Alior Banku – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
907,38 zł 1 851,76 zł

Rzeczywisty koszt wakacji kredytowych w Alior Banku zostanie nam przedstawiony w różnych dostępnych wariantach przez pracownika banku w terminie do 15 dni roboczych od złożenia wniosku. Bank może odrzucić wniosek, jeżeli uzna, że sytuacja finansowa klienta nie uzasadnia zawieszenia spłaty kredytu lub klient nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej.

Wakacje kredytowe w BNP Paribas – warunki i koszty

BNP Paribas umożliwia zawieszenie rat kredytu na 3 miesiące (całość raty) i 6 miesięcy (tylko rata kapitałowa). Z wakacji kredytowych mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni jak i mikroprzedsiębiorcy oraz klienci z sektora Agro. Po zakończeniu wakacji okres spłaty zobowiązania zostaje wydłużony o wykorzystane wakacje kredytowe. Usługa jest bezpłatna i dostępna przez telefon oraz internet.

Ile kosztują wakacje kredytowe w BNP Paribas?

Koszt wakacji kredytowych w BNP Paribas – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
3 734,69 zł 7 511,86 zł
Koszt wakacji kredytowych w BNP Paribas – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
907,38 zł 1 851,76 zł

Jak widać, dla naszego przykładu koszty dla obu kredytów są takie same jak w Alior Banku. Pamiętajmy jednak, że to tylko symulacja. Rzeczywisty koszt wakacji kredytowych zostanie nam przedstawiony przez pracownika banku – w terminie do 3 dni od złożenia wniosku. Bank BNP zaleca, aby właściwy formularz z prośbą o zawieszenie kredytu przesłać najpóźniej na 5 dni przed terminem najbliższej spłaty. Inaczej wakacje kredytowe mogą zacząć obowiązywać dopiero od przyszłego miesiąca.

Wakacje kredytowe w BOŚ Bank – warunki i koszty

BOŚ Bank pozwala swoim klientom na 3 miesięczne wakacje kredytowe (tylko rata kapitałowa), bez możliwości wydłużenia okresu spłaty zobowiązania. Warunkiem zawieszenia spłaty jest brak zaległości w zobowiązaniu na dzień składania wniosku. Formularz z wnioskiem o wakacje kredytowe w BOŚ Bank możemy złożyć przez internet lub telefonicznie.

Ile kosztują wakacje kredytowe w BOŚ Banku?

Koszt wakacji kredytowych w BOŚ Banku – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
2 834,96 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w BOŚ Banku – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
993,41 zł niedostępne

W powyższym przykładzie koszt wakacji jest związany z ratą odsetkową, za którą płacimy przez 3 miesiące trwania karencji. Rzeczywisty koszt zawieszenia zobowiązania w BOŚ Banku poznamy od pracownika banku.

Wakacje kredytowe w BPS – warunki i koszty

BPS dopuszcza zawieszenie kredytu hipotecznego lub gotówkowego na okres 3 miesięcy. Wakacje kredytowe dotyczą całości raty (kapitałowo-odsetkowej). Okres kredytowania nie ulega wydłużeniu. Procedura wnioskowania dostępna jest przez bankowość internetową.

Ile kosztują wakacje kredytowe w BPS?

Koszt wakacji kredytowych w BPS – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 805,51 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w BPS – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
302,54 zł niedostępne

Powyższe koszty to wynik dodania do kwoty kapitału zaległych odsetek – rzeczywista kwota wakacji kredytowych w BPS może być inna. Faktyczne koszty zawieszenia kredytu przedstawi otrzymamy w symulacji banku. Różnica może wynikać np. z innych parametrów zobowiązania.

Wakacje kredytowe w Credit Agricole – warunki i koszty

W Credit Agricole raty kapitałowe zawieszone są na 6 miesięcy, bez wydłużania okresu spłaty. Zaległe odsetki powiększają pozostałą kwotę do spłaty. Credit Agricole przyjmuje wnioski o wakacje kredytowe drogą listowną, online i telefonicznie. Dyspozycje należy złożyć najpóźniej na 3 dni przed kolejną ratą kredytu.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Credit Agricole?

Koszt wakacji kredytowych w Credit Agricole – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
3 611,03 zł
Koszt wakacji kredytowych w Credit Agricole – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
605,08 zł

Wakacje kredytowe w Credit Agricole mogą mieć inne skutki dla całkowitego kosztu zobowiązania dla innych parametrów kredytu. Dlatego faktyczny koszt karencji zaprezentuje nam doradca banku.

Wakacje kredytowe w Citi Handlowy

W Citi Handlowym wakacje kredytowe trwają maksymalnie 3 miesiące i dotyczą całości raty (część kapitałowo-odsetkowa). Wykorzystane wakacje kredytowe wydłużają okres spłaty zobowiązania. Zatem sama usługa jest darmowa, ale skutkiem zawieszenia spłaty są wyższe raty lub koszty odsetkowe.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Citi Handlowy

Koszt wakacji kredytowych w Citi Handlowy – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
3 734,69 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w Citi Handlowy – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
907,38 zł niedostępne

O rzeczywistych skutkach wakacji kredytowych dla naszego kredytu poinformuje nas analityk bankowy.

Wakacje kredytowe w Getin Bank – warunki i koszty

Getin Bank umożliwia zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego (na 3 miesiące, rata kapitałowo-odsetkowa), hipotecznego (3 miesiące całość raty lub tylko rata kapitałowa) i samochodowego (karencja kapitału na 1, 2 lub 3 miesiące). Getin Bank do końca 2020 roku pozwala na dwukrotną karencję kredytu samochodowego. Wniosek można złożyć przez internet lub telefonicznie. Wakacje kredytowe w Getin Banku są bezpłatne, ale zawieszenie rat wiąże się z kosztami.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Getin Banku?

Koszt wakacji kredytowych w Getin Bank – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
2 834,96 zł* niedostępne

(w przypadku karencji, gdy klient zapłaci gotówką zaległe odsetki)

Koszt wakacji kredytowych w Getin Bank – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
993,41 zł* niedostępne

(w przypadku karencji, gdy klient zapłaci gotówką zaległe odsetki)

Na wniosek klienta, w ostatnim okresie prolongaty lub karencji zobowiązania bank dokonuje kapitalizacji zaległych rat lub kredytobiorca płaci odroczone raty odsetkowe gotówką. Powyższy przykład może różnić się ze względu na inne parametry kredytu lub wybór spłaty zobowiązania. Rzeczywisty koszt wakacji kredytowych poznamy od pracownika banku.

Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim

Zawieszenie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej  w ING jest dostępne na okres 6 miesięcy. Mogą z niego skorzystać klienci indywidualni oraz firmowi. Wakacje kredytowe w ING dotyczą takich produktów finansowych jak: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt dla firm i leasing. Wykorzystany okres wakacji kredytowych przedłuża czas spłaty zobowiązania. Usługa jest dostępna przez internet i telefonicznie.

Ile kosztują wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim?

Koszt wakacji kredytowych w ING – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
7 511,86 zł
Koszt wakacji kredytowych w ING – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 851,76 zł

W powyższej symulacji zaległe raty zwiększyły kapitał kredytu z wydłużonym okresem spłaty. Rzeczywisty koszt wakacji kredytowych w ING może się różnić dla innych parametrów zobowiązania, dlatego faktyczny wzrost całkowitego kosztu kredytu przedstawi nam pracownik banku.

Wakacje kredytowe w mBanku – warunki i koszty

Pierwszą instytucją finansową, która przygotowała specjalny tryb wnioskowania o zawieszenie spłaty kredytu na czas epidemii COVID-19 był mBank. Maksymalny okres wakacji kredytowych wynosi 6 miesięcy (tylko rata kapitałowa) i dotyczy wszystkich kredytów spłacanych w miesięcznych ratach – mBank nie wydłuża okresu kredytowania. Wniosek o wakacje kredytowe możemy złożyć zdalnie (online lub przez infolinię).  Udzielenie karencji jest bezpłatne, ale wiąże się ze zwiększeniem kosztów kredytu.

Ile kosztują wakacje kredytowe w mBanku?

Koszt wakacji kredytowych w mBank – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
5 669,92 zł
Koszt wakacji kredytowych w mBank – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 986,81 zł

Po zakończeniu wakacji kredytowych, rata zwiększy się o kapitał, który nie był spłacany (w powyższym przykładzie dla uproszczenia przyjęliśmy ostatnie saldo kredytu sprzed karencji, a jako koszt została obliczona rata odsetkowa). Faktyczne koszty kredytu mogą się różnić ze względu na inne parametry zobowiązania. O rzeczywistych opłatach związanych z wakacjami kredytowymi dowiemy się od banku. Po tym jak zagrożenie koronawirusem minie, mBank poprosi nas o wizytę w placówce w celu podpisania aneksu dotyczącego zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe w Millennium – warunki i koszty

W Millennium Banku dostępna jest standardowa procedura wakacji kredytowych oraz specjalny tryb na okoliczności epidemii koronawirusa. W wyjątkowym trybie zawieszenie spłaty kredytu dotyczy raty kapitałowo-odsetkowej do 3 miesięcy. Okres wakacji kredytowych przedłuża czas spłaty zobowiązania. O zawieszenie kredytu możemy wnioskować przez Contact Center lub w oddziale banku.

 Ile kosztują wakacje kredytowe w Millennium?

Koszt wakacji kredytowych w Millennium – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
3 734,69 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w Millennium – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
907,38 zł niedostępne

Powyższe koszty to symulacja dla wybranych parametrów – koszty wakacji kredytowych mogą być zupełnie inne przy innej kwocie i okresie spłaty. Rzeczywisty koszt naszych wakacji kredytowych policzy dla nas pracownik banku, który przedstawi nam symulację przed sfinalizowaniem karencji.

Wakacje kredytowe w Nest Bank – warunki i koszty

Nest Bank udostępnia wakacje kredytowe na 3 miesiące (rata kapitałowa). Okres karencji wydłuża czas spłaty zobowiązania. Z wakacji kredytowych w Nest Bank nie mogą skorzystać klienci, którzy mają bieżące opóźnienie powyżej 20 dni (w dniu złożenia wniosku). Formularz karencji można złożyć przez internet, telefonicznie lub w placówce banku. Sama usługa jest darmowa, ale wiążą się z nią inne koszty.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Nest Banku?

Koszt wakacji kredytowych w Nest Bank – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
4 745,04 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w Nest Bank – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 582,06 zł niedostępne

Powyższą symulację wakacji kredytowych w Nest Banku, oparliśmy o skapitalizowanie zaległych rat, dłuższy okres spłaty i koszt odsetek, za które płaciliśmy w czasie karencji. W przypadku innych parametrów zobowiązania koszty mogą być inne. Dlatego faktyczny koszt wakacji kredytowych dla naszego kredytu przedstawi nam pracownik banku.

Wakacje kredytowe w Pekao SA i BH – warunki oraz koszty

Pekao udostępnia do 31 maja 2020 roku możliwość bezpłatnego zawieszenia raty kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej na okres do 3 miesięcy (dla pożyczki gotówkowej do 6 miesięcy, tylko raty kapitałowej). W Pekao SA dyspozycję o wakacje kredytowe złożymy przez bankowość internetową (przez serwis Pekao24). Przy zobowiązaniu w Pekao BH, wniosek należy wysłać pocztą elektroniczną.

Od 1 kwietnia 2020 roku Pekao informuje o dużym zainteresowaniu wakacjami kredytowymi. Dlatego wprowadził zmianę: wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć najpóźniej na 14 dni przed terminem płatności raty.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Pekao?

Koszt wakacji kredytowych w Pekao – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
3 734,69 zł niedostępne

(symulacja, gdy okres wakacji przedłuża czas spłaty; raty kapitałowo-odsetkowe)

Koszt wakacji kredytowych w Pekao – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 851,76 zł

(wynik, gdy zaległe odsetki ulegają kapitalizacji i wydłużonym okresie spłaty)

Pekao SA nie podało informacji, czy okres wakacji kredytowych wydłuża czas spłaty – w powyższej symulacji przyjęliśmy takie założenie. Ze względu na różnice w parametrach kredytu, rzeczywisty koszt wakacji kredytowych przedstawi nam pracownik banku.

Wakacje kredytowe w PKO BP – warunki i koszty

Największy bank w Polsce oferuje maksymalnie 3 miesiące wakacji kredytowych (rata kapitałowo-odsetkowa) pod rząd. Klient powinien wnioskować o karencję każdej raty osobno. Okres wakacji kredytowych nie wydłuża spłaty zobowiązania. Dyspozycje należy złożyć najpóźniej na 3 dni przed terminem płatności raty. Procedura wakacji kredytowych w PKO BP dostępna jest przez aplikację IKO. Zawieszenie kredytu w PKO BP jest bezpłatne, ale wiąże się ze zwiększeniem rat po okresie wakacji kredytowych, a tym samym całkowitego kosztu zobowiązania.

Ile kosztują wakacje kredytowe w PKO BP?

Koszt wakacji kredytowych w PKO BP – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 805,51 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w PKO BP – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
302,54 zł niedostępne

W powyższej symulacji przyjęliśmy, że zaległe raty stają się po okresie wakacji kredytowych częścią kapitału zobowiązania. Koszty wynikające z zawieszenia są zależne m.in. od parametrów kredytu, dlatego na faktyczny koszt wakacji kredytowych zwróci nam uwagę doradca bankowy.

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym – warunki i koszty

Bank Pocztowy udostępnił do 6 miesięcy zawieszenia spłaty raty kapitałowej – raty odsetkowe są nadal płacone. Okres wakacji kredytowych nie wydłuża czasu kredytowania zobowiązania. W celu skorzystania z prolongaty w Banku Pocztowym należy uregulować zaległe zobowiązania oraz złożyć wniosek (przez internet lub telefonicznie) najpóźniej na 5 dni przed terminem zapadalności raty. Od wakacji kredytowych Bank Pocztowy nie pobiera żadnych opłat. Jednak wiążą się z tym koszty zależne od rekalkulacji wysokości raty.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Banku Pocztowym

Koszt wakacji kredytowych w Banku Pocztowym – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
5 669,92 zł
Koszt wakacji kredytowych w Banku Pocztowym – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
1 986,81 zł

W powyższej symulacji, dla uproszczenia kosztem związanym z wakacjami kredytowymi są opłacane przez okres 6 miesięcy raty odsetkowe. Rzeczywisty koszt zawieszenia spłaty zobowiązania przedstawi nam pracownik Banku Pocztowego.

Wakacje kredytowe w Santander Bank Polska – warunki i koszty

Na swojej stronie internetowej Santander BP informuje o dostępnej specjalnej procedurze wakacji kredytowych na okres 3 miesięcy. Zawieszenie spłaty dotyczy części kapitałowej. Okres wakacji kredytowych nie wydłuża kredytowania zadłużenia. Wnioskować można online lub telefonicznie. Santander zastrzega, aby przed złożeniem dyspozycji nie zalegać w banku z żadnymi należnościami. Rozpatrzenie wniosku o prolongatę jest bezpłatne, ale skutki zawieszenia kredytu mogą zwiększyć koszt zobowiązania.

Ile kosztują wakacje kredytowe w Santander BP?

Koszt wakacji kredytowych w Santanderze – Kredyt hipoteczny 300 000 zł na 30 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
2 834,96 zł niedostępne
Koszt wakacji kredytowych w Santanderze – Kredyt gotówkowy 50 000 zł na 8 lat
Wakacje kredytowe przez 3 miesiące: Wakacje kredytowe przez 6 miesięcy:
993,41 zł niedostępne

W powyższym przykładzie kosztem związanym z wakacjami kredytowymi są raty odsetkowe, które płacimy przez okres 3 miesięcy o nieregulowanego kapitału. W przypadku innych parametrów zobowiązania koszty będą się różnić, dlatego faktyczny harmonogram kredytu po wakacjach kredytowych otrzymamy od doradcy bankowego.

Jak policzyliśmy koszty wakacji kredytowych w bankach?

Parametry modelowego kredytu hipotecznego, który przyjęliśmy do obliczeń kosztów związanych z wakacjami kredytowymi prezentują się następująco:

Kredyt mieszkaniowy 300 000 zł;

Okres spłaty 30 lat;

Raty równe;

Oprocentowanie 4,00 %;

Kredyt jest spłacany od 3 lat;

Wakacje kredytowe od 36 raty.

W przypadku kredytu gotówkowego, nasz przykład opierał się na następujących założeniach:

Kredyt gotówkowy 50 000 zł;

Okres spłaty 8 lat;

Raty równe;

Oprocentowanie 11,00%

Kredyt jest spłacany od 3 lat;

Wakacje kredytowe od 36 raty.

Wakacje kredytowe – czy warto? A może jest coś lepszego?

Osoby spłacające kredyt gotówkowy, a będące w trudnej sytuacji finansowej, nie mają lepszego wyjścia jak skorzystać z wakacji kredytowych przygotowanych przez banki. Choć skutkiem tego jest podwyższenie całkowitego kosztu zobowiązania – nawet o kilka tysięcy złotych. W sytuacji, gdy nie mamy pieniędzy na uregulowanie długu, zawieszenie kredytu to jedyny rozsądny wybór. A, co z klientami spłacającymi kredyt mieszkaniowy?

Banki nie chcą o nim mówić – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powstał na mocy ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej z 9 października 2015 roku. Przeznaczony jest dla osób fizycznych, które:

utraciły pracę (pod warunkiem, że nie z własnej winy),

rata kredytu mieszkaniowego przekracza 50% uzyskiwanych przez kredytobiorcę dochodów (w ustawie opisanych jako wskaźnik RdD).

Czyli jak znalazł na trudne czasy epidemii koronawirusa. Dlaczego banki zamiast funduszu, chwalą się swoimi wakacjami kredytowymi? Jak łatwo się domyślić chodzi oto, że zawieszenie spłaty jest dla nich bardziej opłacalne. A mówiąc wprost – to one składają się na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Nic na tym nie mają do zyskania. Za to osoby spłacające – owszem mogą bez dodatkowych kosztów zabezpieczyć swój kredyt hipoteczny.

Jaki jest zakres wsparcia z FWK?

2000 zł maksymalnej dopłaty do raty kredytu hipotecznego (jeśli rata jest wyższa, to resztę dokładamy z własnej kieszeni),

maksymalny okres wsparcia trwa do 36 miesięcy,

Trzeba jednak wiedzieć, że dofinansowanie z funduszu podlega zwrotowi. Jest to na szczęście nieoprocentowana pożyczka rozłożona na 12 lat. Jeżeli pierwsze 100 rat uregulujemy w terminie pozostałe 44 zostają umorzone.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest idealnym rozwiązaniem dla osób mających problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, że mogą z niego skorzystać również kredytobiorcy spłacający zobowiązanie w obcej walucie – w końcu to z myślą o frankowiczach powstał FWK.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
EnRad
EnRad
22 kwietnia 2020 12:51

To chyba nienajgorzej, że są takie możlwiości. A jednak nasuwa się refleksja: powinniśmy myśleć przyszłościowo. Biznesowo pomaga mi w tym współpraca z firmą faktoringową, monitorowanie płatności odciążyło mnie czasowo no i pieniądze, które zarabiam w końcu na bieżąco.